Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

II Liceum Ogólnokształcące im. S.Staszica

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "II Liceum Ogólnokształcące im. S.Staszica"— Zapis prezentacji:

1 II Liceum Ogólnokształcące im. S.Staszica
Srebrne miasto … powstało dzięki średniowiecznemu górnictwu. Starostwo powiatowe Tarnowskie Góry

2 Cytat „ Na ten czas tam jeno trzy liche domki były, a drudzy tak leda gdzie pod drzewem mieszkali. W budach darniem przykrytych, wszakoż nic nie dbali o rozkoszne mieszkanie, kiedy kruszec mieli. Zatym książę rozkazał, aby wysiekano On las, a na tym miejscy miasto zbudowano.(…) Któremu od Tarnowic zaraz dali imię Tarnowskie Góry: to stąd, iż gruntu a ziemię wielką sztukę od tej wsi sobie oderwali, kiedy prawie przednią część miasta zbudowali.” Walenty Rozdzieński 1612r. „Officina ferraria abo Huta y warstat z kuźnicami szlachetnego dzieła zelaznego”

3 Krótko o Tarnowskich Górach
Województwo: śląskie Powiat: tarnogórski Tarnowskie Góry (niem.: Tarnowitz, czes.: Tarnovice, łac.: Montes Tarnovicenses) - miasto i gmina w południowo-zachodniej Polsce, w województwie śląskim, siedziba powiatu tarnogórskiego, na północnym krańcu Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP). W latach miasto administracyjnie należało do województwa katowickiego. Jest jednym z kluczowych węzłów drogowych i węzłów kolejowych. Znajduje się tutaj jedna z największych stacji rozrządowych Europy, która osiąga długość kilku kilometrów. W przeszłości ośrodek wydobycia węgla, ołowiu, cynku i srebra. Znajduje się tu m.in. Zamek, zabytkowa kopalnia, winiarnia Sedlaczka, dzwonnica gwarków, ratusz, kamienice podcieniowe, rezerwat Segiet i Sztolnia Czarnego Pstrąga.

4 W KRÓLESTWIE GWARKÓW… … to jedyna zabytkowa kopalnia srebra w Polsce. SZTOLNIA CZERNEGO PSTRĄGA… … tajemnicza wędrówka łodziami. KULTURALNE KLIMATY … Gwarki Tarnogórskie, czyli „zabawy i komedyje”

5 Ratusz

6 Przed wejściem do gabinetu pana burmistrza

7 Burmistrz miasta Arkadiusz Czech – r. działacz społeczny, Burmistrz Miasta Tarnowskie Góry Urodził  się 25 listopada 1961 roku w Bobrownikach Śląskich. Edukację zaczynał od SP nr 11 im. Wł. Broniewskiego w Bobrownikach Śląskich. Następnie uczęszczał‚ do Państwowej Szkoły Muzycznej im. I. Paderewskiego w Tarnowskich Górach. W 1980 roku ukończył LO im. S. Staszica w Tarnowskich Górach. W 1983 roku uzyskał tytuł muzyka instrumentalisty w zakresie gry na flecie w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej im. S. Moniuszki w Zabrzu. W 1986 roku uzyskał tytuł magistra inżyniera w zakresie fizyki technicznej na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Po odbyciu służby wojskowej w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służb Technicznych Wojsk Lotniczych w Oleśnicy podejmuje pracę jako nauczyciel fizyki w LO im. S. Staszica w Tarnowskich Górach. W 1992 roku otrzymuje nominację na wicedyrektora tegoż liceum. W 1994 roku podejmuje studia podyplomowe w zakresie zarządzania oświatą w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. W tym samym roku zostaje wybrany Radnym Rady Miejskiej w Tarnowskich Górach oraz wstępuje w związek małżeński. W 1995 roku na świat przychodzi syn Jakub. W 1999 roku zostaje wybrany Radnym Rady Powiatu Tarnogórskiego, której współprzewodniczy do kwietnia 2000 roku.  W 2000 roku na świat przychodzi syn Jan. W 2003 roku uczestniczy w kursie rad nadzorczych spółek skarbu państwa. 13 października 2003 roku otrzymuje tytuł nauczyciela dyplomowanego. Od 2002 – 2006 roku był Radnym Rady Miejskiej w Tarnowskich Górach oraz jej przewodniczącym za wyjątkiem okresu od 24 listopada 2004 roku do 27 kwietnia 2005 roku. Laureat wielu wyróżnień i nagród, odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. Do chwili obecnej jest członkiem orkiestry parafialnej!

