Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wyszukiwanie zaawansowane w środowisku internetowym Maja Wilczewska-Wojczyszyn.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wyszukiwanie zaawansowane w środowisku internetowym Maja Wilczewska-Wojczyszyn."— Zapis prezentacji:

1 Wyszukiwanie zaawansowane w środowisku internetowym Maja Wilczewska-Wojczyszyn

2 INTERNET to sieć sieci, która łączy między sobą komputery. Każdy komputer albo jest serwerem i umieszczamy na nim oprogramowanie (dane), albo je udostępnia i wtedy jest klientem. Internet jest tylko medium transportującym informacje między komputerami - znaleźliśmy poprzez Internet. ZNALEŹLIŚMY W INTERNET?

3 GDZIE SZUKAĆ INFORMACJI? Wyszukiwarki Serwisy informacyjne i bazy danych Katalogi Multiwyszukiwarki i programy wyszukujące Wyszukiwarki specjalistyczne

4 WYSZUKIWARKI PROGRAM + ROBOT = INDEX Użytkownik wpisuje słowo/wyrażeni e Po drugiej stronie wędruje robot i wyszukuje słowa kluczowe Spis stron, które zostały znalezione

5 SERWISY INFORMACYJNE I BAZY DANYCH Kolekcja danych zapisanych zgodnie z określonymi regułami

6 KATALOGI Tworzone są przez zespoły redaktorów lub przez samych użytkowników sieci. Katalogi są podzielone na kategorie, a strony związane z określoną grupą informacji umieszczane są w jednej z nich.

7 MULTIWYSZUKIWARKI I PROGRAMY WYSZUKUJĄCE Serwisy, dzięki którym możemy wysyłać jednocześnie zapytania do kilku wyszukiwarek. Zbiera wszystkie odpowiedzi i prezentuje je w formie jednego indeksu. Podobną funkcję spełniają zewnętrzne programy wyszukujące.

8 WYSZUKIWARKI SPECJALISTYCZNE Zajmują się gromadzeniem informacji na temat określonych zasobów.


Pobierz ppt "Wyszukiwanie zaawansowane w środowisku internetowym Maja Wilczewska-Wojczyszyn."

Podobne prezentacje


Reklamy Google