Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

W Metropolii Górnośląskiej 02.02.2011-02.02.2012 Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Maryi Nieustającej Pomocy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "W Metropolii Górnośląskiej 02.02.2011-02.02.2012 Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Maryi Nieustającej Pomocy."— Zapis prezentacji:

1 W Metropolii Górnośląskiej Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Maryi Nieustającej Pomocy

2 Na terenie naszej diecezji znajdują się cztery domy: w Krzyżanowicach, Luboszycach, Krapkowicach – Otmęcie i Oleśnie.

3

4

5

6

7 Zgromadzenie powstało pod koniec XIX w. na Węgrzech. Podczas prześladowania Założycielka M. Anna Brunner, w 1901 roku udała się z wiernymi siostrami do Czeskiej Ostrawy, gdzie kontynuowały swą działalność.

8 Po śmierci M. Anny w 1911 r., jej następczynią została M. Elżbieta Mrosek. Siostry kupiły zamek Lichnowskich w Krzyżanowicach, gdzie otworzyły dom starców ( obecnie DPS dla dziewcząt ). Tu mieści się Dom Generalny i Formacyjny Zgromadzenia.

9 Swą posługą wśród chorych i dzieci otoczyły mieszkańców Luboszyc, Gosławic, Paczkowa. W 1932 roku siostry otrzymały od biskupa Adolfa Bertrama. dokument zatwierdzający Zgromadzenie

10 Anna Bruner urodziła się w 1851 r. w Eggethon (Austria). Jako dziewiętnastolatka pokonała sprzeciw rodziców i przyjęła zaproszenie JEZUSA do Zgromadzenia Sióstr Św. Krzyża w Szwajcarii. Jej "chcę" zaowocowało po kilku latach nowym Zgromadzeniem: Sióstr Franciszkanek Maryi Nieustającej Pomocy.

11 Zostało ono założone pod koniec XIX w. na Węgrzech przez Matkę Annę Brunner, która bardzo kochała chorych i ubogich i im postanowiła poświęcić swe życie. W krótkim czasie doszło do prześladowania Założycielki i wspólnoty, która się wokół niej zgromadziła. Ze względów politycznych Matka Anna udała się z siostrami do Czeskiej Ostrawy. Bardzo sumiennie wykonywała swoją posługę. Była czcicielką Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Józefa. Chorowała na nowotwór nerek. Odeszła do Pana w 1911r.

12 Siostry noszą czarny długi habit ze szkaplerzem, przepasany białym cingulum (sznur) i przypiętą do niego koronką franciszkańską oraz czarny welon z usztywnionym kornetem, upięty na białym czepku (nowicjuszki noszą biały welon). Profeski wieczyste noszą krzyż profesyjny, a Juniorystki – medalik.

13 - Postulat (od 10 miesięcy do dwóch lat), - Nowicjat (dwa lata), - Juniorat (sześć lat), - Formacja ciągła – całe życie. Siostry składają trzy śluby: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa.

14 Wzorem troski o drugiego człowieka jest dla nas Maryja, którą Zgromadzenie obrało sobie za główną Patronkę i czci Ją jako Matkę Bożą Nieustającej Pomocy.

15 Siostry Naśladują Chrystusa, którego uobecnił w świecie św. Franciszek; w każdym stworzeniu spotykając Boga, i w zjednoczeniu z Nim oraz z miłości do Niego pełnił on swoją działalność apostolską.

16 Celem Zgromadzenia jest pielęgnowanie nieuleczalnie chorych oraz prowadzenie dzieł miłosierdzia, aby przez apostolstwo czynnej miłości włączać się w zbawczą działalność Kościoła. Siostry wpatrzone w Boskiego Mistrza z miłością szukają człowieka potrzebującego pomocy i starają się zawsze przystosować swoje posługiwanie do konkretnych ludzi i warunków.

17

18 W większych domach siostry prowadzą własne dzieła (DPS). Pracują także jako pielęgniarki w szpitalach lub w terenie, szczególnie w diecezjalnych ośrodkach Caritas.

19 Franciszkanki Maryi Nieustającej Pomocy oddają się także pracy katechetycznej, prowadzą przedszkole. Inną formą apostolstwa jest praca w środowisku parafialnym.

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33 WYKONANIE : Hanna Pachurka Sandra Dudek Sebastian Lukas Patryk Buchta Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Biadaczu NASZE OPIEKUNKI : S. Anna S. Bonawentura


Pobierz ppt "W Metropolii Górnośląskiej 02.02.2011-02.02.2012 Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Maryi Nieustającej Pomocy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google