Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

S ł y n n e z a b y t k i s t a r o ż y t n o ś c i

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "S ł y n n e z a b y t k i s t a r o ż y t n o ś c i"— Zapis prezentacji:

1 S ł y n n e z a b y t k i s t a r o ż y t n o ś c i
Ewa Pacykowska 5c

2 Starożytna Grecja - kraina wspaniałości
Przedstawię kilka niezwykłych zabytków starożytnej Grecji. Pierwszy z nich to Świątynia Artemidy w Efezie należąca do siedmiu cudów świata. Została wybudowana ku czci Artemidy - greckiej bogini łowów i księżyca.

3 Świątynia Artemidy w Efezie
Była to ogromna budowla ( 110m na 50m ). Zbudowana około VI wieku p.n.e. na rozkaz króla Krezeusa. Do jej budowy użyto doskonałej jakościmarmuru i cedru libańskiego. Wśród rzeżbiarzy zaangażowanych w budowę świątyni byli między innymi: Fidiasz, Poliklet, Kresilas. Ukończenie stawiania budowli zajęło w sumie 120 lat. .

4 Partenon Świątynia poświęcona była Atenie. Partenon budowano w latach p.n.e. , został zbudowany z m.in. marmuru pentylickiego. Otacza ją kolumnada złożona z 46 kolumn. Swiątynia wybudowana zgodnie z porządkiem doryckim, choć ma w sobie elementy stylu jońskiego. W środku stoi ( dłuta Fidiasza) 11 metrowy posąg Ateny.

5 Posąg Zeusa w Olimpii Ten posąg jest zaliczany do 7 cudów świata. Zeus w swych rękach trzyma orła- swego ulubionego ptaka i boginię zwycięstwa NIKE. Posąg dotrwał jedynie do 426 roku n.e., został zniszczony na skutek pożaru. Ma wysokość około 13m, został zrobiony ze złota, kości słoniowej, drewna oraz szlachetnych kamieni.

6 R z y m – kolejne miejsce zabytków
Pierwszy zabytek jaki pokażę to Koloseum.

7 K O L O S E U M Koloseum jest znane na całym świecie i razem z wilczycą jest symbolem Rzymu. Swoje imię zawdzięcza pozłacanemu kolosowi z brązu przedstawiającemu Nerona, zrobionemu na jego prośbę. Prawdziwa nazwa zabytku to Amfiteatr Flawiusza. Powstał on w około | w. w Rzymie, odbywały się w nim ulubione przez widzów walki gladiatorów oraz ludzi między zwierzętami. Mogło się w nim pomieścić około 50   000 ludzi. Gigantyczne płótno chroniło widzów przed słońcem. Koloseum jest też znane pod nazwą

8 Panteon

9 Panteon jako świątynia
Panteon znajdujący się w centrum miasta jest jednym z najlepiej zachowanych zabytków starożytnych na świecie. To okrągła świątynia na Polu Marsowym, ufundowana przez Hadriana w roku 125. Budową kierował Apollodros. Zbudowany na rozkaz Marka Agrypy. Nazwa wskazuje że był poświęcony wielu bogom, szczególnie jednak czczono tu Marsa i Wenus. Obecnie znajduje się w Panteonie katolicki kościół pw. Santa Maria ad Martyres – Marii od Męczenników.

10 Egipt i kolosy Memnona K o l o s y M e m n o n a – posągi faraona Amenhotepa III z XVIII dynastii. Postawiono je około 1370 r. p.n.e. w Tebach Zachodnich. Jest to jedyna zachowana część świątyni grobowej tego faraona. Posągi mają 20 metrów wysokości i zostały wykute z bloków skalnych kwarcytu. Przedstawiają faraona zasiadającego na tronie. W przedniej części tronu, po bokach faraona, wyrzeźbiono dwie niewielkiej wysokości postacie kobiet. Są to żona faraona Teja i jego matka Mutemuja. Boczne ściany tronu zdobi dwuwymiarowa płaskorzeźba złożona z dwóch bóstw obrazujących Nil. Postacie te łączą ze sobą symboliczne rośliny (papirus i trzcina) jest to znak ponownego zjednoczenia Egiptu. Powyżej wypisane jest imię faraona. Greccy wierzyli, że w posąg przedstawia Memnona zabitego przez Achillesa.

11

12 Piramida Cheopsa Wielka Piramida Cheopsa – monumentalna budowla znajdująca się w Egipcie, w mieście Giza wzniesiona ok p.n.e.. prawdopodobnie wg projektu Hemona, jest uważana za jeden z siedmiu cudów świata starożytnego i jedyna przetrwałą. Piramida Cheopsa (największa z nich) oraz stojące obok niej piramidy Chefrenai Mykerinosato najbardziej znany zespół piramid. Ta piramida miała służyć jako miejsce pochówku Cheopsa.Wielkie bloki kamienne ( z których złożona jest piramida), ważące po 2,5 tony (największe nawet około 15 t) zostały ustawione z wielką precyzją. Cała budowla składa się z ponad 2,3 mln takich bloków. Jest obłożona delikatnym wapieniemz Tury.

13 Dziękuję za uwagę!


Pobierz ppt "S ł y n n e z a b y t k i s t a r o ż y t n o ś c i"

Podobne prezentacje


Reklamy Google