8 Sala sesyjna

9 Wywiad z panem burmistrzem
Poprosiłyśmy o rozmowę pana Arkadiusza Czecha na temat samorzadności w naszym mieście, co wiąże się również z jego przeszłością. 1.Czy należał Pan do jakiejś partii politycznej, jak wyglądało Pana zaangażowanie w sprawy jej dotyczące? Na początku lat 90 wstąpiłem do Unii Wolności, gdyż nie potrafiłem patrzeć z boku na przemiany, które odbywały się w państwie z dnia na dzień. Byłem wtedy jeszcze młody i szczerze powiedziawszy robiłem to co uważałem za słuszne bez przemyślenia, po prostu nie poddawałem się narzucanym reformom. W Solidarności byli również ludzie uważani przeze mnie za wielkie autorytety, m.in. Państwo Kaczyńscy. Brałem udział w strajkach ludowych, a także w tzw. „Wojnie na górze”, gdy prezydentem był jeszcze Wałęsa. 2.Co skłoniło Pana do wstąpienia do Rady Miasta? Skłoniło mnie, jak już wcześniej wspomniałem wstąpienie do Unii Wolności. Jestem człowiekiem, który nie potrafi bezczynnie przyglądać się zmianom jakie dzieją się na około, tam gdzie coś się dzieje staram się od razu być i pomagać.

10 3.Czy ma Pan czas dla swojej rodziny, czy może jednak praca Panu zawsze towarzyszy?
Niestety moja praca jest taka, że nie ma czasu wolnego dla rodziny, a jak już jest to zaledwie chwila. Jak jesteśmy już razem to staram się wynagrodzić żonie i dzieciom ten stracony czas. 4.Czy mógłby nam Pan opowiedzieć o jakiejś nietypowej sytuacji, która zdarzyła się za czasów Pańskiej kadencji? Byłem w nietypowej sytuacji podczas uchwalania budowy kanalizacji. Jak wiadomo, kanalizacja w naszym mieście być musi, ponieważ ścieki już i tak zanieczyściły w dużym stopniu środowisko i mamy do poniesienia wysoką karę pieniężną nałożoną przez ekologów. Został opracowany projekt budowy kanalizacji, który umożliwił zawieszenie kary, pod warunkiem, że kanalizacja pojawi się do 2015 roku, w innym wypadku ekolodzy zaczną naliczać odsetki. Gdy projekt miałem w ręce, udałem się z nim do Rady Miasta po zatwierdzenie uchwały, lecz okazało się, że Rada nie chciała go podpisać. Pani prezes z Warszawy (sponsor) czekała na dokumenty, lecz sprawy się skomplikowały, więc trzeba było zorganizować jej czas. Mój zastępca zawiózł ją do Pałacu w Rybnej, podczas gdy ja targowałem się z Radą o podpisanie uchwały.

11 5.Czy pojawiły się jakieś nowe projekty renowacji obiektów na terenie Tarnowskich Gór?
Jakiś czas temu przeprowadziłem sondaż wśród mieszkańców. Wiele osób stwierdziło, że przydałaby się przebudowa dworca, sali teatralnej w TCK. Oprócz tego wpadłem na pomysł wraz z prezesem Aqua Parku, żeby postawić lodowisko na rynku. 6. Czy pana inicjatywą było pojawienie się w tym roku lodowiska na rynku? Było to zarówno moją inicjatywą jak i Aqua Parku. Lodowisko wzięliśmy w lizing, czyli jako próba na 3 lata, a potem musieliśmy je zakupić. Więc skoro już było, to nie można go „trzymać w piwnicy”, bo to byłby grzech. 7.Poprosimy pana o rozwinięcie tamatu dotyczącego wymiany z zagranicą. Nasze miasto współpracuje z Bernburgiem (Niemcy), Mericourt (Francja), Bekescsaba (Węgry) oraz Kutną Horą (Czech). Z Bernburgiem współpraca rozpoczęła się w 1968 roku. W jej ramach prowadzono m.in. Szeroką wymianę osobową- wczasy, kolonie, obozy- i doświadczeń- między nauczycielami i ich organizacjami, przedsiębiorstwami gospodarki miejskiej. W ramach współpracy z Mericourt prowadzi się wymianę delegacji władz miejskich, urzędników samorządowych i młodzieży. Regularnie odnawiene jest porozumienie o wzajemnej współpracy.

12 Z panem Arkadiuszem Czechem
Podziękowania dla pana Burmistrza za udzielenie wywiadu. Z panem Arkadiuszem Czechem

13 W skład Zespołu Projektowego wchodzą…
Patrycja Grucza 1992r., , klasa IIb Bożena Wachowska 1992r., , klasa IIb Patryk Pająk 1993r.,klasa Ic II LO im. Stanisława Staszica Joanna Kroczek Wyrażamy zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie naszych danych osobowych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, z siedzibą w Warszawie przy ul. Noakowskiego 10, w celach promocyjnych i informacyjnych programu Młodzieżowa Akcja Obywatelska – 20 lat później zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U r. Nr 101, poz. 926 z późn. zm.) teraz i w przyszłości. Wiemy, że przysługuje nam prawo wglądu do naszych danych oraz do ich poprawienia, a także ewentualnego usunięcia.


Pobierz ppt "II Liceum Ogólnokształcące im. S.Staszica"

Podobne prezentacje


Reklamy Google