Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wolontariat na co dzień

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wolontariat na co dzień"— Zapis prezentacji:

1 Wolontariat na co dzień

2 Spis treści: Wolontariat Kodeks wolontariusza Zostań wolontariuszem
O nas Pomysły na wolontariat Akcje na rzecz wolontariatu

3 Wolontariat Wolontariat jest dobrowolną, bezpłatną pracą na rzecz innych. W obecnej chwili szacuje się, że w Polsce około 2 mln obywateli jest lub bywa wolontariuszami, co piąty Europejczyk pomaga innym. Powstanie wielu organizacji pozarządowych i fundacji pozwala na rozwój tego typu pracy. Na pewno wielu z Was zastanawia się: jak mogę zostać wolontariuszem? Od czego zacząć? Czy ja się do tego nadaję? Nie jest ważne, ile posiadamy wolnego czasu, czy jesteśmy dyspozycyjni, np. podczas weekendów, wieczorami, w czasie pory obiadowej, raz na tydzień, raz na miesiąc, jednorazowo. Jeśli mamy do dyspozycji chociaż 2-3 godziny tygodniowo, możemy być spokojny – to cenny czas, który może zostać zagospodarowany. Jeśli na prace wolontariacką chcemy przeznaczyć jedną godzinę w tygodniu – to dobrze. Oprócz dysponowania czasem należy mieć przede wszystkim dobre chęci. Będąc wolontariuszem możesz robić wiele ciekawych rzeczy. Każdy znajdzie coś dla siebie. „ Wolontariusz, gdy bezinteresownie może dać innym coś z siebie, doświadcza radości, która przewyższa to, czego dokonał.” J. Paweł II

4 Chcesz zostać wolontariuszem ?
Jeśli jesteś chętny do współpracy, jeśli potrafisz otworzyć się dla innych osób, jeśli chcesz pomagać… Nie bój się i jak najszybciej dołącz się do naszej akcji i pomagaj innym… Pamiętaj ! Nikogo nie odrzucimy. Czekamy

5 Kodeks wolontariusza Być pewnym – Zastanów się, dlaczego chcesz pomagać innym ludziom. Być przekonanym – Nie oferuj swej pomocy, jeżeli nie jesteś przekonany o wartości tego, co robisz. Być lojalnym – Zgłaszaj sugestie, nie uderzaj w innych. Przestrzegać zasad – Nie krytykuj rzeczy, których nie rozumiesz. Może okazać się, że mają swoje uzasadnienie. Mówić otwarcie – Pytaj o rzeczy, których nie rozumiesz. Chętnie uczyć się – Rozszerzaj swoją wiedzę. Stale się rozwijać – Staraj się wiedzieć jak najwięcej o Twojej organizacji i pracy. Nie sprzeciwiać się kontroli nad sobą – Będziesz pracował lepiej i zwiększą satysfakcją, wykonując to, czego od Ciebie się oczekuje. Być osobą, na której można polegać – Praca jest zobowiązaniem. Wykonuj to, co zgodziłeś się zrobić. Nie składaj obietnic, których nie jesteś w stanie spełnić. Działać w zespole – Znajdź dla siebie miejsce w grupie. Samotnik działający na własną rękę jest mało skuteczny. Źródło :

6 O nas Jesteśmy klasą integracyjną. Integracja przynosi oczekiwane efekty i niewymierne korzyści. Pozwala ona zdobyć doświadczenie, uczy wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka, uczy jak dawać nie oczekując nic w zamian, powoduje tez wzrost motywacji do działania. Dlatego od pierwszych dni nauki w gimnazjum aktywnie uczestniczymy w wolontariacie na terenie szkoły, dając tym samym przykład jak kierować się wiedzą i sercem .Pomagamy m.in. naszej koleżance Kasi i koledze Radkowi. Klasa nasza jest bowiem zespołem indywidualności, w którym każdy z nas ma coś ciekawego do zaoferowania.

7

8 Ciekawe pomysły na działania wolontarystyczne
Wolontariat pt- „Książka dla przedszkolaka”. Wolontariat w schronisku dla zwierząt. Pomoc uczniom niepełnosprawnym w naszej szkole. Wolontariat ekologiczny – „Zakrętka darem serca”. Cykl spotkań z poezją dla seniorów.

9 Akcje w których bierzemy udział
Zbieramy książki dla przedszkola Pomagamy bezdomnym psom Na co dzień pomagamy naszym niepełnosprawnym kolegom i koleżankom z klasy Uczestniczymy w „Zakręconej akcji”

10 Książka dla przedszkolaka
Rozpoczęliśmy w marcu b.r. akcję zbierania książek i bajek dla dzieci z przedszkola. Wolontariusze czytali przedszkolakom bajki , co wywołało wiele radości i uśmiechu wśród dzieci.

11 Pomoc bezdomnym psom Nasza klasa uczestniczy w akcji „Nakarm psiska z przytuliska” zorganizowanej na terenie naszej szkoły,polegającej na pomocy psom w schronisku. Zbudowaliśmy budy, zbieramy karmę.

12 Dziś widzę inaczej… działania wolontariackie w naszej klasie
Wolontariat w naszej klasie polega na pomocy koleżance Kasi w przemieszczaniu się między klasami oraz przygotowywaniu się do zajęć.

13 Zakrętka - darem serca Zachęcamy do udziału w akcji „Zakręceni” polegającej na zbieraniu zakrętek dla Marcina Statucha chłopca , który uległ poważnemu wypadkowi i stracił obie nogi.

14 Dziękujemy za zapoznanie się z naszą prezentacją


Pobierz ppt "Wolontariat na co dzień"

Podobne prezentacje


Reklamy Google