Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Szkoła wspomaga wychowanie debata uczniów szkół ponadgimnazjalnych Dawid Michalski.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Szkoła wspomaga wychowanie debata uczniów szkół ponadgimnazjalnych Dawid Michalski."— Zapis prezentacji:

1 Szkoła wspomaga wychowanie debata uczniów szkół ponadgimnazjalnych Dawid Michalski

2 WYCHOWANIE Kształtowanie charakteru osoby dorastającej przez osoby dorosłe; przekazywanie wartości moralnych i etycznych; narzucanie kultury i racjonalnego myślenia. Udzielanie odpowiedzi na trudne pytania!!!

3 CELE WYCHOWANIA: Przystosowanie do życia w społeczeństwie. Przystosowanie do życia w społeczeństwie. Przekazywanie tradycji. Przekazywanie tradycji. Rozwijanie talentów, zainteresowań. Rozwijanie talentów, zainteresowań. Pobudzenie i ukształtowanie patriotyzmu. Pobudzenie i ukształtowanie patriotyzmu. Zaradność życiowa, usamodzielnienie. Zaradność życiowa, usamodzielnienie. Ułatwienie kontaktów międzyludzkich. Ułatwienie kontaktów międzyludzkich. Przygotowanie do życia w rodzinie. Przygotowanie do życia w rodzinie. Nauka odpowiedzialności. Nauka odpowiedzialności. Wybór poglądów i przekonań. Wybór poglądów i przekonań.

4 Uczniowie chcieliby, aby ich wychowawca: był zaangażowany i wytrwały był zaangażowany i wytrwały nastawiony na realizację celu nastawiony na realizację celu był przywódcą był przywódcą miał silną wolę miał silną wolę był energiczny był energiczny był pewny siebie i bardziej zdecydowany w działaniu był pewny siebie i bardziej zdecydowany w działaniu był odpowiedzialny i opanowany był odpowiedzialny i opanowany był stabilny i konsekwentny był stabilny i konsekwentny był szczery, cierpliwy i łagodny w kontaktach międzyludzkich był szczery, cierpliwy i łagodny w kontaktach międzyludzkich był kreatywny, otwarty, wrażliwy i spontaniczny był kreatywny, otwarty, wrażliwy i spontaniczny umiał szybko reagować na pojawiające się problemy umiał szybko reagować na pojawiające się problemy umiał organizować i planować swoja pracę umiał organizować i planować swoja pracę był bardziej opiekuńczy i podtrzymujący rozwój był bardziej opiekuńczy i podtrzymujący rozwój

5 Skojarzenia uczniów związane ze szkołą: budyneknauczycieleklasa obowiązkistrachstres monotoniakoleżankikoledzy brak czasudobre i złe chwile naukawychowaniematura dorosłośćwybór przemoc

6 Aspekty zauważane przez uczniów: Szkoła ma ogromny wpływ na wychowanie. Szkoła ma ogromny wpływ na wychowanie. Programy wychowawcze nie zawsze Programy wychowawcze nie zawsze są dostosowane do różnego typu środowisk Młodzież jest także wychowywana przez środowisko szkolne. Młodzież jest także wychowywana przez środowisko szkolne. Bagatelizuje się godziny wychowawcze prowadząc na nich lekcje przedmiotowe. Bagatelizuje się godziny wychowawcze prowadząc na nich lekcje przedmiotowe. Zbyt mało czasu poświęca się problemom uczniów na godzinach wychowawczych. Zbyt mało czasu poświęca się problemom uczniów na godzinach wychowawczych.

7 Problemy, z którymi uczniowie borykają się w szkole: Brak kreatywności wśród nauczycieli. Brak kreatywności wśród nauczycieli. Stereotypy wśród doświadczonych nauczycieli. Stereotypy wśród doświadczonych nauczycieli. Wychowywanie kujona. Wychowywanie kujona. Wagary – brak motywacji do nauki, chodzenia do szkoły. Wagary – brak motywacji do nauki, chodzenia do szkoły. Brak widocznego sensu nauki – perspektyw Brak widocznego sensu nauki – perspektywpoedukacyjnych. Łamanie praw ucznia. Łamanie praw ucznia. Narkotyki, alkohol. Narkotyki, alkohol. Niedocenianie ucznia; zabijanie poczucia własnej wartości. Niedocenianie ucznia; zabijanie poczucia własnej wartości.

8 Co przeszkadza w szkole: Nauczyciel nie dla ucznia. Nauczyciel nie dla ucznia. Ogólny brak szacunku. Ogólny brak szacunku. Brak autorytetów. Brak autorytetów. Brak konsekwencji w mówieniu i działaniu. Brak konsekwencji w mówieniu i działaniu. Przerost przekazywanej wiedzy teoretycznej nad użyteczną praktyczną. Przerost przekazywanej wiedzy teoretycznej nad użyteczną praktyczną.

9 Co pomaga w szkole: Pedagodzy z pasją. Pedagodzy z pasją. Zaangażowanie nauczyciela w pracę. Zaangażowanie nauczyciela w pracę. Wyrozumiałość pedagoga. Wyrozumiałość pedagoga. Nauczyciel otwarty, godny zaufania. Nauczyciel otwarty, godny zaufania. Koła zainteresowań. Koła zainteresowań.

10 Metoda na poprawienie sytuacji: Dobrze WYKWALIFIKOWANA kadra działająca z pasją. Dobrze WYKWALIFIKOWANA kadra działająca z pasją. Szkoła powinna uczyć sytuacji życiowych. Szkoła powinna uczyć sytuacji życiowych. Kształtowanie kreatywności i perspektywicznego myślenia. Kształtowanie kreatywności i perspektywicznego myślenia. Wskazanie autorytetu i budowa autorytetów np. nauczyciela. Wskazanie autorytetu i budowa autorytetów np. nauczyciela. Zatarcie różnic – wyrównanie poziomów klas i szkół. Zatarcie różnic – wyrównanie poziomów klas i szkół. Spotkania dyskusyjne z młodzieżą z innych szkół. Spotkania dyskusyjne z młodzieżą z innych szkół. Otwartość nauczyciela, możliwość dialogu. Otwartość nauczyciela, możliwość dialogu.

11 Dziękuję za uwagę!


Pobierz ppt "Szkoła wspomaga wychowanie debata uczniów szkół ponadgimnazjalnych Dawid Michalski."

Podobne prezentacje


Reklamy Google