Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Podsumowanie praktyki odbywanej w ramach udziału w projekcie Klucz do uczenia się – rozwój umiejętności zawodowych nauczycieli wychowania przedszkolnego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Podsumowanie praktyki odbywanej w ramach udziału w projekcie Klucz do uczenia się – rozwój umiejętności zawodowych nauczycieli wychowania przedszkolnego."— Zapis prezentacji:

1 Podsumowanie praktyki odbywanej w ramach udziału w projekcie Klucz do uczenia się – rozwój umiejętności zawodowych nauczycieli wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej. nauczyciel: mgr Justyna Gorzkowicz Przedszkole Miejskie nr 54 Ul. Kalinowa 115a 41-208 Sosnowiec *Rodzice/prawni opiekunowie wszystkich dzieci, których podobizny znalazły się na zdjęciach zamieszczonych w materiale wyrazili zgodę na ich publikację (stosowne oświadczenia wyrażone na piśmie znajdują się w dokumentacji przedszkolnej).

2 Zasady obowiązujące na zajęciach To jest dom naszej rodziny klocków Każdy klocek ma swój pokój W okresie od 24.09.2012 r. do 12.12.2012 r. realizowałam moduł Konstrukcje – Gąsienice, z 12 dzieci z grupy 4-latków, w której pracuję. Wybór grupy był związany z możliwością późniejszego utrwalania treściDzięki Pani Dyrektor zaplecze organizacyjne i baza dydaktyczna były doskonale przygotowane do prowadzenia zajęć. Przed rozpoczęciem pracy z Kluczem do uczenia się wspólnie z koleżanką przygotowałam planszę z zasadami zajęć oraz domek rodziny klocków. W okresie od 24.09.2012 r. do 12.12.2012 r. realizowałam moduł Konstrukcje – Gąsienice, z 12 dzieci z grupy 4-latków, w której pracuję. Wybór grupy był związany z możliwością późniejszego utrwalania treści. Dzięki Pani Dyrektor zaplecze organizacyjne i baza dydaktyczna były doskonale przygotowane do prowadzenia zajęć. Przed rozpoczęciem pracy z Kluczem do uczenia się wspólnie z koleżanką przygotowałam planszę z zasadami zajęć oraz domek rodziny klocków.

3 W ramach odbywanej praktyki zrealizowałam 48 sesji. Uwagi i spostrzeżenia: Zajęcia od samego początku wzbudzały wśród dzieci duże zaciekawienie, niejednokrotnie z żalem opuszczały salę, w której odbywały się sesje. Zajęcia od samego początku wzbudzały wśród dzieci duże zaciekawienie, niejednokrotnie z żalem opuszczały salę, w której odbywały się sesje. W momencie nieobecności dziecka na sesji była ona realizowana dla niego w innym terminie lub prowadzona w ramach pracy indywidualnej w grupie. W momencie nieobecności dziecka na sesji była ona realizowana dla niego w innym terminie lub prowadzona w ramach pracy indywidualnej w grupie. Sesje nie wymagały specjalnych modyfikacji, jedynie zdarzało się, że ze względu na dużą ilość działań do zrealizowania była rozkładana na 2 kolejne zajęcia (np. spotkanie z rodziną klocków, przedstawianie klocków w świetle reflektorów). Sesje nie wymagały specjalnych modyfikacji, jedynie zdarzało się, że ze względu na dużą ilość działań do zrealizowania była rozkładana na 2 kolejne zajęcia (np. spotkanie z rodziną klocków, przedstawianie klocków w świetle reflektorów). Zajęcia wzbogacałam zabawami ruchowymi, wierszami, zagadkami, piosenkami. Zajęcia wzbogacałam zabawami ruchowymi, wierszami, zagadkami, piosenkami. Podczas pierwszych kilku sesji dzieci wymagały przypominania o precyzji i dokładności w konstruowaniu. Mniej więcej od połowy zajęć same zwracały na to uwagę i pilnowały tego w swoich budowlach. Podczas pierwszych kilku sesji dzieci wymagały przypominania o precyzji i dokładności w konstruowaniu. Mniej więcej od połowy zajęć same zwracały na to uwagę i pilnowały tego w swoich budowlach. Większość dzieci dobrze posługuje się już nazwami poszczególnych klocków. Większość dzieci dobrze posługuje się już nazwami poszczególnych klocków. Podczas konstruowania budowli według własnego pomysłu dzieci wykazały się dużą kreatywnością. Podczas konstruowania budowli według własnego pomysłu dzieci wykazały się dużą kreatywnością.

4 Poznajemy rodzinę klocków

5 Oto nasza pierwsza konstrukcja

6 Poznajemy cechy klocków

7 Papużko, Papużko, czy umiesz to zrobić? Budujemy poprzez naśladowanie

8 Budujemy mebelki dla lalek

9 Konstruujemy łóżko dla dużej i małej lalki

10 Budujemy na zamówienie meble dla trzech misiów

11 Budujemy długie i krótkie dróżki

12 Budujemy dróżkę do domu królika

13 Budujemy samodzielnie i zespołowo dróżki o różnych szerokościach

14 Budujemy niskie, wysokie i ozdobne płoty

15 Budujemy zagrody dla zwierząt

16 Ratujemy kaczki Projektujemy klomby kwiatowe

17 Budujemy bramy, wejścia i ozdobne drzwi

18 Budujemy wieżę z bramami Ocena diagnostyczna wypadła bardzo dobrze

19 Podsumowując…. Okazało się, że drewniane klocki modularne są bardzo skutecznym narzędziem w procesie wszechstronnego rozwoju małego dziecka. Dzieci poprzez samodzielne działania zdobywały wiedzę i umiejętności. Wykorzystanie formy zabawy sprawiło, że dzieci w naturalny sposób przyswajały trudne pojęcia matematyczne, skomplikowane relacje przestrzenne czy techniczne słownictwo. Zajęcia pozwoliły na rozwijanie u dzieci orientacji i wyobraźni przestrzennej, spostrzegawczości, koncentracji uwagi, pamięci, samokontroli. Element prawie każdej sesji polegający na budowaniu według własnego pomysłu ujawnił u wielu dzieci zdolności kreatywnego myślenia i twórczego działania. Dzięki wielu wspólnym zadaniom dzieci uczyły się współpracy w zespole. Proponowane działania pozwalały na wyzwalanie wielu pozytywnych emocji. Udział w projekcie i realizacja programu Klucz do uczenia się przyniósł korzyści nie tylko dzieciom ale i mnie jako nauczycielowi prowadzącemu zajęcia. Nie tylko przyczynił się do podniesienia moich kompetencji zawodowych, wzbogacenia warsztatu pracy ale również umożliwił rozwój mojej wyobraźni przestrzennej i kreatywnego myślenia oraz wzbogacił słownictwo techniczne. Dostarczył satysfakcji z obserwowanej radości i sukcesów, jakie odnosiły dzieci podczas zajęć. Bardzo się cieszę, że mogłam uczestniczyć w projekcie Klucz do uczenia się – rozwój umiejętności zawodowych nauczycieli wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej. Chciałabym w przyszłości zgłębić wiedzę na temat pracy z pozostałymi modułami programu. Z pewnością będę kontynuowała pracę z dziećmi z wykorzystaniem programu Klucz do uczenia się. Justyna Gorzkowicz


Pobierz ppt "Podsumowanie praktyki odbywanej w ramach udziału w projekcie Klucz do uczenia się – rozwój umiejętności zawodowych nauczycieli wychowania przedszkolnego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google