Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Życie i twórczość Henryka Sienkiewicza

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Życie i twórczość Henryka Sienkiewicza"— Zapis prezentacji:

1 Życie i twórczość Henryka Sienkiewicza

2 Henryk Adam Aleksander Pius, pseudonim Litwos urodził się 5 maja 1846 roku w Woli Okrzejskiej , zmarł 15 listopada 1916 w Vevey. Był wybitnym powieściopisarzem, nowelistą i publicystą.

3 Pochodzenie Henryka Sienkiewicza
Pochodził ze zubożałej rodziny ziemiańskiej, pieczętującej się herbem Oszyk, po mieczu wywodzącej się z Tatarów osiadłych na Litwie. Jego rodzicami byli Józef Sienkiewicz (1813–1896) i Stefania Sienkiewicz z domu Cieciszowska (1820–1873). Był jednym z sześciorga dzieci państwa Sienkiewiczów.

4 Czas nauki i powstania styczniowego w życiu wielkiego polskiego powieściopisarza
W 1858 roku Henryk rozpoczął naukę w gimnazjum realnym w Warszawie i zamieszkał na stacji. Stolica Polski była także miejscem gdzie studiował na wydziale prawa oraz wydziale filologiczno-historycznym. Bardzo często zmieniał szkoły (prawie co rok).Tuż przed maturą wyjechał do majątku ziemskiego koło Płońska jako korepetytor. W czasach jego nauki w gimnazjum wybuchło powstanie styczniowe. Prawdopodobnie z powodu sprzeciwu rodziców Henryk nie wziął w nim udziału; do powstania przystąpiło natomiast kilku jego przyjaciół oraz starszy brat.

5 Między 1872 a 1887 rokiem Sienkiewicz pracował jako dziennikarz, reporter felietonista; był współwłaścicielem dwutygodnika ,,Niwa’’ i konserwatywnego dziennika ,,Słowo’’.

6 Działalność Henryka Sienkiewicza poza granicami Polski
W latach Henryk Sienkiewicz przebywał w Ameryce Północnej jako korespondent ,,Gazety Polskiej ‘’. Od 1879 roku podróżował po Zachodniej Europie, a od 1880 roku pielęgnował na wyjazdach zagranicznych chorą na gruźlicę partnerkę Marię.

7 Najpopularniejsze utwory Sienkiewicza
,,Krzyżacy’’, ,,Potop’’, ,,Ogniem i mieczem’’, ,,Pan Wołodyjowski’’, ,,QUO VADIS’’, ,,Janko Muzykant’’

8 Po śmierci żony Marii, Henryk Sienkiewicz sam leczył się w europejskich uzdrowiskach. Zwiedził Konstantynopol, Ateny, Rzym, Neapol, Hiszpanię, Zanzibar. Chętnie jeździł do Zakopanego. W czasie podróży pracował, tworząc powieści i nowele, które potem drukował w czasopismach. Bardzo szybko zyskał popularność. W 1900 roku obchodzono jubileusz pisarza, którego z tej okazji obdarowano majątkiem w Oblęgorku.

9 Okoliczności powstania ,,Krzyżaków’’.
Henryk Sienkiewicz powieść Krzyżacy zaczął pisać w 1891r., a skończył w 1900 r. Tą powieścią chciał zamknąć 25 letni dobytek pisarski. Był to bardzo trudny temat do pisania. Do XV wieku brakowało źródeł historycznych. Dopiero później Henryk Sienkiewicz pracował z pomocnikami m.in. Szajnocha i Długosz. Korzystał m.in. z notatek, kronik, map, opisów. Od Szajnochy zaczerpnął wygląd dworków, imię Jagienki, charakterystykę żołnierzy itp. natomiast Długoszowi zawdzięcza szczegóły o stosunkach politycznych, życiu obyczajowym i opis bitwy pod Grunwaldem. W "Tygodniku Ilustrowanym" w latach drukowano powieść w odcinkach.

10 Henryk Sienkiewicz jako autor naszej lektury pod tytułem ,,Krzyżacy’’
Krótko o treści utworu Doświadczony rycerz, Maćko z Bogdańca, wraz z młodziutkim Zbyszkiem –ostatnim z rodu-zatrzymują się w Tyńcu w gospodzie ,,Pod Lutym Turem’’. Niespodziewanie przybywa tam na odpoczynek orszak księżnej mazowieckiej Anny Danuty, która w drodze na Wawel postanowiła odwiedzić opactwo tynieckie. Zbyszko zakochuje się od pierwszego wejrzenia w dwórce księżnej, Danusi Jurandównie. Po długich staraniach młodzi zawierają ślub. Niestety Danusia zostaje uprowadzona przez Krzyżaków. Chcą się oni zemścić na jej ojcu, Jurandzie ze Spychowa, który jest prawdziwym postrachem rycerzy zakonnych . Dziewczyna zostaje odnaleziona przez Zbyszka, ale umiera w drodze do Spychowa . Załamany Zbyszko długo nie potrafi się pogodzić ze stratą ukochanej . Wreszcie zauważa troskę i miłość pięknej Jagienki Zychówny i żeni się z nią. Wkrótce wyrusza na wojnę polsko-krzyżacką i bierze udział w bitwie pod Grunwaldem.

11 Nieco o Zakonie Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego
Był to zakon rycerski, jeden z trzech największych, obok joannitów i templariuszy, które powstały na fali krucjat w XI i XII wieku. Sprowadzony, by zapewnić bezpieczeństwo ewangelizacji Prusów, opanował militarnie obszary późniejszych Prus Wschodnich  oraz dzisiejszej Łotwy i Estonii tworząc z tych ziem formację państwową Prusy Zakonne. Zakon podbił także niektóre ziemie Polski i Litwy.

12 Muzea Henryka Sienkiewicza w Polsce
Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku Muzeum literackie Henryka Sienkiewicza w Poznaniu Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej

13 Henryk Sienkiewicz jako Noblista
W 1905 roku Henryk Sienkiewicz został nagrodzony za „Wybitne osiągnięcia w dziedzinie eposu” i – jak podkreślił jeden z jurorów – „Rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha narodu.”

14 Złote myśli Henryka Sienkiewicza
,,Wolność jest to prawo robienia tego, co się chce, i przeszkadzania innym w robieniu tego co chcą ‘’ Henryk Sienkiewicz ,,Człowiek zawsze może wstąpić na lepszą drogę- póki żyje” ,,Przyjaźń z kobietą zawsze kończy się miłością’’ ,,Tylko takie usta, które już piły ze źródła zwątpień, można przekonać, że zabroniony pocałunek nie jest grzechem” ,,Ludzie w różny sposób zdążają do celu jaki każdy ma przed sobą, to jest do sławy i bogactwa, jeden oględnie inny gwałtownie, jeden cierpliwie inny niecierpliwie – a każdy tymi sposobami może tam dojść’’

15 Dziękujemy za uwagę.

16 Źródła: Wykonanie: Roksana Michaliszyn i Dominika Wancewicz


Pobierz ppt "Życie i twórczość Henryka Sienkiewicza"

Podobne prezentacje


Reklamy Google