Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Michał Jagodziński. Ekspansja osadnictwa w Rosji : Podbój SyberiiWymiana handlowa z dalekim wschodem i południem EuropyRynek wewnętrzny a handel, rzemiosło.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Michał Jagodziński. Ekspansja osadnictwa w Rosji : Podbój SyberiiWymiana handlowa z dalekim wschodem i południem EuropyRynek wewnętrzny a handel, rzemiosło."— Zapis prezentacji:

1 Michał Jagodziński

2 Ekspansja osadnictwa w Rosji : Podbój SyberiiWymiana handlowa z dalekim wschodem i południem EuropyRynek wewnętrzny a handel, rzemiosło i produkcjaSytuacja miast i wsiWpływy europejskie

3

4 Terytorium Rosji

5 Granice Rosji w 1547 roku i w 1596 roku.

6

7 Terytorium Rosji

8 Skóry, Futra Wyroby metalowe, Kute żelazo, Broń Wosk, Miód, Produkty żywnościowe Flamandzkie, angielskie sukno Papier, Szkło, Metale Przyprawy korzenne ( pieprz ) Jedwabie z Chin lub Indii Perskie aksamity i brokaty Cukier i suszone owoce Perły i wyroby złotnicze z Turcji Tkaniny bawełniane z Azji Środkowej Wymiana z Południem i Wschodem

9 Wosk, łój Konopie, len Tran i futra Sukno Cukier, owoce południowe Wyroby miedzi, cyny, ołów oraz broń Russia Company

10 Bilans handlowy Zawsze pozytywny bilans handlowy Rosji ( 1742-1785). Bilans zarówno morskiego, jak lądowego handlu rosyjskiego.

11

12 Rynek wewnętrzny handel, rzemiosło i produkcja Zróżnicowanie poszczególnych regionów Rosji W XVIII wieku istnieje około3-4 tysiącu jarmarków, to znaczy 10-20 razy więcej niż miast.

13

14 Miasta, które są raczej mieścinami. Kontrastem dla aktywności wsi jest słabość miast. Są to raczej mieściny niż miasta, nie tylko z powodu swoich rozmiarów, lecz także, dlatego, ze w niezbyt wysokim stopniu rozwinęły funkcje czysto miejskie.

15

16 W Rosji czasów Piotra Wielkiego zauważalne są bardzo wpływy europejskie W Rosji czasów Piotra Wielkiego zauważalne są bardzo wpływy europejskie Rosja nawraca się na Oświecenie. Rosja w pierwszej połowie XVIII w. wyrosła na wielkie europejskie i azjatyckie mocarstwo. Piotr Wielki.

17

18


Pobierz ppt "Michał Jagodziński. Ekspansja osadnictwa w Rosji : Podbój SyberiiWymiana handlowa z dalekim wschodem i południem EuropyRynek wewnętrzny a handel, rzemiosło."

Podobne prezentacje


Reklamy Google