Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Szkoła Podstawowa im. Wincentego Pola w Lesku

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Szkoła Podstawowa im. Wincentego Pola w Lesku"— Zapis prezentacji:

1 Szkoła Podstawowa im. Wincentego Pola w Lesku
SYMBOLE NARODOWE Grażyna Rychlicka Szkoła Podstawowa im. Wincentego Pola w Lesku 2005

2 Biel i czerwień są polskimi barwami państwowymi od 1831 roku.
FLAGA POLSKI Flaga Polski ma kształt prostokąta podzielonego na dwa jednakowej szerokości poziome pasy: biały na górze, a czerwony na dole. Flagą państwową Rzeczypospolitej Polskiej jest również flaga z umieszczonym pośrodku białego pasa godłem Polski. Biel i czerwień są polskimi barwami państwowymi od 1831 roku.

3 GODŁO POLSKI Godło Polski jest określone w art. 28. ust. 1 Konstytucji z 1997 roku: „Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego w koronie w czerwonym polu.” Jego aktualny, określony ustawą wygląd to: biały orzeł ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami złotymi, umieszczony w czerwonym polu tarczy.

4 HYMN POLSKI Do popularnej melodii ludowej w 1797 roku słowa napisał Józef Wybicki i tak powstała pieśń legionów polskich we Włoszech. Śpiewano wtedy „Jeszcze Polska nie umarła...” Począwszy od postania styczniowego Mazurek Dąbrowskiego zaczęto traktować jak hymn narodowy. W 1926 roku został oficjalnie uznany za hymn państwowy odrodzonej Rzeczypospolitej Polskiej.

5 Józef Rufin Wybicki (1747 - 1822)
Uczestnik najważniejszych wydarzeń końca XVIII i początku XIX wieku: - poseł na sejm 1767 r., - konfederat barski, - uczestnik prac nad kodeksem praw, - współpracownik Komisji Edukacji Narodowej, - działacz stronnictwa patriotycznego w czasie Sejmu Czteroletniego, - uczestnik insurekcji kościuszkowskiej, - współorganizator legionów we Włoszech, - pełnomocnik Napoleona na zajmowa- nych przez Francuzów terenach polskich podczas kampanii i 1809 r., - wysoki urzędnik w Królestwie Polskim. Józef Rufin Wybicki ( )

6 Jan Henryk Dąbrowski (1755 - 1818)
generał w powstaniu kościuszkowskim, twórca i wódz napoleońskich Legionów Polskich we Włoszech, współtwórca armii Księstwa Warszawskiego i pogromca Prusaków...

7 Jeszcze Polska nie zginęła,
Kiedy my żyjemy. Co nam obca przemoc wzięła, Szablą odbierzemy. Marsz, marsz, Dąbrowski, Z ziemi włoskiej do Polski, Za twoim przewodem Złączym się z narodem.

8 Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę,
Będziem Polakami, Dał nam przykład Bonaparte, Jak zwyciężać mamy. Marsz, marsz, Dąbrowski, Z ziemi włoskiej do Polski, Za twoim przewodem Złączym się z narodem.

9 Jak Czarniecki do Poznania
Po szwedzkim zaborze, Dla ojczyzny ratowania Wracał się przez morze. Marsz, marsz, Dąbrowski, Z ziemi włoskiej do Polski, Za twoim przewodem Złączym się z narodem.

10 Mówił ojciec do swej Basi
Cały zapłakany: "Słuchaj jeno, pono nasi Biją w tarabany." Marsz, marsz, Dąbrowski, Z ziemi włoskiej do Polski, Za twoim przewodem Złączym się z narodem.

11 KONIEC W prezentacji wykorzystano materiały pochodzące ze stron WWW:
KONIEC Autor: Grażyna Rychlicka www: bieszczady.hg.pl ZAMKNIJ


Pobierz ppt "Szkoła Podstawowa im. Wincentego Pola w Lesku"

Podobne prezentacje


Reklamy Google