Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zabki , - moje miasto.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zabki , - moje miasto."— Zapis prezentacji:

1 Zabki , - moje miasto

2 ' SPIS TRESCI Ząbki dzisiaj Parafie Nauka Zabytki Pomniki
Historia miasta Ząbki dzisiaj Parafie Nauka Zabytki Pomniki

3 Historia miasta W 1967 r. Ząbki otrzymały prawa miejskie.
Historia Ząbek sięga czasów nowożytnych. Na początku XVI była to mała miejscowość, należąca do rodziny Platerów, znana jako Wola Ząbkowska. Jednak w 1580 zmieniła nazwę na Ząbki. W 1795 r. w wyniku III rozbioru Polski Ząbki znalazły się w zaborze pruskim. W okresie powstania listopadowego w latach na terenie wsi stacjonowało wiele jednostek polskich pod dowództwem generała J. Chłopickiego. Ząbki stanowiły wówczas przedpole bitwy pod Olszynką Grochowską. Miejsce bitwy upamiętnia pomnik. W 1920 r. w czasie wojny z bolszewikami na terenie Ząbek zorganizowano tymczasowy szpital dla rannych, uczestników bitwy pod Ossowem. W przeddzień bitwy ksiądz Ignacy Skorupka odprawił mszę świętą na wzgórzu przed kościołem. W 1967 r. Ząbki otrzymały prawa miejskie.

4 Zabki dzisiaj , Dziś Ząbki bardzo szybko się rozwijają. Miasto dostaje np. dotacje unijne na rozwój infrastruktury i kultury. Coraz więcej ludzi osiedla się w Ząbkach, powstają więc nowe osiedla, kościoły i szkoły.

5 Parafie W Ząbkach znajdują się trzy parafie:
Parafia Miłosierdzia Bożego Parafia Trójcy Świętej Parafia Zesłania ducha Świętego

6 Nauka W Ząbkach znajdują się cztery szkoły podstawowe w tym jedna katolicka. Natomiast starsi uczniowie mają do wyboru dwa gimnazja.

7 Zabytki Wiele zabytkowych budynków znajduje się w Ząbkach tj. willa
Wiceprezydenta m. st. Warszawy Mieczysława Jankowskiego oraz willa inż. Tołłoczka przy ul. Langiewicza. Jeden z najstarszych budynków znajduje się przy przyjeździe kolejowym. Zbudowany został w 1861 r.

8 Pomniki W Ząbkach wybudowano także wiele pomników znanych i zasłużonych osób. KONIEC

9 Koniec Aleksandra Paczoska '


Pobierz ppt "Zabki , - moje miasto."

Podobne prezentacje


Reklamy Google