Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jak to działa? Internet.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jak to działa? Internet."— Zapis prezentacji:

1 Jak to działa? Internet

2 W czasie tej prezentacji postaramy odpowiedzieć na te niebanalne pytanie

3 Co to w ogóle jest internet?
Internet (dosł. międzysieć; od ang. inter – między i ang. net – sieć) to sieć komputerowa o światowym zasięgu łącząca sieci lokalne, sieci rozległe i wszystkie komputery do nich podłączone.

4 Zagmatwane, no nie? Spróbujemy to przetłumaczyć:
Po Polsku znaczy to mniej więcej tyle, że Twój komputer łączy się z jakimś innym „kompem” który jest bazą danych (DNS) i bierze namiary na komputer (nr IP zamienia na adres symboliczny) na którym jest to czego szukasz (niezłe nie?)

5 No dobra, ale ktoś to musiał wymyśleć...

6 Kto i kiedy wynalazł sieć (pajęczynę) WWW?
Pod koniec 1990 r. Tim Berners-Lee, informatyk z CERN-u, wynalazł ogólnoświatową pajęczynę – WWW (World Wide Web), której zazwyczaj używasz. WWW zostało początkowo wymyślone i rozwinięte dla dużych zespołów fizyków wysokich energii, które domagały się możliwości błyskawicznej wymiany informacji między fizykami pracującymi w różnych uniwersytetach i instytutach na całym świecie. Obecnie WWW ma miliony akademickich i komercyjnych użytkowników.

7 No ale co z tym gościem co to wynalazł???
A no nic ciekawego… …Tim razem z Robertem Cailliau napisali pierwszy program użytkownika WWW (edytor i przeglądarkę działającą w środowisku NeXTStep) i uruchomili pierwszy serwer WWW wraz z większością oprogramowania komunikacyjnego, definiując URL, HTTP i HTML. W grudniu 1993 r. WWW otrzymało nagrodę IMA, a w 1995 r. Tim i Robert otrzymali zespołową Nagrodę Stowarzyszenia Systemowego Oprogramowania Komputerowego (ACM) za rozwinięcie WWW razem z M. Andreesenem i E. Biną z NCSA.

8 Wiemy już co znaczy słowo Internet i kto go wynalazł
Ale wciąż nie wiemy jak on działa!!!

9 Zasada działania „net – a” jest bardzo prosta…
…gdy klikniemy na hipertekstowy odsyłacz, to nasz komputer prosi serwer komputerowy o przesłanie mu dokumentu. Przypomina to usługę dostarczania paczek.

10 OK, ale co to jest hipertekstowy odsyłacz?
Pewne słowa, wyrażenia czy nawet obrazki są podświetlone i kliknięcie na nie powoduje, że przeglądarka przełącza się i znajduje inną stronę, która znów zwykle zawiera dalsze podświetlone pozycje itd.

11 No i chyba to wszystko, nie?
Gdybyście czegoś nie wiedzieli na temat działania tego tworu, to pytajcie (chociaż nikt nie mówi że otrzymacie odpowiedź)

12 Do zobaczenia w przyszłości!!!

13 Opracowali: Bernard Gutkowski i Marek Szczepański z IIIb


Pobierz ppt "Jak to działa? Internet."

Podobne prezentacje


Reklamy Google