Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Fizyka w świecie Star Wars

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Fizyka w świecie Star Wars"— Zapis prezentacji:

1 Fizyka w świecie Star Wars
Barbara Zawadzka Zespół szkół Ponadgimnazjalnych nr 21 Łódź, ul. Żubardzka 2 Kl. II TF

2 Napęd świetlny względem fizyki

3 Chyba każdy z nas, kto choć raz w życiu widział film z gatunku science-fiction, nie jest w stanie wyobrazić sobie go bez, przemierzającego setki lat świetlnych, statku kosmicznego. Niestety, póki co człowiekowi udało się dotrzeć jedynie na Księżyc.

4 W IV części Gwiezdnych Wojen „Nowa nadzieja” bohaterowie uciekają przed wojskami Imperium statkiem „Sokół Milenium”, który wyposażony jest w napęd nadświetlny.

5 W świecie Gwiezdnych Wojen, nadprzestrzeń w pewnym sensie odwzorowuje przestrzeń standardową i korzystanie z niej odbywa się na zasadzie korzystania z "pozawymiarowego tunelu" - a osiągane tam prędkości mogą być większe od prędkości światła ze względu na różnice we właściwościach fizycznych hiperprzestrzeni i przestrzeni zwykłej.

6

7 . Choć rozpędzenie ciał do prędkości większej od prędkości światła jest niemożliwe (wymaga w miarę zbliżania się do prędkości światła coraz większego nakładu energii, rosnącego do nieskończoności), zajmuje się nią wiele osób z pogranicza nauki i pseudonauki. Odkrycie sposobów na osiągnięcie prędkości nadświetlnej mogłoby być bardzo ważnym krokiem dla rozwoju ludzkości.

8 .

9 Już wewnątrz Układu Słonecznego opóźnienie w przesyłaniu informacji jest istotnym ograniczeniem. Jeżeli kiedyś ludzie postawią nogę na Marsie, to my na Ziemi dowiemy się o tym najwcześniej po ok. trzech minutach (odległość Ziemi do Marsa wynosi od 3 do 20 minut świetlnych). Tyle czasu potrzeba falom radiowym na pokonanie tej drogi. Tak wielkie opóźnienie bardzo utrudnia prowadzenie międzyplanetarnych rozmów na żywo, sterowanie urządzeniami. Dopiero komunikacja z prędkością nadświetlną jest szansą, aby "wykonać telefon" na Marsa.

10 Napęd ten jest niepoprawny fizycznie gdyż nie można rozwinąć prędkości szybszej niż światło. Hiperprzestrzeń to nie do końca poznany alternatywny wymiar, w którym nie istnieją tradycyjne prawa fizyki nie pozwalające na loty z prędkościami przyświetlnymi, nie mówiąc już o przekraczaniu prędkości światła.

11

12 W filmie jednak statki używają tego napędu bez najmniejszych problemów dzięki czemu sceny osiągania prędkości większych od światła dodają magii i uroku co pozwala oglądać wszystkie części Gwiezdnych Wojen z zapartym tchem i największą przyjemnością.


Pobierz ppt "Fizyka w świecie Star Wars"

Podobne prezentacje


Reklamy Google