Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Naród i postawy wobec narodu

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Naród i postawy wobec narodu"— Zapis prezentacji:

1 Naród i postawy wobec narodu
mgr Grażyna Kozak – autor prezentacji WIEDZA O SPOŁECZEŃSTWIE

2 Zagadnienia : Naród i jego pojęcie. Czynniki narodotwórcze.
Postawy wobec narodu Symbole narodowe

3 Cele lekcji : wyjaśnienie zagadnień związanych z powstaniem i funkcjonowaniem narodu, poznanie i ocena postaw wobec narodu, świadomość właściwej postawy wobec symboli narodowych.

4 Osiągnięcia : rozumienie pojęć : „naród”, „czynniki narodotwórcze”, rozumienie różnic między patriotyzmem a nacjonalizmem, charakterystyka czynników narodotwórczych, przedstawienie postaw wobec narodu.

5 Pojęcie narodu jako wspólnoty
Wspólnota terytorialna ukształtowana w wyniku zamieszkania na określonym terytorium Wspólnota historyczna ukształtowana w wyniku długotrwałego procesu, posiada wspólną przeszłość, tradycję i poczucie więzi Wspólnota ekonomiczna ukształtowana w wyniku wspólnego gospodarowania na określonym terytorium NARÓD Wspólnota polityczna ukształtowana w wyniku podporządkowania grupy ludzi tej samej władzy politycznej Wspólnota psychiczna ukształtowana w wyniku odczuwania silnej więzi psychicznej przez grupę ludzi Wspólnota kulturowa ukształtowana w wyniku wytworzenia wspólnej kultury

6 Czynniki narodowotwórcze
Symbole narodowe Charakter narodowy Język Świadomość narodowa Terytorium Wspólnota pochodzenia Więzy krwi Kultura Stosunek do dziedzictwa kulturowego

7 Czynniki określające charakter narodowy
Wspólnota cech psychicznych członków narodu Podobne lub takie same sposoby reagowania w określonych sytuacjach społecznych Czynniki subiektywne Wspólnota cech osobowości członków narodu Podobne lub takie same sposoby zachowań wynikające z procesu socjalizacji CHARAKTER NARODOWY Wspólnota kultury członków narodu Podobne lub takie same sposoby zachowania wynikające z kultury Czynnik obiektywny

8 Symbole narodowe - flaga
Polska flaga z polskim orłem na białym pasie [flaga narodowa] jest oficjalnym symbolem za granicami Polski i jest używana jedynie w celach dyplomatycznej reprezentacji Rzeczpospolitej Polski. Polska flaga utworzona jest z dwóch równych, poziomych pasów: białego i czerwonego. Oficjalnie została ona uznana jako symbol narodowy w 1919 roku - rok po uzyskaniu przez Polskę niepodległości.

9 Symbole narodowe - godło
Polski Orzeł został oficjalnie uznany w 1918 roku. W czasie ery komunizmu orzeł został pozbawiony swej korony. W roku 1990 orzeł z korona stał sił ponownie oficjalnym symbolem Rzeczpospolitej Polski.

10 Symbole narodowe - hymn
Mazurek Dąbrowskiego Jeszcze Polska nie zginęła, Kiedy my żyjemy. Co nam obca przemoc wzięła, Szablą odbierzemy. Marsz, marsz, Dąbrowski, Z ziemi włoskiej do Polski, Za twoim przewodem Złączym się z narodem. Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę, Będziem Polakami, Dał nam przykład Bonaparte, Jak zwyciężać mamy. Marsz, marsz, Dąbrowski... Jak Czarniecki do Poznania Po szwedzkim zaborze, Dla ojczyzny ratowania Wrócim się przez morze. Marsz, marsz, Dąbrowski... Już tam ojciec do swej Basi Mówi zapłakany – Słuchaj jeno, pono nasi biją w tarabany Autor: Jozef Wybicki. Oficjalnie przyjęty w 1927.

11 Postawy wobec narodu : Patriotyzm. Nacjonalizm. Kosmopolityzm.
Internacjonalizm. Nazizm. Faszyzm. Szowinizm. Ksenofobia. Rasizm. Apartheid. Antysemityzm.

12 Dziękuję za uwagę i aktywny udział zajęciach


Pobierz ppt "Naród i postawy wobec narodu"

Podobne prezentacje


Reklamy Google