Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Szkolny Klub Wolontariusza

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Szkolny Klub Wolontariusza"— Zapis prezentacji:

1 Szkolny Klub Wolontariusza
„(...) Cóż takiego skłania wolontariusza do poświęcenia swego życia dla innych? Przede wszystkim naturalny odruch serca, który przynagla każdego człowieka do pomocy drugiemu - swemu bliźniemu. Jest to bez mała «prawo istnienia». Wolontariusz, gdy bezinteresownie może dać innym coś z siebie, doświadcza radości, która przewyższa to, czego dokonał.”                                                                                                     Jan Paweł II

2 POWSTANIE SZKOLNEGO KLUBU WOLONTARIUSZA
23 marca 2010 roku w Zespole Szkół Nr 3 rozpoczął swoją działalność Szkolny Klub Wolontariusza. Wykorzystując chęć działania uczniów z Gimnazjum postanowiliśmy włączać się w prace niosące pomoc innym. Uczniowie w naszej szkole są pełni pasji i zaangażowania. Często kierują się wrażliwością, troską o drugiego człowieka. Chcą nieść bezinteresowną pomoc, służąc tak potrzebującym jak i samym sobie. W poszukiwaniu alternatywy dla konsumpcyjnego stylu życia, postanowiliśmy podjąć współpracę z Darłowskim Centrum Wolontariatu i pod skrzydłami doświadczonych osób realizować mniejsze i większe zadania. Mamy nadzieję, że w szeregi klubu będą wstępować nowe osoby chętne gotowe do prawdziwej współpracy.

3 CELE SZCZEGÓŁOWE I ZAŁOŻENIA PROGRAMU
Zapoznanie młodzieży z ideą wolontariatu oraz jej propagowanie Uwrażliwienie na cierpienie, samotność i potrzeby innych Przygotowywanie młodzieży do podejmowania pracy jako wolontariusz Kształtowanie postaw prospołecznych Rozwijanie empatii, zrozumienia Inspirowanie do aktywnego spędzania czasu wolnego Kreowanie roli szkoły jako centrum lokalnej aktywności Wzbogacanie tradycji szkoły zgodnie z założeniami programu wychowawczego Angażowanie się w działania na rzecz społeczności szkolnej i lokalnej, tworzenie więzi ze środowiskiem Zawieranie głębokich, wartościowych przyjaźni Kształtowanie umiejętności działania zespołowego Współdziałanie z organizacjami społecznymi i młodzieżowymi Dawanie możliwości wykorzystania własnych umiejętności i doświadczeń Rozwijanie zainteresowań Zdobywanie doświadczenia w nowych dziedzinach Wspieranie ciekawych inicjatyw młodzieży szkolnej

4 CECHY WOLONTARIUSZA dużo optymizmu i chęć do działania
motywacja do niesienia pomocy potrzebującym umiejętność wygospodarowania wolnej chwili odwaga, empatia i otwartość odpowiedzialność, wrażliwość, systematyczność kultura osobista

5 KODEKS ETYCZNY WOLONTARIUSZA
Być pewnym Zastanów się, dlaczego chcesz pomagać innym ludziom. Być przekonanym Nie oferuj swej pomocy, jeżeli nie jesteś przekonany o wartości tego, co robisz. Być lojalnym Zgłaszaj sugestie, nie „uderzaj” w innych. Przestrzegać zasad Nie krytykuj rzeczy, których nie rozumiesz. Może okazać się, że mają swoje uzasadnienie. Mówić otwarcie Pytaj o rzeczy, których nie rozumiesz. Nie pozwól, by tłumione wątpliwości i frustracje odciągnęły Cię od tego, co najważniejsze, bądź zmieniły w osobę stwarzającą problem.

6 KODEKS ETYCZNY WOLONTARIUSZA
Chętnie uczyć się Rozszerzaj swoją wiedzę. Stale się rozwijać Staraj się wiedzieć jak najwięcej o Twojej organizacji i pracy. Nie sprzeciwiać się kontroli nad sobą Będziesz pracował lepiej i z większą satysfakcją, wykonując to, czego od Ciebie się oczekuje. Być osobą na której można polegać Praca jest zobowiązaniem. Wykonuj to, co zgodziłeś się zrobić. Nie składaj obietnic, których nie jesteś w stanie spełnić. Działać w zespole Znajdź dla siebie miejsce w grupie. Samotnik działający na własną rękę jest mało skuteczny.

