Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

I Ty możesz zmienić świat na lepszy! WYPRAWA MISYJNA DZIECI PO AFRYCE Z RADIEM FARA SUAZI 18 kwietnia 2011r.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "I Ty możesz zmienić świat na lepszy! WYPRAWA MISYJNA DZIECI PO AFRYCE Z RADIEM FARA SUAZI 18 kwietnia 2011r."— Zapis prezentacji:

1 I Ty możesz zmienić świat na lepszy! WYPRAWA MISYJNA DZIECI PO AFRYCE Z RADIEM FARA SUAZI 18 kwietnia 2011r.

2 Suazi to jedno z najmniejszych państw w Afryce. Usytuowane jest na południu i graniczy z Mozambikiem i Republiką Południowej Afryki. Powierzchnia tego kraju to tylko 17 tyś. km 2. Mieszka tam 1.100.000 osób.

3 Suazi posiada dużą różnorodność krajobrazów, od gór wzdłuż granicy z Mozambikiem, przez sawanny na wschodzie, po lasy deszczowe na północnym zachodzie. Zamieszkują tam typowo afrykańskie zwierzęta.

4 Nazwa kraju pochodzi od plemienia Suazi, które zamieszkuje te tereny. Na fotografii tradycyjny czerwony taniec.

5

6 Średnia długość życia mieszkańców Suazi wynosi tylko 32 lata (najmniej na świecie) 40 do 50 % mieszkańców zarażonych jest wirusem HIV.

7 Tradycyjne prace wykonywane przez kobiety: budowa domu i wykonywanie ozdobnego kapelusza.

8 wiele z nich rodzi się już zarażone wirusem HIV 45% dzieci umiera z powodu HIV, bardzo wiele z nich (obecnie ok. 70.000) jest sierotami, gdyż ich rodzice umierają wcześnie. Dzieci z Suazi są w tragicznej sytuacji:

9 Pomoc humanitarna tu też nie rozwiązuje problemu biedy

10 Na milion sto tysięcy mieszkańców Suazi 56 tysięcy to katolicy. Pozostali ludzie to przeważnie chrześcijanie-protestanci. Ok. 100 tysięcy ludzi wierzy w tradycyjne religie plemienne Afryki. Na fotografii jedyny biskup Suazi: Louis Ncamiso Ndlovu

11 Ojciec Pat Ahern, to salezjanin, misjonarz, który przyjechał na misje do Suazi w 1962 r. Zdobył on zaufanie miejscowej ludności i głosił im Ewangelię, zaś dla dzieci zakładał proste szkoły. Obecnie w Suazi są 24 szkoły katolickie dla dzieci i młodzieży prowadzone przez misjonarzy ze zgromadzenia Salezjanów.

12 Największa i najważniejsza z tych szkół nazywa się Salesian High School Swaziland. Została założona w 1965 roku.

13 Choć liczba katolików jest w SUAZI niewielka (56 tysięcy), to Kościół jest tam dobrze zorganizowany. Pracuje tam w duszpasterstwie 28 księży, 64 siostry zakonne, 21 braci zakonnych i 36 katechetów świeckich. Głoszą Ewangelię, ale także uczą w 24 szkołach, prowadzą 7 ośrodków dla sierot i 25 ośrodków udzielania pomocy.

14 Idźcie i nauczajcie wszystkie narody udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego

15 MODLITWA DZIECI ZA AFRYKĘ Panie Jezu, prosimy Cię za wielki kontynent afrykański. W sposób szczególny powierzamy Ci Suazi - kraj, do którego dzisiaj duchowo wędrujemy. Spójrz łaskawie na wszystkich ludzi, którzy tam żyją i spraw, aby Cię poznali, w Ciebie uwierzyli i Tobie służyli. Prosimy Cię również za wszystkie żyjące tam dzieci, szczególnie za te, które Cię jeszcze nie znają, bezdomne i opuszczone, cierpiące głód i pozbawione wszelkiej opieki. Poślij do nich wielu misjonarzy, aby głosili im słowem i dobrymi czynami Twoją nieskończoną miłość. Panie Jezu, naucz nas, jak stawać się apostołami i misjonarzami Twojej Dobrej Nowiny. Naucz, jak świadczyć o Twojej miłości, niosąc pomoc duchową i materialną naszym rówieśnikom. Pomóż nam świadectwem naszego życia i dobrymi czynami zmieniać świat na lepszy. Amen.


Pobierz ppt "I Ty możesz zmienić świat na lepszy! WYPRAWA MISYJNA DZIECI PO AFRYCE Z RADIEM FARA SUAZI 18 kwietnia 2011r."

Podobne prezentacje


Reklamy Google