Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Życie w kosmosie Życie w kosmosie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Życie w kosmosie Życie w kosmosie."— Zapis prezentacji:

1 Życie w kosmosie Życie w kosmosie

2 Twierdzenie, że Ziemia to jedyny zaludniony świat w nieskończonej przestrzeni jest równie absurdalne jak przekonanie , iż na całym polu prosa wyrośnie tylko jedno ziarenko.

3 Wszechświat jest olbrzymią przestrzenią składająca się z około 100 miliardów galaktyk, w których znajduje się około 300 miliardów gwiazd. Jedno jest pewne - w naszym Wszechświecie gwiazd jest pod dostatkiem. Dlaczego więc w tak olbrzymiej przestrzeni ma istnieć tylko jedna  inteligentna cywilizacja?

4 Wielu naukowców jest przekonanych, że gdzieś we Wszechświecie istnieje inna inteligenta forma życia - jednak "Gdzie ona jest?". I właśnie to pytanie zadane przez wybitnego włoskiego fizyka-teoretyka Enrico Fermiego stanowi treść tak zwanego paradoksu Fermiego. Brzmi on następująco: gdyby istniały inne cywilizacje, z pewnością przewyższałyby one nas swoją techniką  o tysiące  lub nawet setki tysięcy lat. A to z kolei spowodowałoby, że musiałyby skontaktować się z nami lub zaznaczyć swoją obecność we Wszechświecie kolonizując go. Nie wiemy jak długo cywilizacja musi istnieć, żeby osiągnąć taki rozwój technologiczny, aby w miare szybko podróżować między gwiazdami. Może czas potrzebny na osiągnięcie takiego poziomu technicznego jest dłuższy niż czas życia cywilizacji?

5 Jeżeli nawet założyć (a nawet mieć pewność), że gdzieś powstały i żyją inne niż nasze cywilizacje, to: *Nie wiadomo czy obce cywilizacje będą chciały nawiązać z nami łączność. *Nie wiemy czy dysponują na tyle zaawansowaną technologią, by nadać lub odebrać sygnał z Ziemi. *Nie wiemy czy my potrafimy tak naprawdę przechwycić ten sygnał, a tym bardziej wątpliwe jest poprawne odczytanie go i rozszyfrowanie jego znaczenia. *Nikt nie wie w jakie rejony Wszechświata należy wycelować nasze aparatury nadawczo-odbiorcze. *Nie jesteśmy w stanie wskazać poziomu rozwoju obcej cywilizacji i tym samym określić prawdopodobieństwa możliwości porozumienia się z nią (np. trudno jest się porozumieć z chomikiem z klatki za pomocą radiostacji).

6 Prezentacje przygotowała : Natalia Żuromska kl II LO
Dziękuję za uwagę Prezentacje przygotowała : Natalia Żuromska kl II LO


Pobierz ppt "Życie w kosmosie Życie w kosmosie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google