Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Hymn Polski Prezentacja dla klas 1 – 3 SP

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Hymn Polski Prezentacja dla klas 1 – 3 SP"— Zapis prezentacji:

1 Hymn Polski Prezentacja dla klas 1 – 3 SP
przygotowała mgr Anna Milewska

2 Pozycja zasadnicza Stoimy nieruchomo
Ciężar ciała równomiernie na obu stopach Pięty złączone Stopy rozwarte na szerokość środka podeszwy buta Nogi w kolanach prosto a mięśnie nóg lekko napięte Tułów wyprostowany, brzuch lekko wciągnięty, ramiona do tyłu Ręce opuszczone i proste w łokciach Palce dłoni złączone i wyprostowane Palec środkowy wzdłuż szwu spodni Głowa delikatnie do góry, wzrok na wprost usta zamknięte Jeżeli wykonałeś poprawnie wszystkie wytyczne to właśnie stoisz na baczność i powinieneś wyglądać jak na ilustracji.

3 Każde państwo ma swoje własne symbole.
Podkreślają jego niezależność , dumę i sławę. Są one związane z tradycją historyczną i dziejami kraju. Przez poszczególne wieki i epoki historyczne charakteryzowały istnienie narodu i państwa polskiego. Polskie symbole narodowe wyrażają miłość Polaków do ojczyzny i dążenie do jedności narodu. Są znamionami tożsamości, honoru, dumy i godności Polaków. To one zapewniają nam godne miejsce wśród innych narodów i państw.

4 GODŁO "Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego
ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami złotymi, umieszczony w czerwonym polu tarczy."

5 FLAGA ''Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony,
ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego.''

6 Kliknij niebieskie pole

7 Hymn to pieśń podniosła, patriotyczna, podkreślająca jedność i odrębność narodową. Może być śpiewana podczas uroczystości państwowych, świąt narodowych, w sytuacjach podkreślających odrębność narodową, podczas oficjalnych uroczystości gdzie reprezentowane jest Państwo (mecze, zawody sportowe), podczas podniosłych i spontanicznych uroczystości, tam gdzie wciągana jest flaga państwowa na maszt itp.

8 Polski Hymn Narodowy jest to "Pieśń legionów polskich we Włoszech",
zw. z czasem "Mazurek Dąbrowskiego", która została napisana przez Józefa Wybickiego w Reggio (Włochy) między 16 a 19 lipca 1797 r. Dla uświetnienia uroczystości pożegnania odchodzących z miasta legionistów. "Mazurek Dąbrowskiego" został zatwierdzony jako hymn państwowy w latach Po II Wojnie Światowej w 1948 r. "Mazurek Dąbrowskiego" uznano ponownie ale już urzędowo jako hymn państwowy. Obowiązujący tekst hymnu i jego zapis nutowy zawiera Ustawa Sejmowa z 31 stycznia 1980 r.

9 PORTRETY OSÓB , O KTÓRYCH JEST MOWA W HYMNIE
Dąbrowski Jan Henryk ( ), generał, jeden z najwybitniejszych polskich dowódców wojskowych. W pamięci potomnych gen. Dąbrowski pozostał jako organizator Legionów Polskich pierwszego polskiego czynu zbrojnego po rozbiorach Polski , jemu poświęcono pieśń Legionów "Mazurek Dąbrowskiego .

10 PORTRETY OSÓB , O KTÓRYCH JEST MOWA W HYMNIE
Napoleon I Bonaparte (1769 – 1821 ) – jeden z najwybitniejszych wodzów w dziejach świata. Odniósł wiele zwycięstw jako dowódca wojsk francuskich.

11 PORTRETY OSÓB , O KTÓRYCH JEST MOWA W HYMNIE
Stefan Czarniecki (1599 – 1665 ) – dowodził oddziałami polskimi w czasie wojen ze Szwecją. Jest wzorem niezłomnego i ofiarnego żołnierza.

12 W 1978 roku powstało w Polsce Muzeum Hymnu Narodowego.
Mieści się ono w Będominie ( woj. pomorskie ), miejscowości , w której urodził się Józef Wybicki, autor słów hymnu.


Pobierz ppt "Hymn Polski Prezentacja dla klas 1 – 3 SP"

Podobne prezentacje


Reklamy Google