Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jak kipi mleko ?. Głównymi uczestnikami procesu kipienia mleka są tłuszcze, kazeina oraz białka serwatkowe. Kazeina jest najważniejszym białkiem występującym.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jak kipi mleko ?. Głównymi uczestnikami procesu kipienia mleka są tłuszcze, kazeina oraz białka serwatkowe. Kazeina jest najważniejszym białkiem występującym."— Zapis prezentacji:

1 Jak kipi mleko ?

2 Głównymi uczestnikami procesu kipienia mleka są tłuszcze, kazeina oraz białka serwatkowe. Kazeina jest najważniejszym białkiem występującym w mleku, jest ono odporne na wysoką temperaturę. Jednym z zadań kazeiny jest utrzymanie białek serwatkowych w stanie płynnym, poprzez otaczanie ich swoimi cząsteczkami. Pod wpływem temperatury kazeina zmienia swój kształt, w związku z tym nie może dłużej utrzymać białek serwatkowych w stanie płynnym.

3 Jak kipi mleko ? Tłuszcz zostaje uwolniony, rozdziela się od wody, a białka serwatkowe ścinają się tworząc na powierzchni kożuch tłuszczowy. Temperatura rośnie, woda zaczyna wrzeć, szukając sposobności wyparowania. Jej bąbelki z parą wodną wędrują ku górze szukając ujścia. Udaje się to tylko niektórym i tylko przy ściankach garnka. Gdy mleko zaczyna wrzeć rośnie ciśnienie, które wypycha do góry cały płyn, przerywając barierę w postaci kożucha. Tworzy się wtedy piana, która pod wpływem ciśnienia i wrzenia bardzo szybko rośnie.

4 Jak powstaje korzuszek? W temperaturze powyżej 50°C na powierzchni mleka tworzy się błonka, tzw. kożuszek. Po usunięciu jednego kożuszka zbiera się drugi i w ten sposób mleko może wytworzyć kilka takich błonek. W skład kożuszka wchodzi średnio 48,45% wody, 41,43% tłuszczu, 4,71% kazeiny, 3,34% laktozy oraz 0,69 % zasadowych fosforanów wapnia.


Pobierz ppt "Jak kipi mleko ?. Głównymi uczestnikami procesu kipienia mleka są tłuszcze, kazeina oraz białka serwatkowe. Kazeina jest najważniejszym białkiem występującym."

Podobne prezentacje


Reklamy Google