Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rok Życia Konsekrowanego

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rok Życia Konsekrowanego"— Zapis prezentacji:

1 Rok Życia Konsekrowanego
W Metropolii Górnośląskiej Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Maryi Nieustającej Pomocy

2 Domy Zgromadzenia na terenie Diecezji Opolskiej
Na terenie naszej diecezji znajdują się cztery domy: w Krzyżanowicach, Luboszycach, Krapkowicach – Otmęcie i Oleśnie.

3 Krzyżanowicki Zamek Dom Generalny Zgromadzenia

4 Krapkowice

5 Olesno

6 Luboszyce

7 Historia Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Maryi Nieustającej Pomocy
Zgromadzenie powstało pod koniec  XIX w. na Węgrzech. Podczas prześladowania Założycielka M. Anna Brunner,  w  roku udała się z wiernymi siostrami do Czeskiej Ostrawy, gdzie kontynuowały swą działalność.

8 Po śmierci M. Anny w 1911 r. , jej następczynią została M
Po śmierci M. Anny w 1911 r., jej następczynią została M . Elżbieta Mrosek . Siostry kupiły zamek Lichnowskich w Krzyżanowicach , gdzie otworzyły dom starców ( obecnie DPS dla dziewcząt ). Tu mieści się Dom Generalny i Formacyjny Zgromadzenia.

9 Swą posługą wśród chorych i dzieci otoczyły mieszkańców Luboszyc, Gosławic, Paczkowa. W 1932 roku siostry otrzymały od biskupa Adolfa Bertrama. dokument zatwierdzający Zgromadzenie

10 Matka Założycielka Anna Brunner
Anna Bruner urodziła się w 1851 r. w Eggethon (Austria). Jako dziewiętnastolatka pokonała sprzeciw rodziców i przyjęła zaproszenie JEZUSA do Zgromadzenia Sióstr Św. Krzyża w Szwajcarii. Jej "chcę" zaowocowało po kilku latach nowym Zgromadzeniem:  Sióstr Franciszkanek Maryi Nieustającej Pomocy.

11 Zostało ono założone pod koniec XIX w
Zostało ono założone pod koniec XIX w. na Węgrzech przez Matkę Annę Brunner, która  bardzo kochała chorych i ubogich i im postanowiła poświęcić swe życie. W krótkim czasie doszło do prześladowania Założycielki i wspólnoty, która się wokół niej zgromadziła. Ze względów politycznych Matka Anna udała się z siostrami do Czeskiej Ostrawy. Bardzo sumiennie wykonywała swoją posługę. Była czcicielką Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Józefa.  Chorowała na nowotwór nerek. Odeszła do Pana w 1911r.  

12 Opis habitu Siostry noszą czarny długi habit ze
szkaplerzem, przepasany białym cingulum (sznur) i przypiętą do niego koronką franciszkańską oraz czarny welon z usztywnionym kornetem, upięty na białym czepku (nowicjuszki noszą biały welon). Profeski wieczyste noszą krzyż profesyjny, a Juniorystki – medalik.

13 Etapy formacji: - Postulat (od 10 miesięcy do dwóch lat),
- Nowicjat (dwa lata), - Juniorat (sześć lat), - Formacja ciągła – całe życie. Siostry składają trzy śluby: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa.

14 Duchowość Zgromadzenia
Wzorem troski o drugiego człowieka jest dla nas Maryja, którą Zgromadzenie obrało sobie za główną Patronkę i czci Ją jako Matkę Bożą Nieustającej Pomocy.

15 Siostry Naśladują Chrystusa, którego uobecnił w świecie św
Siostry Naśladują Chrystusa, którego uobecnił w świecie św. Franciszek; w każdym stworzeniu spotykając Boga, i w zjednoczeniu z Nim oraz z miłości do Niego pełnił on swoją działalność apostolską.

16 Działalność Zgromadzenia
Celem Zgromadzenia jest pielęgnowanie nieuleczalnie chorych oraz prowadzenie dzieł miłosierdzia, aby przez apostolstwo czynnej miłości włączać się w zbawczą działalność Kościoła. Siostry wpatrzone w Boskiego Mistrza z miłością szukają człowieka potrzebującego pomocy i starają się zawsze przystosować swoje posługiwanie do konkretnych ludzi i warunków.

17

18 W większych domach siostry
prowadzą własne dzieła (DPS). Pracują także jako pielęgniarki w szpitalach lub w terenie, szczególnie w diecezjalnych ośrodkach Caritas . 

19 Franciszkanki Maryi Nieustającej Pomocy oddają się także pracy katechetycznej, prowadzą przedszkole. Inną formą apostolstwa jest praca w środowisku parafialnym. 

20

21 Dzień otwarty u Sióstr w Luboszycach

22 Hania układa kwiaty przy Matce Założycielce

23 Sandra pomaga sprzątać kaplicę.

24 Patryk odkurza w przedszkolu

25 Hania i Patryk prasują Kielichowe

26 Już wyprasowane i poskładane

27 Modlitwa brewiarzowa w kaplicy klasztornej

28 Modlitwa południowa – egzamin partykularny

29 Patryk wyszywa kartki świąteczne

30 Hania i Sandra ozdabiają świeczki

31 Efekt naszej pracy

32 Wspólny posiłek i rekreacja

33 Dziękujemy za uwagę WYKONANIE : Hanna Pachurka Sandra Dudek
Sebastian Lukas Patryk Buchta Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Biadaczu NASZE OPIEKUNKI : S. Anna S. Bonawentura


Pobierz ppt "Rok Życia Konsekrowanego"

Podobne prezentacje


Reklamy Google