7 CAŁA SZKOŁA CZYTA DZIECIOM
Chociaż nasza organizacja działa od niedawna, mamy już za sobą pierwsze, niewielkie działania. Rozpoczęliśmy od najmłodszych i postanowiliśmy przenieść je w zaczarowany świat książki. „Zerówkowicze” bardzo chętnie słuchają naszych opowiadań i z niecierpliwością czekają na to, aby mogli opowiedzieć swoje wrażenia. Mamy nadzieję, że te najmłodsze dzieci będą chciały słuchać opowiadań i baśni. Chcemy rozbudzić w nich chęć czytania, ciekawość świata. Chcemy także, by chętnie sięgały po nowe książeczki, a zapał do czytania, który pochwycą w szkole pozostał w nich na długie, długie lata.

8 CAŁA SZKOŁA CZYTA DZIECIOM

9 CAŁA SZKOŁA CZYTA DZIECIOM

10 DZIEŃ DOBRYCH UCZYNKÓW
W tym zeszłym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy wzięli udział w obchodach Dnia Dobrych Uczynków. Jako młodzi wolontariusze staraliśmy się przekazać ludziom to co mamy w sobie cennego – uśmiech. Dekoracja szkoły była ważnym elementem naszej działalności. Przywitaliśmy wszystkich uśmiechami, które wykonali uczniowie klas młodszych. Każdy uczeń i nauczyciel otrzymał „uśmiechniętą” buźkę – naklejkę. Aby przekazać istotę dobrego uczynku wyszliśmy na spacer i obdarowaliśmy przechodniów własnoręcznie wykonanymi buźkami, prosząc jednocześnie o okazanie w tym dniu szczególnej życzliwości innym osobom. Kilka dni wcześniej udaliśmy się na cmentarz w Bukowie Morskim. Naszym celem było uporządkowanie grobów, przystrojenie ich kwiatkami z ogródka i zapalenie zniczy.

11 DZIEŃ DOBRYCH UCZYNKÓW

12 DZIEŃ DOBRYCH UCZYNKÓW

13 DZIEŃ DOBRYCH UCZYNKÓW

14 DZIEŃ DOBRYCH UCZYNKÓW

15 „ODKRĘĆ SIĘ NA INNYCH” Filip Janowski, mały i mądry chłopczyk z Gdańska w swoim dotychczasowym życiu doznał wiele smutku i bólu. W wieku 2,5 lat został porażony prądem, w wyniku czego od jest sparaliżowany. Aby choć trochę ulżyć jego cierpieniom mama Filipka zdecydowała się poprosić o pomoc i wsparcie innych ludzi. Odzew na ten apel jest bardzo duży. Pomagać można w różny sposób: finansowo, lub tak jak my, zbierając plastikowe nakrętki. Przez niespełna dwa miesiące w naszej szkole trwała akcja „ Odkręć się na innych”. Wolontariusze pod opieką p. Elżbiety Augustynowicz i p. Justyny Tepurskiej zajęli się zbieraniem, segregowaniem, a często też czyszczeniem nakrętek, które uczniowie przynosili. Młodzież szkoły podstawowej i gimnazjum stanęła na wysokości zadania. Do 22 maja uzbieraliśmy osiem dużych worków nakrętek. Dzięki uprzejmości p. Elżbiety Prokofiew, mogliśmy przyłączyć się do akcji ogłoszonej w usteckim gimnazjum . To właśnie tam zawieziemy uzbierane nakrętki, a p. Prokofiew przekaże je pewnej gdańskiej firmie, która zapłaci 50 gr. za każdy kilogram surowca. Pieniążki zostaną przekazane na konto Filipa aby wspomóc jego rehabilitację i zakup wózka inwalidzkiego.

16 „ODKRĘĆ SIĘ NA INNYCH”

17 DĄBKI  DLA POWODZIAN 27 maja 2010 r. w Zespole Szkół nr 3 w Dąbkach rozpoczęła się zbiórka produktów z przeznaczeniem dla mieszkańców regionów Polski objętych powodzią. Wiele miejscowości zostało zalanych, wielu ludzi straciło prawie wszystko. Nasza szkoła, nie pozostając obojętną na ludzką tragedie, chętnie wzięła udział w organizowanej zbiórce. Uczniowie przynosili produkty spożywcze, środki czystości, artykuły papiernicze. 29 maja uczennice po raz pierwszy wzięły udział w akcji zbiórki żywności w darłowskich sklepach. Do wolontariuszy z Dąbek „należał” sklep Bato i Netto. Dzielne dziewczyny stanęły na wysokości zadania i uzbierały pokaźną ilość produktów spożywczych, artykułów chemicznych, papierniczych.

18 DĄBKI  DLA POWODZIAN

19 DĄBKI  DLA POWODZIAN

20 DĄBKI  DLA POWODZIAN

21 DĄBKI  DLA POWODZIAN


Pobierz ppt "Szkolny Klub Wolontariusza"

Podobne prezentacje


Reklamy Google