Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Przygotowały: Monika Meyer Agnieszka Stacherzak

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Przygotowały: Monika Meyer Agnieszka Stacherzak"— Zapis prezentacji:

1 Przygotowały: Monika Meyer Agnieszka Stacherzak
Sekrety dobrej zabawy Przygotowały: Monika Meyer Agnieszka Stacherzak Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

2 Nieco o zabawie ..... zabawa dla dziecka w wieku przedszkolnym jest działalnością najważniejszą, wpływającą na jego wszechstronny rozwój i niczym nie da się jej zastąpić.

3 Jest ona tak silną i trwałą potrzebą dziecka, jak potrzeba pokarmu, ruchu, towarzystwa innych dzieci. Na zabawę i inną działalność dowolną dziecka musi się znaleźć dużo czasu w rozkładzie dnia, ponieważ w rozwoju małego dziecka są one niezbędne.

4 Bez zabawy oraz swobody ekspresji i spontanicznego działania nie da się wychowywać człowieka aktywnego, samodzielnego, zdolnego do inicjatywy.

5 Cechy zabawy: - przyjemność i radość z wykonywania czynności, - dobrowolność uczestnictwa, - poznanie nowych wartości i informacji, - kreatywność, - stworzenie odrębnego świata fikcji, - zaspokojenie różnych potrzeb ludzkich.

6 Rola zabawy: wprowadza dziecko w dobry, radosny nastrój,
właściwie zorganizowana, zapewnia dziecku harmonijny rozwój umysłowy, emocjonalno – społeczny i ruchowy; kształtuje wyobraźnię i kreatywność dziecka, rozwija inicjatywę i samodzielność, rozwija zainteresowania; przygotowuje do nauki w szkole; wyrównuje braki rozwojowe; Grupowe zabawy wzmagają wrażliwość na potrzeby innych i rozwijają współpracę, pokazują, że pewne zachowania są oczekiwane i należy przestrzegać reguł Zabawy pomagają zrezygnować z traktowania siebie jako centrum

7 Moje dziecko – jego talenty, zdolności i umiejętności.
tu dla rodziców formularz do zaznaczenia podnoszący mam nadzieje poziom endorfin + sprawczość rodziców w tworzeniu zabaw „ludzik z papieru”

8 Ważne: MAŁE DZIECKO POTRZEBUJE POMOCY DOROSŁEGO, KTÓRY ZORGANIZUJE ZABAWĘ I WEŹMIE W NIEJ UDZIAŁ. Czasem masz po prostu przynieść klocki i sobie pójść, a czasem musisz pomóc w przygotowaniu, budowie i rozbiórce klockowych konstrukcji! Na rozwój najmłodszych dzieci decydujący wpływ mają rodzice. To oni uczą dziecko chodzić, mówić, jeść i korzystać z toalety. Umiejętności rodziców całkowicie wystarczą do zorganizowania świetnej zabawy o dużych walorach edukacyjnych. Wysłanie malucha do żłobka bez pieluchy świadczyłoby o karygodnym niedbalstwie, prawda? Podobnie jak wysłanie tam dziecka, któremu nigdy się nie przeczytało bajeczki.

9 Nie mamy obowiązku bawić się z dzieckiem, jednak pamiętajmy, że wspólna zabawa przyśpiesza jego rozwój. Możesz spędzić mnóstwo czasu w kuchni, a twoje dziecko i tak nie będzie chciało nic zjeść. Ale po- święć tylko kwadrans na przygotowanie absorbującej zabawy, a zobaczysz, jak będzie podziwiać twoje umiejętności.

10 DLA DZIECKA KAŻDE ZAJĘCIE JEST PO TROSZE ZABAWĄ.
Bujanie na kolanie … DLA DZIECKA KAŻDE ZAJĘCIE JEST PO TROSZE ZABAWĄ. Twojemu dziecku podobnej przyjemności może dostarczyć uczestniczenie w pracach domowych lub rozmowa po drodze do sklepu. Gdy masz małe dziecko, nie możesz dowolnie dysponować swoim czasem – maluch domaga się nieustannej uwagi i nie myśli o twoich potrzebach. Zabawki to rekwizyty – pomagają rozwijać umiejętność zabawy, ale wcale nie są niezbędne. Dziecko się rozwija, jeśli umie samodzielnie zaplanować swoje działanie i wytrwale realizuje to, co zaplanowało. Możesz mu w tym pomóc, organizując dla niego ciekawe zajęcia już od najmłodszych lat

11 WSPÓLNA ZABAWA TO TEŻ WSPÓLNA NAUKA
Wszystkie dzieci umieją się bawić, ale jakość ich wysiłków w dużym stopniu zależy od dorosłych. To oni mogą dostarczyć potrzebnych materiałów, natchnąć do działania i otworzyć nowe perspektywy poznawcze.

12 Propozycje zabaw w domu
Teatrzyk kukiełkowy, odgrywanie scenek Orgiami (duszek z chusteczek) Malowanie, klejenie, lepienie, wycinanie Tory zręcznościowe, tory przeszkód Szukanie skarbów, robienie skarbów Budowanie z klocków i klocuszków

13 Propozycje zabaw w domu
Czytanie bajeczek i ich tworzenie Wierszyki – masażyki Muzykowanie – granie i śpiewanie Tańczenie i tworzenie układów Piotruś, Uno, kółko-krzyżyk, labirynt Różne gry planszowe Łamigłówki i zagadki Kalambury Zabawa w skojarzenia Zabawy z masa solną

14 Coś na dobry sen … "Na Wojtusia z popielnika iskiereczka mruga..."
Wyobraź sobie...  Uspokajający masaż. Czytanie bajek relaksujących.

15 Pamiętaj! Nie trzeba być super – rodzicem,
by mądrze bawić się z dzieckiem. Niektórym rodzicom trudno jest znaleźć w sobie tyle spontaniczności i kreatywności, żeby z ochotą rzucić się w wir zabawy z dzieckiem, na pewno warto spróbować. Każdy dorosły z pewnością znajdzie taką formę zabawy, która sprawi mu radość. 

16 Nie musisz poświęcać na zabawę dzieckiem połowy dnia.
Ty decydujesz o czasie na zabawę.

17 Cytując za A. Brzezińską:
„ Dziecko nie bawi się, dlatego, że jest dzieckiem, ale bawi się, dlatego, by stać się dorosłym”.

18 Miłej zabawy! 


Pobierz ppt "Przygotowały: Monika Meyer Agnieszka Stacherzak"

Podobne prezentacje


Reklamy Google