Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 17 W KOSZALINIE

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SZKOŁA PODSTAWOWA NR 17 W KOSZALINIE"— Zapis prezentacji:

1 SZKOŁA PODSTAWOWA NR 17 W KOSZALINIE
Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych KANADA

2 W ostatniej części naszego przeglądu przenosimy się jeszcze raz za ocean, tym razem będziemy w Kanadzie, która jest drugim pod względem powierzchni państwem na świecie. Na południu sąsiaduje z najludniejszym krajem anglojęzycznym, czyli Stanami Zjednoczonymi. Właściwie Ameryka Północna to kontynent tylko dwóch krajów, Stanów Zjednoczonych i Kanady właśnie.

3 Kanadyjczyków jest 35 milionów, w porównaniu do 300 milionów obywateli USA może się wydawać że to niewiele, ale nie zawsze o jakości decyduje ilość. Kraj ten kojarzy nam się z przyrodą, stąd tytuł książki naszego podróżnika Arkadego Fiedlera „Kanada pachnąca żywicą”. Tytułowa żywica to cenna substancja złotej barwy pozyskiwana z drzew, a tych w tym kraju nie brakuje, jest to jeden z najbardziej zalesionych obszarów świata. Mamy tu lasy zarówno iglaste jak i liściaste. Symbolem Kanady jest zresztą liść klonu występujący na jej fladze, a zwierzątkiem kojarzonym z nią bóbr, miłośnik drzew a raczej ich podgryzania. Przeważa tutaj przyroda, bezkresne lasy, malownicze rzeki, tak jak na przykład rzeka św. Wawrzyńca oraz im dalej na północ krajobraz zbliżony do polarnego. Klimat zmienia się od łagodnego umiarkowanego na południu do zimnego na północy.

4 Pierwszymi mieszkańcami byli Indianie wędrujący za zwierzyną łowną i oddający cześć siłom natury, od której byli całkowicie zależni. Plemiona takie jak Irokezi czy Huroni znani są również z terenów późniejszych Stanów Zjednoczonych. Eskimosi żyjący na północy kojarzeni są z lodowymi krajobrazami, polowaniami na foki i domami z lodu czyli iglo. Życie w ten oto sposób toczyło się w zgodzie z naturą przez tysiące lat, do przybycia białego człowieka z Europy w XVI wieku.

5 Francuzi i Anglicy zaczęli wtedy penetrować te tereny, z ciekawości ale też z żądzy zysku i chęci osiedlania się w tej pięknej krainie. Oczywiście jak to w zwyczaju białych ludzi wkrótce doszło do rywalizacji miedzy Francuzami i Anglikami o te tereny i wojen, do których obydwie strony mieszały miejscowych. Najpierw Kanada należała do Francji ale później przejęli ją Anglicy. Ta rywalizacja ma również skutki na teraz, francuskojęzyczna ludność Quebecu (85% mieszkańców tego rejonu za język ojczysty uważa francuski) od czasu do czasu głośno mówi o chęci oddzielenia się od Kanady i utworzenia odrębnego państwa. Manifestują w ten sposób swoja niechęć do anglojęzycznej większości. Zresztą językami urzędowymi tego kraju są zarówno angielski jak i francuski, co oczywiście pochlebia mieszkańcom Quebecu i osłabia ich separatystyczne skłonności.

6 Za początek państwa Kanada przyjmuje się rok 1867 kiedy przedstawiciele czterech stanów powołali do życia Dominium Kanady zależne od Wielkiej Brytanii. Nazwa pochodzi od nazwy osady lub wioski w języku miejscowych Indian (Kanata). Dopiero w 1982 roku zakończył się długi proces uniezależniania się od Wielkiej Brytanii, ale co ciekawe, głową państwa do dzisiaj jest monarcha brytyjski czyli królowa Elżbieta II przedstawiana na znaczkach pocztowych, banknotach i monetach. Stolicą jest miasto Ottawa, wcale nie największe w Kanadzie. Inne to Toronto ze słynną wieżą telewizyjną, Montreal miasto olimpiady letniej z 1976 roku, Vancouver leżący nad zachodnim wybrzeżu, znany już nam Quebec, czy miasto olimpiady zimowej Calgary.

7

8 Dzisiaj Kanada to jedno z najbardziej rozwiniętych, najbogatszych, wielokulturowych i przyjaznych państw świata. Wysoki poziom życia przyciąga emigrantów z całego świata, również z Polski. Za sport narodowy można uznać hokej na lodzie, który stoi tu na najwyższym poziomie ligowym. Stąd pochodzi Lucy Maud Montgomery, autorka znanej wszystkim „Ani z Zielonego Wzgórza”, bożyszcza nastolatek Justin Bieber i Michael Buble oraz ulubieńcy trochę starszej publiczności Celine Dion i Brian Adams. Kraj wielki, kraj nowoczesny i kraj piękny tak jak oczy Ani z Zielonego Wzgórza, zaprasza by zainteresować się nim.

9


Pobierz ppt "SZKOŁA PODSTAWOWA NR 17 W KOSZALINIE"

Podobne prezentacje


Reklamy Google