Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wszechświat Obiekty we Wszechświecie. Wszechświat Całą otaczającą nas ogromną przestrzeń, którą wypełniają energia i materia w postaci różnych ciał niebieskich.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wszechświat Obiekty we Wszechświecie. Wszechświat Całą otaczającą nas ogromną przestrzeń, którą wypełniają energia i materia w postaci różnych ciał niebieskich."— Zapis prezentacji:

1 Wszechświat Obiekty we Wszechświecie

2 Wszechświat Całą otaczającą nas ogromną przestrzeń, którą wypełniają energia i materia w postaci różnych ciał niebieskich nazywamy Wszechświatem. Ciała niebieskie to wszystkie naturalne i sztuczne obiekty, znajdujące się poza Ziemią. Z powierzchni Ziemi obserwujemy je na kulistej powierzchni zwanej sferą niebieską.

3 Przykłady ciał niebieskich Słońce Księżyc Planety Gwiazdy Komety Planetoidy

4 Sfera niebieska Kulista powierzchnia na której obserwujemy ciała niebieskie. Zdjęcie okolic północnego bieguna nieba, wykonane nieruchomym aparatem, ujawnia obrót sfery niebieskiej - gwiazdy zakreślają okręgi wokół Gwiazdy Polarnej. Fot. Janusz Wiland.

5 Odległości we Wszechświecie Jednostka astronomiczna, j. a.- odpowiada średniej odległości Ziemi od Słońca i wynosi około 150 mln km. Rok świetlny- odległość jaką światło poruszające się z szybkością km/ s przebędzie w ciągu jednego roku.

6 Gwiazdy Gwiazdy to rozżarzone kule gazowe. Temperatura w ich wnętrzu sięga milionów stopni, a na ich powierzchni od kilku do kilkudziesięciu tysięcy. Świecą dzięki procesom termojądrowym zachodzącym w ich wnętrzu. Najbliższą nam gwiazdą jest Słońce. Druga po Słońcu, najbliższa nam gwiazda o nazwie Proxima Centauri znajduje się od Ziemi w odległości ok. 4,2 lat świetlnych.

7 Galaktyki Siły grawitacyjne powodują, że gwiazdy tworzą skupiska (układy) złożone nawet z miliardów gwiazd, zwanych galaktykami. Nasze Słońce jest jedną z ponad 100 miliardów gwiazd, tworzących układ zwany Galaktyką, obserwujemy ją jako białą wstęgę zwaną Drogą Mleczną.

8 Droga Mleczna Widok z góry Widok z boku- średnica lat świetlnych, a grubość ok Odległość Słońca od centrum Galaktyki wynosi lat świetlnych.

9 Planety Planety to dość duże ciała niebieskie obiegające Słońce lub inne gwiazdy. Nie emitują własnego światła i są widoczne dzięki oświetleniu przez gwiazdę, wokół której krążą. Często planetom towarzyszą mniejsze od nich ciała niebieskie, nazywane księżycami, są to naturalne satelity danej planety.

10 Planetoidy Planetoidy to ciała niebieskie mniejsze od planet, poruszające się po orbitach eliptycznych wokół Słońca. Orbity planetoid przebiegają w pasie leżącym pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza, a czas 1 okrążenia przez nie Słońca wynosi od 3 do 6 lat. Zbudowane są ze skał, a świecą odbitym od nich światłem słonecznym.

11 Komety Komety to wielkie kule śniegowe, złożone z zamrożonego gazu i pyłu, które zbliżając się do Słońca zaczynają się ogrzewać przez co obserwujemy je na niebie jako jasno świecące kule z długimi warkoczami. Warkocz komety rozciąga się zawsze w kierunku przeciwnym do Słońca.

12 Komety

13 Meteoroidy Meteoroidy to ciała niebieskie poruszające się w przestrzeni pozaziemskiej o masach od kilku miligramów do wielu ton, poruszające się z szybkościami od 12 do 72 km/s. Pochodzą głównie z dwóch źródeł: z rozpadu komet lub z rozpadu planetoid.

14 Meteory- spadające gwiazdy Meteoroidy, które wpadają w atmosferę ziemską, dzięki tarciu rozgrzewają się i przechodzą ze stanu stałego w lotny, a ogrzane wzdłuż drogi ich przelotu powietrze świeci. Takie zjawisko świetlne, powstające w atmosferze ziemskiej, nazywa się meteorem.

15 Meteoryty Nieliczne z dużych meteoroidów nie wyparowują całkowicie i wtedy ich resztki spadają na Ziemię. Bryły takiej materii to meteoryty. Jeden z największych fragmentów meteorytu Morasko. Okaz znaleziony w roku 1914r.

16 Meteoryty w Polsce Na terenie Polski znajdują się obecnie dwa miejsca, które mogły w przeszłości doświadczyć upadku meteorytu. Są to niecki na płd. od Fromborka i zagłębienia w okolicy Moraska (k/Poznania). W okolicy Moraska odnaleziono w sumie ponad 300 kg meteorytów, a przeprowadzone badania potwierdziły występowanie wielu cech typowych dla kraterów meteorytowych. Kratery Meteorytowe Morasko są unikatowym obiektem w kraju, oraz jednym z ok. 150 podobnych miejsc odnalezionych na Ziemi.

17 Czy zdajesz sobie sprawę z rozmiarów Wszechświata? Nasze Słońce- nasze centrum świata jest jedną z ponad 100 miliardów gwiazd w naszej Galaktyce i nie leży nawet w jej centrum, a gdzieś w okolicach końca ogona Drogi Mlecznej. Podobnych galaktyk we Wszechświecie jest ponad miliard.

18

19 Źródła:


Pobierz ppt "Wszechświat Obiekty we Wszechświecie. Wszechświat Całą otaczającą nas ogromną przestrzeń, którą wypełniają energia i materia w postaci różnych ciał niebieskich."

Podobne prezentacje


Reklamy Google