Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Sekrety dobrej zabawy Przygotowały: Monika Meyer Agnieszka Stacherzak Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Sekrety dobrej zabawy Przygotowały: Monika Meyer Agnieszka Stacherzak Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu."— Zapis prezentacji:

1 Sekrety dobrej zabawy Przygotowały: Monika Meyer Agnieszka Stacherzak Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

2 Nieco o zabawie..... zabawa dla dziecka w wieku przedszkolnym jest działalnością najważniejszą, wpływającą na jego wszechstronny rozwój i niczym nie da się jej zastąpić.

3 Jest ona tak silną i trwałą potrzebą dziecka, jak potrzeba pokarmu, ruchu, towarzystwa innych dzieci. Na zabawę i inną działalność dowolną dziecka musi się znaleźć dużo czasu w rozkładzie dnia, ponieważ w rozwoju małego dziecka są one niezbędne.

4 Bez zabawy oraz swobody ekspresji i spontanicznego działania nie da się wychowywać człowieka aktywnego, samodzielnego, zdolnego do inicjatywy.

5 Cechy zabawy: - przyjemność i radość z wykonywania czynności, - dobrowolność uczestnictwa, - poznanie nowych wartości i informacji, - kreatywność, - stworzenie odrębnego świata fikcji, - zaspokojenie różnych potrzeb ludzkich.

6 Rola zabawy: wprowadza dziecko w dobry, radosny nastrój, właściwie zorganizowana, zapewnia dziecku harmonijny rozwój umysłowy, emocjonalno – społeczny i ruchowy; kształtuje wyobraźnię i kreatywność dziecka, rozwija inicjatywę i samodzielność, rozwija zainteresowania; przygotowuje do nauki w szkole; wyrównuje braki rozwojowe;

7 Moje dziecko – jego talenty, zdolności i umiejętności.

8 Ważne: MAŁE DZIECKO POTRZEBUJE POMOCY DOROSŁEGO, KTÓRY ZORGANIZUJE ZABAWĘ I WEŹMIE W NIEJ UDZIAŁ.

9 Nie mamy obowiązku bawić się z dzieckiem, jednak pamiętajmy, że wspólna zabawa przyśpiesza jego rozwój.

10 Bujanie na kolanie … DLA DZIECKA KAŻDE ZAJĘCIE JEST PO TROSZE ZABAWĄ. Twojemu dziecku podobnej przyjemności może dostarczyć uczestniczenie w pracach domowych lub rozmowa po drodze do sklepu.

11 WSPÓLNA ZABAWA TO TEŻ WSPÓLNA NAUKA Wszystkie dzieci umieją się bawić, ale jakość ich wysiłków w dużym stopniu zależy od dorosłych. To oni mogą dostarczyć potrzebnych materiałów, natchnąć do działania i otworzyć nowe perspektywy poznawcze.

12 Propozycje zabaw w domu Teatrzyk kukiełkowy, odgrywanie scenek Orgiami (duszek z chusteczek) Malowanie, klejenie, lepienie, wycinanie Tory zręcznościowe, tory przeszkód Szukanie skarbów, robienie skarbów Budowanie z klocków i klocuszków

13 Propozycje zabaw w domu Czytanie bajeczek i ich tworzenie Wierszyki – masażyki Muzykowanie – granie i śpiewanie Tańczenie i tworzenie układów Piotruś, Uno, kółko-krzyżyk, labirynt Różne gry planszowe Łamigłówki i zagadki Kalambury Zabawa w skojarzenia Zabawy z masa solną

14 Coś na dobry sen … "Na Wojtusia z popielnika iskiereczka mruga..." Wyobraź sobie... Uspokajający masaż. Czytanie bajek relaksujących.

15 Pamiętaj! Nie trzeba być super – rodzicem, by mądrze bawić się z dzieckiem.

16 Nie musisz poświęcać na zabawę dzieckiem połowy dnia. Ty decydujesz o czasie na zabawę.

17 Cytując za A. Brzezińską: Dziecko nie bawi się, dlatego, że jest dzieckiem, ale bawi się, dlatego, by stać się dorosłym.

18 Miłej zabawy!


Pobierz ppt "Sekrety dobrej zabawy Przygotowały: Monika Meyer Agnieszka Stacherzak Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu."

Podobne prezentacje


Reklamy Google