Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zabytkowe obiekty Hołdunowa Historia Hołdunowa Jak to było z Hołdunowem? Hołdunów – dawniej wieś, dziś dzielnica Lędzin w woj. Śląskim, powiecie bieruńsko.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zabytkowe obiekty Hołdunowa Historia Hołdunowa Jak to było z Hołdunowem? Hołdunów – dawniej wieś, dziś dzielnica Lędzin w woj. Śląskim, powiecie bieruńsko."— Zapis prezentacji:

1

2 Zabytkowe obiekty Hołdunowa

3 Historia Hołdunowa

4 Jak to było z Hołdunowem? Hołdunów – dawniej wieś, dziś dzielnica Lędzin w woj. Śląskim, powiecie bieruńsko - lędzińskim. Charakterystyczne dla Hołdunowa jest osiedle domków fińskich a także różne domki jednorodzinne. W XIX wieku, nadsztygar Brucker znalazł na terenie Hołdunowa pokład węgla grubości trzech metrów. W 1843 roku powstała kopalnia Radość Henryka, na cześć panującego wtedy w Pszczynie Henryka Hochberga. W 1975 roku Lędziny, Hołdunów, Goławiec, Górki i Smardzowice zostały przyłączone do Tychów i jednocześnie znalazły się w obszarze województwa katowickiego. Dnia 2 kwietnia 1991 Lędziny odzyskały samodzielność. W obręb gminy weszły, także Hołdunów, Goławiec, Górki, Smardzowice i Świniowy. Hołdunów – dawniej wieś, dziś dzielnica Lędzin w woj. Śląskim, powiecie bieruńsko - lędzińskim. Charakterystyczne dla Hołdunowa jest osiedle domków fińskich a także różne domki jednorodzinne. W XIX wieku, nadsztygar Brucker znalazł na terenie Hołdunowa pokład węgla grubości trzech metrów. W 1843 roku powstała kopalnia Radość Henryka, na cześć panującego wtedy w Pszczynie Henryka Hochberga. W 1975 roku Lędziny, Hołdunów, Goławiec, Górki i Smardzowice zostały przyłączone do Tychów i jednocześnie znalazły się w obszarze województwa katowickiego. Dnia 2 kwietnia 1991 Lędziny odzyskały samodzielność. W obręb gminy weszły, także Hołdunów, Goławiec, Górki, Smardzowice i Świniowy.

5 Herb Lędzin

6 Obiekty ewangelickie

7 Kościół ewangelicki

8 Historia kościoła Parafia została założona w 1770r., była ona jako jedna z pierwszych parafii na Górnym Śląsku. Pod koniec XIX parafia pod wpływem reform została przekształcona w parafię luterańską. W 1902 poświęcono kościół świętej Trójcy. Po II wojnie światowej doszło do przejęcia przez katolików i odtąd ewangelicy mogli odprawiać nabożeństwa w domu parafialnym. W 1981 roku uzyskano zgodę na wybudowanie nowego kościoła. Poświęcony on został w 1986 roku zachowując pierwotne wezwanie. Parafia została założona w 1770r., była ona jako jedna z pierwszych parafii na Górnym Śląsku. Pod koniec XIX parafia pod wpływem reform została przekształcona w parafię luterańską. W 1902 poświęcono kościół świętej Trójcy. Po II wojnie światowej doszło do przejęcia przez katolików i odtąd ewangelicy mogli odprawiać nabożeństwa w domu parafialnym. W 1981 roku uzyskano zgodę na wybudowanie nowego kościoła. Poświęcony on został w 1986 roku zachowując pierwotne wezwanie.

9 Dom modlitewny

10 Historia domu modlitewnego W Hołdunowie zachował się ewangelicki dom modlitewny z 1778 roku, zbudowany przez kolonistów przybyłych do Hołdunowa z Kóz koło Bielska w 1770 roku. W Hołdunowie zachował się ewangelicki dom modlitewny z 1778 roku, zbudowany przez kolonistów przybyłych do Hołdunowa z Kóz koło Bielska w 1770 roku.

11 Porodówka

12 Historia Porodówki Jest to placówka z 50-letnią tradycją. Wyposażona jest w kardiotokograf (urządzenie do kontroli akcji porodowej). Zapewnia też opiekę ginekologiczno- położniczą. W 2001 roku Gazeta Wyborcza przeprowadzała akcję Rodzić po ludzku. Placówka otrzymała wyróżnienie. W roku 2006 izba brała udział w tej samej akcji i zajęła II miejsce w skali kraju oddziałów położniczych, a położne otrzymały tytuły Anioła rodzić po ludzku. Dnia 1.01.2009r izba porodowa została zamknięta w związku z brakiem kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Niegdyś w budynku tym znajdował się sierociniec Martineum, dający schronienie ewangelickim dzieciom. Jest to placówka z 50-letnią tradycją. Wyposażona jest w kardiotokograf (urządzenie do kontroli akcji porodowej). Zapewnia też opiekę ginekologiczno- położniczą. W 2001 roku Gazeta Wyborcza przeprowadzała akcję Rodzić po ludzku. Placówka otrzymała wyróżnienie. W roku 2006 izba brała udział w tej samej akcji i zajęła II miejsce w skali kraju oddziałów położniczych, a położne otrzymały tytuły Anioła rodzić po ludzku. Dnia 1.01.2009r izba porodowa została zamknięta w związku z brakiem kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Niegdyś w budynku tym znajdował się sierociniec Martineum, dający schronienie ewangelickim dzieciom.

13 Dane: Dane szkoły: Dane szkoły: Szkoła Podstawowa nr. 3 Im.J.Ch.Ruberga Szkoła Podstawowa nr. 3 Im.J.Ch.Ruberga Ul.Hołdunowska 13 Ul.Hołdunowska 13 Tel. 32 216 75 24 Tel. 32 216 75 24 Dyrektor: Elżbieta Ostrowska Dyrektor: Elżbieta Ostrowska Opiekun: Opiekun: Katarzyna Kałka Katarzyna Kałka Regina Karwicka-Szkoda Regina Karwicka-Szkoda e - mail: kalkaka@interia.pl e - mail: kalkaka@interia.plalkaka@interia.pl Dane uczestników: Dane uczestników: Kinga Gołuchowska 6c Kinga Gołuchowska 6c Angelika Figiel 6c Angelika Figiel 6c Aldona Szkarupska 6c Aldona Szkarupska 6c


Pobierz ppt "Zabytkowe obiekty Hołdunowa Historia Hołdunowa Jak to było z Hołdunowem? Hołdunów – dawniej wieś, dziś dzielnica Lędzin w woj. Śląskim, powiecie bieruńsko."

Podobne prezentacje


Reklamy Google