Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kanada.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kanada."— Zapis prezentacji:

1 Kanada

2 Ogólne info . Ciekawe miejsca Ciekawostki

3 Kanada jest zaraz po Rosji drugim największym na świece krajem, to zapewne pierwsze zaskoczenie dla osób, które niezbyt dotychczas interesowały się tym krajem. Kanada rozciąga się na wielkich obszarach a spora jej część leży na północy. Jednak główne skupiska ludzi znajdziemy na południu, a wynika to głownie z uwarunkowań klimatycznych. Jeżeli chodzi o podział terytorialny to jest ona podzielona na 2 terytoria i 10 prowincji. Pomiędzy regionami występują znaczne różnice i kontrasty. Znajdziemy zarówno małe wioski rybackie nad brzegiem oceanu jak i potężne metropolie, oczywiście najbardziej popularne to Montreal. Wiele osób również kojarzy Calgary ze względu na odbywającą się tam kilkanaście lat temu Olimpiadę Zimową. W dawnych czasach Kanada była typowym krajem rolniczym, obecnie sytuacja się zmieniła i jest to kraj o bardzo rozwiniętym przemyśle. Jednak do dnia dzisiejszego centralne regiony Kanady porastają wielki uprawy zbóż. Dla odmiany wybrzeża wzdłuż Oceanu Spokojnego porośnięte są wspaniałymi i wielkimi lasami. Kolejną ciekawostką geograficzną jest to że Kanada jest numerem jeden na świecie pod względem ilości wód śródlądowych, wynika to z bardzo dużej ilości jezior i rzek. Jednak to co rozsławiło Kanadę na całym świecie to lasy, które zajmują ponad połowę jej powierzchni. Kanada krajem jest cudownym i ma wszystko, wspaniałe pasma górskie, zarówno nad oceanem jak i w głębi kraju, osławione Góry Skaliste. Generalnie Kanada to kraj wielu kontrastów jak i kraj, w którym bez wątpienia można się zakochać.

4 Kliknij tutaj aby odtworzyć hymn Kanady

5

6 Kanada ma najwyższy standard życie na świecie
Liczba ludności jest mniejsza niż w Polsce … a powierzchnia kraju 30 razy większa. Kanadyjczykom zawdzięczamy: koszykówkę, telewizję, telefon, pralkę, zamek błyskawiczny Kanadyjczyków cechuje tolerancja i poszanowanie innych tradycji – nic dziwnego jak wyżej było wspomniane to kraj imigrantów

7 W Kanadzie bardzo przestrzega się dobrych obyczajów
W Kanadzie bardzo przestrzega się dobrych obyczajów. Nie ma tam płotów ogradzających posiadłości, rzadko zamyka się drzwi na klucz, ale wszyscy wiedzą, że nie wchodzi się na teren posesji bez pytania Porządek ponad wszystko – w Kanadzie śmieci wystawia się raz w tygodniu przed i wtedy są zabierane. Przed domami nie ma przepełnionych śmietników, czy walających się worków ze śmieciami. Ponad 60 proc. obywateli mieszka w domkach jednorodzinnych. Picie alkoholu, czy przeklinanie w miejscach publicznych grozi grzywną.

8 Wodospad Niagara Parki Narodowe Québec Ottawa POWRÓT

9                                                                    To jedna z największych atrakcji środkowo-wschodniej części USA i Kanady. W tym miejscu rzeka Niagara, płynąca z jeziora Erie do jeziora Ontario, musi pokonać prawie stumetrową różnicę poziomów. Mniej więcej w połowie drogi rzeka rozwidla się na dwie części i spada dwiema około 50-metrowym, przepięknymi kaskadami. Część amerykańska to kaskady Amerykańska i Welon Panny Młodej - 51 i 60 m wysokości, łącznie około 300 m szerokości, a kanadyjska to Podkowa - 49 m wysokości i 900 szerokości. Niagara to prawdopodobnie najsłynniejszy i najbardziej eksploatowany turystycznie wodospad świata. Ale widząc jego piękną trudno się temu dziwić. 

10 Parki Narodowe Przyroda i krajobrazy Kanady są wręcz legendarne. Obfitość unikalnych ekosystemów i pejzaży sprawia, że to drugie co do wielkości powierzchni państwo świata odwiedzają miliony turystów. Koniecznie trzeba tam popływać kajakiem (2400 km szlaków) w najstarszym i największym rezerwacie przyrody w Ontario, będącym kwintesencją kanadyjskiego pejzażu - Parku Regionalnym Algonquin. Nie tylko wyjątkowe wybrzeże, ale i szkocki krajobraz - głębokie zalesione doliny, skaliste półwyspy, trawiaste wzgórza i bagniste wzniesienia oferuje Cape Breton Highlands National Park. Nahanni National Park z wąwozami głębszymi niż Wielki Kanion i wodospadami dwukrotnie wyższymi od Niagary jest wymieniany wśród najwspanialszych parków narodowych w Ameryce Północnej. Chroni jeden z najdzikszych terenów na świecie. Dla żądnych przygód turystów, niezapomnianych wrażeń może dostarczyć położony po obu stronach koła podbiegunowego na Ziemi Baffina, rozległej wyspie na Oceanie Arktycznym, Auyuittuq National Park. Wycieczka po tym bezdrzewnym obszarze, najeżonym szczytami o wysokości przekraczającej 1500 m i pociętym lodowatymi strumieniami lodowcowymi to ogromne wyzwanie dla każdego.

11

12 Québec Jest najpiękniej położonym i najbogatszym w zabytki miastem w Kanadzie. Otoczona masywnymi fortyfikacjami starówka, Vieux-Québec, jako jedyna w całej Ameryce Północnej, została wpisana w 1985 r. na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Na Vieux-Qubec składają się XVII- i XVIII-wieczne, kamienne domy i kościoły, liczne parki i skwery. Wizytówką Québecu jest piękny hotel Château Frontenac. Będąc w mieście warto zobaczyć również przepiękne, sakralne zabytki: kościół NMP Zwycięskiej, bazylikę NMP z Québec oraz wielkie seminarium. Świadectwem militarnej przeszłości miasta pozostaje tzw. Pole Abrahama. Miejsce to ma status historycznego parku narodowego. Fanów militariów zainteresuje również olbrzymia gwiaździsta cytadela – rozbudowywany od 1812 r kompleks 25 budowli, będący największą obsadzoną wojskiem fortecą w Ameryce Północnej.

13

14 Ottawa, stolica Kandy nazywa jest czasem „twierdzą biurokracji”
Ottawa, stolica Kandy nazywa jest czasem „twierdzą biurokracji”. Przez lata miasto niczym się nie wyróżniało. Wyznaczenie go przez w 1857 r. przez królową Wiktorię na stolicę było dla wielu Kanadyjczyków, a już w szczególności mieszkańców Toronto i Montrealu, niemal obelgą. Może dlatego właśnie rząd kanadyjski wydaje miliony dolarów, by uczynić z Ottawy możliwie jak najpiękniejsze miasto, z którego mieszkańcy Kanady mogliby być dumni. Wydaje się, że przynajmniej częściowo się to udało. Ottawa to gwarne, otwarte na świat, duże miasto, które może się pochwalić wspaniałymi muzeami, malowniczym położeniem nad rzeką oraz licznymi instytucjami kulturalnymi. Warto zwiedzić unikalny, neogotycki kompleks Parlamentu, przypominający bardziej kościół, niż budynek rządowy oraz wspaniały gmach National Gallery of Canada z kolekcją ponad 25 tys. eksponatów.


Pobierz ppt "Kanada."

Podobne prezentacje


Reklamy Google