Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SYMBOLE NARODOWE Grażyna Rychlicka Szkoła Podstawowa im. Wincentego Pola w Lesku 2005.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SYMBOLE NARODOWE Grażyna Rychlicka Szkoła Podstawowa im. Wincentego Pola w Lesku 2005."— Zapis prezentacji:

1

2 SYMBOLE NARODOWE Grażyna Rychlicka Szkoła Podstawowa im. Wincentego Pola w Lesku 2005

3 Flaga Polski ma kształt prostokąta podzielonego na dwa jednakowej szerokości poziome pasy: biały na górze, a czerwony na dole. FLAGA POLSKI Flagą państwową Rzeczypospolitej Polskiej jest również flaga z umieszczonym pośrodku białego pasa godłem Polski. Biel i czerwień są polskimi barwami państwowymi od 1831 roku.

4 Godło Polski jest określone w art. 28. ust. 1 Konstytucji z 1997 roku: Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego w koronie w czerwonym polu. GODŁO POLSKI Jego aktualny, określony ustawą wygląd to: biały orzeł ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami złotymi, umieszczony w czerwonym polu tarczy.

5 Do popularnej melodii ludowej w 1797 roku słowa napisał Józef Wybicki i tak powstała pieśń legionów polskich we Włoszech. Śpiewano wtedy Jeszcze Polska nie umarła... Począwszy od postania styczniowego Mazurek Dąbrowskiego zaczęto traktować jak hymn narodowy. W 1926 roku został oficjalnie uznany za hymn państwowy odrodzonej Rzeczypospolitej Polskiej. HYMN POLSKI

6 Uczestnik najważniejszych wydarzeń końca XVIII i początku XIX wieku: - poseł na sejm 1767 r., - konfederat barski, - uczestnik prac nad kodeksem praw, - współpracownik Komisji Edukacji Narodowej, - działacz stronnictwa patriotycznego w czasie Sejmu Czteroletniego, - uczestnik insurekcji kościuszkowskiej, - współorganizator legionów we Włoszech, - pełnomocnik Napoleona na zajmowa- nych przez Francuzów terenach polskich podczas kampanii 1806 i 1809 r., - wysoki urzędnik w Królestwie Polskim. Józef Rufin Wybicki ( )

7 Jan Henryk Dąbrowski ( ) generał w powstaniu kościuszkowskim, twórca i wódz napoleońskich Legionów Polskich we Włoszech, współtwórca armii Księstwa Warszawskiego i pogromca Prusaków...

8 Jeszcze Polska nie zginęła, Kiedy my żyjemy. Co nam obca przemoc wzięła, Szablą odbierzemy. Marsz, marsz, Dąbrowski, Z ziemi włoskiej do Polski, Za twoim przewodem Złączym się z narodem.

9 Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę, Będziem Polakami, Dał nam przykład Bonaparte, Jak zwyciężać mamy. Marsz, marsz, Dąbrowski, Z ziemi włoskiej do Polski, Za twoim przewodem Złączym się z narodem.

10 Jak Czarniecki do Poznania Po szwedzkim zaborze, Dla ojczyzny ratowania Wracał się przez morze. Marsz, marsz, Dąbrowski, Z ziemi włoskiej do Polski, Za twoim przewodem Złączym się z narodem.

11 Mówił ojciec do swej Basi Cały zapłakany: "Słuchaj jeno, pono nasi Biją w tarabany." Marsz, marsz, Dąbrowski, Z ziemi włoskiej do Polski, Za twoim przewodem Złączym się z narodem.

12 ZAMKNIJ Autor: Grażyna Rychlicka www: W prezentacji wykorzystano materiały pochodzące ze stron WWW:


Pobierz ppt "SYMBOLE NARODOWE Grażyna Rychlicka Szkoła Podstawowa im. Wincentego Pola w Lesku 2005."

Podobne prezentacje


Reklamy Google