Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Szkoła wspomaga wychowanie” debata uczniów szkół ponadgimnazjalnych

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Szkoła wspomaga wychowanie” debata uczniów szkół ponadgimnazjalnych"— Zapis prezentacji:

1 „Szkoła wspomaga wychowanie” debata uczniów szkół ponadgimnazjalnych
Dawid Michalski

2 WYCHOWANIE Kształtowanie charakteru osoby dorastającej
przez osoby dorosłe; przekazywanie wartości moralnych i etycznych; narzucanie kultury i racjonalnego myślenia. Udzielanie odpowiedzi na trudne pytania!!!

3 CELE WYCHOWANIA: Przystosowanie do życia w społeczeństwie.
Przekazywanie tradycji. Rozwijanie talentów, zainteresowań. Pobudzenie i ukształtowanie patriotyzmu. Zaradność życiowa, usamodzielnienie. Ułatwienie kontaktów międzyludzkich. Przygotowanie do życia w rodzinie. Nauka odpowiedzialności. Wybór poglądów i przekonań.

4 Uczniowie chcieliby, aby ich wychowawca:
był zaangażowany i wytrwały nastawiony na realizację celu był przywódcą miał silną wolę był energiczny był pewny siebie i bardziej zdecydowany w działaniu był odpowiedzialny i opanowany był stabilny i konsekwentny był szczery, cierpliwy i łagodny w kontaktach międzyludzkich był kreatywny, otwarty, wrażliwy i spontaniczny umiał szybko reagować na pojawiające się problemy umiał organizować i planować swoja pracę był bardziej opiekuńczy i podtrzymujący rozwój

5 Skojarzenia uczniów związane ze szkołą:
budynek nauczyciele klasa obowiązki strach stres monotonia koleżanki koledzy brak czasu dobre i złe chwile nauka wychowanie matura dorosłość wybór przemoc

6 Aspekty zauważane przez uczniów:
Szkoła ma ogromny wpływ na wychowanie. Programy wychowawcze nie zawsze są dostosowane do różnego typu środowisk Młodzież jest także wychowywana przez środowisko szkolne. Bagatelizuje się godziny wychowawcze prowadząc na nich lekcje przedmiotowe. Zbyt mało czasu poświęca się problemom uczniów na godzinach wychowawczych.

7 Problemy, z którymi uczniowie borykają się w szkole:
Brak kreatywności wśród nauczycieli. Stereotypy wśród doświadczonych nauczycieli. Wychowywanie „kujona”. Wagary – brak motywacji do nauki, chodzenia do szkoły. Brak widocznego sensu nauki – perspektyw poedukacyjnych. Łamanie praw ucznia. Narkotyki, alkohol. Niedocenianie ucznia; zabijanie poczucia własnej wartości.

8 Co przeszkadza w szkole:
Nauczyciel nie dla ucznia. Ogólny brak szacunku. Brak autorytetów. Brak konsekwencji w mówieniu i działaniu. Przerost przekazywanej wiedzy teoretycznej nad użyteczną praktyczną.

9 Co pomaga w szkole: Pedagodzy z pasją.
Zaangażowanie nauczyciela w pracę. Wyrozumiałość pedagoga. Nauczyciel otwarty, godny zaufania. Koła zainteresowań.

10 Metoda na poprawienie sytuacji:
Dobrze WYKWALIFIKOWANA kadra działająca z pasją. Szkoła powinna uczyć sytuacji życiowych. Kształtowanie kreatywności i perspektywicznego myślenia. Wskazanie autorytetu i budowa autorytetów np. nauczyciela. Zatarcie różnic – wyrównanie poziomów klas i szkół. Spotkania dyskusyjne z młodzieżą z innych szkół. Otwartość nauczyciela, możliwość dialogu.

11 Dziękuję za uwagę!


Pobierz ppt "„Szkoła wspomaga wychowanie” debata uczniów szkół ponadgimnazjalnych"

Podobne prezentacje


Reklamy Google