Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Myśli te pochodzą ze stron internetowych –”Jan Bosko”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Myśli te pochodzą ze stron internetowych –”Jan Bosko”"— Zapis prezentacji:

1 Myśli te pochodzą ze stron internetowych –”Jan Bosko”

2 Życiorys Święty Jan Bosko (Don Bosco) urodził się 16 sierpnia 1815 r. w Becchi - w północnych Włoszech (Obecna nazwa tej miejscowości to - Castelnuovo Don Bosco). Gdy miał zaledwie 2 lata zmarł jego ojciec - Franciszek. Wówczas ciężar wychowania i utrzymania całej rodziny spoczął na wdowie. Piewszą Komnię św. przyjął, gdy miał 11 lat. Dopiero w wieku 14 lat rozpoczął naukę u pewnego kapłana. Po przerwie spowodowanej śmiercią tego księdza, ukończył szkołę podstawową i średnią pracując na swoje utrzymanie. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Turynie, gdzie 5 czerwca 1841 roku przyjął święcenia kapłańskie.

3 Za radą św. Józefa Cafasso wstąpił do Konwiktu w celu pogłębiania swojej wiary i wiedzy. Szybko jednak rozpoczął działalność polegającą na niesieniu wszechstronnej pomocy młodzieży, która wówczas bardzo licznie napływała do szybko rozwijającego się miasta, by szukać środków na utrzymanie. Jako datę rozpoczęcia przez ks. Bosko pracy z młodzieżą, która wkrótce przerodziła się w wielkie dzieło, przyjmuje się dzień r. - święto Niepokalanej. Ponieważ ciągle przybywało tych, którym potrzebna była pomoc włącznie z udzieleniem dachu nad głową, ks. Bosko zaczął organizować specjalne domy. Tak powstawały oratoria i szkoły. Dla zapewnienia lepszej opieki i w celu rozszerzania dzieła, założył Towarzystwo św. Franciszka Salezego (1859) i zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki Wiernych (1872).

4 Bardzo ważnym dziedzictwem ks
Bardzo ważnym dziedzictwem ks. Bosko jest wypracowana i wypraktykowana przez niego metoda wychowawcza zwana "systemem prewencyjnym". Między innymi polega ona na akcentowaniu takich wartości jak: religia, miłość i rozum oraz na ciągłej asystencji przy młodzieży. Dla współczesnych ks. Bosko, było to nowością nie od razu znajdującą zwolenników. A i dziś nie jest ta metoda łatwą w praktykowaniu.

5 Dzieła Do najcenniejszych z nich należy: niedokończony zarys pedagogii salezjańskiej, Życie papieży, Chrześcijanin zaopatrzony i 70 Czytanek Katolickich. Za jego inicjatywą wyszła dla młodzieży licealnej Biblioteka Młodzieży (204 tomików), Seria Wybranych i Oczyszczonych Klasyków Łacińskich i Greckich (41 tomików), Biblioteka Pisarzy Ascetycznych jako specjalna seria dla ludu (36 tomików), 16 tomików Biblioteki Robotniczej i wreszcie 432 Czytanek Katolickich.

6 Święty ks. Jan Bosko - Ojciec opuszczonej młodzieży

7 Salezjanie - zgromadzenie zakonne założone przez ks
Salezjanie - zgromadzenie zakonne założone przez ks. Jana Bosko, którego celem jest wychowanie młodzieży - na terenie Polski bardzo mocno zapuścili korzenie. Nazwa zgromadzenia pochodzi od św. Franciszka Salezego, którego ks. Bosko obrał na patrona ze względu na jego dobroć, łagodność i cierpliwość - te cechy charakteru są nieodzowne w wychowaniu młodzieży. Podstawowym zadaniem selezjanów jest apostolstwo na rzecz młodzieży, zwłaszcza tej biednej i zaniedbanej. Zajmuje się zarówno pracą duszpasterską, katechetyczną, rekolekcyjną, wychowawczą, jak i naukową, wydawniczą i misyjną. Obecnie najwięcej szkół katolickich w Polsce prowadzi ten właśnie zakon. Ten niecodzienny święty dał początek metodzie wychowawczej zwanej systemem prewencyjnym, opartej na trzech podstawowych zasadach: rozumie, religii, miłości. Od święceń kapłańskich w 1841 roku zakładał oratoria dla chłopców, organizował szkółki niedzielne i wieczorowe, zakładał internaty, szkoły i kursy zawodowe, sam opracowywał podręczniki przystosowane do poziomu chłopców. Przygarniał szczególnie młodzież trudną, tę z ulicy. Dlatego zyskał miano "ojca opuszczonej młodzieży".

8 „Wybrane myśli”

9 „Być radosnym, dobrze czynić i wróblom pozwolić ćwierkać - to najlepsza filozofia”

10 „Jeżeli wy kochacie to, co kocha młodzież, to młodzież będzie kochać to, co wy kochacie”

11 „Mój system wychowawczy spoczywa na rozsądku, religii i uprzejmości”

12 „Nie mów wszystkiego, co wiesz, ale uważaj, abyś dobrze wiedział, co mówisz”

13 „Wiedza bez sumienia jest ruiną duszy”

14 „Chętnie znoś wady innych, jeśli chcesz, aby inni znosili twoje”

15 „Musimy starać się powiększać liczbę naszych przyjaciół i zmniejszać liczbę wrogów, czyniąc wszystkim dobrze”

16 „Nie mów ciągle tego, co wiesz, ale dobrze poznaj to, co mówisz”

17 „Pamiętajcie o tym, że wychowywanie zaczyna się od serca”

18 „To, co podtrzymuje cierpliwość, musi być nadzieją nagrody”

19 „Żadne kazanie nie jest bardziej skuteczne od dobrego przykładu”

20 Rozum, religia, miłość - to podstawowe zasady systemu wychowawczego ks
Rozum, religia, miłość - to podstawowe zasady systemu wychowawczego ks. Jana Bosko. Ten żyjący i działający w XIX w. święty wychował tysiące młodzieży, szczególnie poświęcił się tej zaniedbanej, z ulicy. Jego przesłanie, aby w życiu kierować się sercem, i styl wychowania polegający m.in. na nieustannej obecności wychowawcy chroniącego młodych przed złem są wciąż żywe i aktualne.

21 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ Nauczyciel wychowania przedszkolnego Beata Fiołek.
Przedszkole Niepubliczne Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego im „Dzieciątka Jezus” w Grudziądzu. Przygotowane w ramach zajęć Historii Myśli Pedagogicznej pod kierunkiem dr Romana Gawrycha.


Pobierz ppt "Myśli te pochodzą ze stron internetowych –”Jan Bosko”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google