Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WIELKI WYBUCH Standardowy Model Kosmologiczny Big Bang.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WIELKI WYBUCH Standardowy Model Kosmologiczny Big Bang."— Zapis prezentacji:

1 WIELKI WYBUCH Standardowy Model Kosmologiczny Big Bang

2 WYBUCH? Utożsamianie Wielkiego Wybuchu z eksplozją jest o tyle niefortunne, że proces ten, tak jak rozumie i ujmuje go współczesna kosmologia nie polegał na ekspansji w pustej przestrzeni lecz dotyczył rozszerzenia się przestrzeni.

3 CO TO JEST ? Model ewolucji Wszechświata uznawany za najbardziej prawdopodobny. Według tego modelu ok. 14 mld lat temu dokonał się Wielki Wybuch – z bardzo gęstej i gorącej osobliwości początkowej wyłonił się Wszechświat (przestrzeń, czas, materia, energia i oddziaływania).

4 ERA PLANCKA Od 0 do 10 -43 sekundy -Temperatura i gęstość Wszechświata malały. -Zdecydowana dominacja energii nad materią. -Na zakończenie ery Plancka temperatura wynosiła 1032 kelwinów.

5 ERA PLAZMY KWARKOWO- GLUONOWEJ (HADRONOWA) Od 10 -43 do 10 -4 sekundy -Wielka unifikacja –> symetria między oddziaływaniami (elektromag- netycznymi, silnymi i słabymi) -Złamanie symetrii -> 10 -35 s (temperatura spadła do 1028 K). -Konsekwencją złamania symetrii było wydzielenie się wielkiej ilości energii - Wyzwolona energia spowodowała gwałtowne przyspieszenie ekspansji (rozszerzania się – Inflacji) Wszechświata, które trwa do dziś.

6 KOLEJNE ETAPY Era leptonowa od 10 -4 sekundy do 10 sekund Era promieniowania od 10 sekund do 300 000 lat - dominacja fotonów Era gwiazdowa (galaktyczna) od 300 000 lat do dzisiaj - powstawanie galaktyk, gwiazd, zalążków planet

7 CO BYŁO WCZEŚNIEJ? Z punktu widzenia modelu standardowego Wielkiego Wybuchu nie można mówić o okresie przed Wielkim Wybuchem - Wszechświat powstał w momencie Wielkiego Wybuchu. Przed Big Bangiem nie istniał ani czas, ani przestrzeń, ani materia. Chyba że …

8 BOSKA CZĄSTKA … mógł to być: Bozon Higgsa – hipotetyczna cząstka elementarna -miała istnieć jedynie przez około dziesięć milisekund po Wielkim Wybuchu i dać początek wszelkiej materii. W niektórych teoriach początku Wszechświata rozpad pola Higgsa jest utożsamiony z Wielkim Wybuchem. A może..

9 BÓG Nic nie może powstać z nicości – Niezależnie, czy świat powstał dzięki rozpadowi pola Higgsa, czy w jakiś inny sposób – musiał mieć swojego Stwórcę.

10 BIBLIOGRAFIA http://www.fizyka.net.pl/index.html?menu_file=astronomia%2Fm_astronomia. html&former_url=http%3A%2F%2Fwww.fizyka.net.pl%2Fastronomia%2Fastr onomia_k2.html http://www.naukowy.pl/encyklopedia/Bozon_Higgsa http://pl.wikipedia.org/wiki/Wielki_wybuch Jan Kirejczyk 2A


Pobierz ppt "WIELKI WYBUCH Standardowy Model Kosmologiczny Big Bang."

Podobne prezentacje


Reklamy Google