Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Piotr Topiński Woda w lokalnym środowisku - jak sprawić by nie uciekała, a z nią ludzie i pieniądze. Dlaczego ziemia wysycha?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Piotr Topiński Woda w lokalnym środowisku - jak sprawić by nie uciekała, a z nią ludzie i pieniądze. Dlaczego ziemia wysycha?"— Zapis prezentacji:

1 Piotr Topiński Woda w lokalnym środowisku - jak sprawić by nie uciekała, a z nią ludzie i pieniądze. Dlaczego ziemia wysycha?

2

3

4

5 Tutaj mają początek potoki, Tu najdłużej leży śnieg, Tutaj potoki się same sprzątają, Tutaj powietrze się samo wywiewa, i dlatego jest świeżutko!

6 rozwój turystyki, poziom gospodarki rolnej i hodowlanej, rozwój rynku rzemiosł i usług na wsi jest określany przez dostępność wody, możliwości utylizacji ścieków, odpadów i koszty ogrzewania

7 w wyzwaniach klimatycznych poziom wykształcenia, świadomości, obyczaju, nie sprzyja, na wsiach południowej Polski, przyjmowaniu argumentów edukacji ekologicznej

8 Skuteczniejsza wydaje się argumentacja ekonomiczna, odnosząca się do kieszeni mieszkańca

9 Argumenty ekonomiczne wzmacniają klimatyczną i zdrowotną argumentację zagadnienia

10 dobrym argumentem jest stabilizacja finansowa budżetów, jeśli bowiem, uzyskujemy energię z własnych paliw, korzystamy z własnych zasobów wodnych a ścieki czyścimy na miejscu - uniezależniamy się od wahań cen na rynku.

11 mamy wówczas nieco kłopotów z dystrybucją, magazynowaniem …ale znacznie taniej i po stałych cenach, zarządzamy ciepłem, wodą i ściekami. Chroniąc okolicę z powodów finansowych.

12 Dla budynków publicznych: szkół, przedszkoli, posterunków policji, parafii, …koszty ogrzewania i utrzymywania ujęć wodnych mogą być jeszcze niższe przez wykorzystanie środków z prac interwencyjnych będących w dyspozycji Starostwa.

13 System porządkowania gospodarki ściekowej i ogrzewania budynków publicznych, zamiast być ciężarem dla budżetu, może się stać motorem rozwoju gospodarczego wiejskiej gminy, poprawiając jednocześnie stan środowiska

14 wykorzystując lokalne źródła wody, paliwa, kolektory słoneczne, ciepło ziemi, oszczędzamy pieniądze i ograniczamy emisję zanieczyszczeń (nie tylko COx i SOx)

15

16 Połowę kosztów utrzymania budynków stanowią koszty ich ogrzewania, odprowadzania ścieków i utylizacji śmieci - warto się pochylić nad tymi środkami, poprawiając jednocześnie lokalny klimat

17 Czym dalej odprowadzamy ścieki, tym więcej dopłacamy do wysuszania obszaru, Czym mniej używamy paliw lokalnych, tym więcej dopłacamy do zanieczyszczania powietrza

18 Czym więcej wody zatrzymamy na miejscu, - tym mniejsze będą wahania wilgotności, -tym klimat będzie bardziej przyjazny dla upraw, produkcji rolnej, bogactwa runa leśnego, -tym mniejsze zagrożenie powodziowe będą miały wsie sąsiednie,

19 Najlepsze efekty edukacji ekologicznej osiągamy poprzez prezentację skutecznych i tanich, sposobów rozwiązywania problemów zanieczyszczeń.

20 W podgórskich rejonach całej Europy, coraz powszechniej stosowane są suche tamy, napełniające się wodą tylko przy nadmiarze wody.

21

22 W naszym Centrum opracowaliśmy oczyszczalnię, którą średnio sprawny gospodarz może sobie sam wykonać za ok. 2000 zł i to jest argument mogący mieć wpływ na klimat doliny Krzyżówki …..i to działa!

23

24 Wszystkie prognozy wskazują, że wody będzie coraz mniej, warto więc przyjrzeć się rozwiązaniom stosowanym tam, gdzie wody zawsze brakowało: Więc każde drzewko miało tak zorganizowaną przestrzeń by wykorzystywało każdą kroplę wody, by wody odpływało jak najmniej, a ta, która odpływa była magazynowana, by cień nie pozwalał na degradacje gleby.

25

26 Skoro codziennie słuchamy reklam, finansowanych z środków unijnych a nakłaniających np. do jedzenia ryb, to uruchomienie szerokiej akcji edukacyjno – promocyjnej przestrzegającej przed paleniem śmieci, pokazującej niezależne systemy ogrzewania i promującej ochronę powietrza i wody, wydaje się być tym bardziej możliwe!

27 Jedynym narzędziem docierającym do niewykształconych mieszkańców wsi, umożliwiającym zmiany w ich świadomości i kierujących ich uwagę na problematykę ochrony środowiska - jest telewizja.

28 Jeśli w TV nie powiedzą, że spalanie tworzyw w piecach szkodzi, to znaczy, że nie szkodzi!

29 Proponujemy więc wspólny projekt promowania w TV zagrożeń i gospodarskich sposobów przeciwdziałania zmianom klimatycznym

30 Zapraszamy do Centrum Innowacji i Edukacji Ekologicznej w Krzyżówkach dziękujemy za uwagę Piotr Topiński, 0693 837 505, e-mail zfr@beskidy.org.pl


Pobierz ppt "Piotr Topiński Woda w lokalnym środowisku - jak sprawić by nie uciekała, a z nią ludzie i pieniądze. Dlaczego ziemia wysycha?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google