Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wpływ pożarów lasów na środowisko

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wpływ pożarów lasów na środowisko"— Zapis prezentacji:

1 Wpływ pożarów lasów na środowisko

2 Tak małe może zrobić tak wiele...
… czyli od iskry po katastrofę, a zaczyna się bardzo prosto i zwykle tak samo...

3 Ale zanim będzie źle … zawsze najpierw jest dobrze...

4

5

6 A potem wystarczy mała iskra, jak ta...

7

8 I wszystko się zmienia … a zmiany nie zawsze wychodzą na dobre...

9

10

11

12

13 I trzeba powołać tak wielu żeby zatrzymać płomienie...
bo naprawić się już nie da.... tak wielu musi ryzykować życie...

14

15

16

17

18

19

20 Nieodwracalne skutki... Szkody są ogromne...

21

22

23

24 Ugasić się udało.... Lecz co pozostało.... ??

25

26

27 A było tak pięknie .... nie?

28

29 Czas na teorię, która ukaże niszczycielską moc pożarów:
Pożary, szczególnie te największe - megapożary, są nasilane przez kilka czynników. Potrzebne są wysokie temperatury, susza, nagromadzenie łatwopalnych materiałów i wiatr. Tego lata, pożary takie szalały na południu Europy, szczególnie w Grecji, gdzie zabiły co najmniej 63 osoby i zwęgliły blisko 200 tysięcy hektarów lasów. Sprawy mają się jeszcze gorzej w USA, gdzie raptem 20 lat temu, rzadko zdarzały się pożary spalające 2000 hektarów. Jednak w ostatniej dekadzie, miejsce miało ponad 200 dziesięciokrotnie większych pożarów. Tylko w ostatnim roku, z dymem poszło blisko 4 miliony hektarów, bijąc rekord wszechczasów z 2005 roku.

30 Wraz z postępującym ocieplaniem się klimatu rośnie temperatura, która prowadzi do szybszego wyparowywania wilgoci. Aby rozpoczął się pożar potrzebny jest zapłon - mogą go dostarczyć błyskawice lub człowiek. Badania z parku Yellowstone pokazują, że o ile zaprószenie ognia przez ludzi wywołuje średnio pożarów rocznie, to błyskawice powodują powstanie 35 pożarów rocznie. Lasy są magazynem znacznych ilości węgla, który w przypadku spalenia uwalnia się do atmosfery. Co ciekawe, lasy Kanady, choć o połowę mniejsze od lasów tropikalnych, przechowują w sobie podobną ilość węgla. Kiedy w Kanadzie doszło do rekordowych pożarów w drugiej połowie lat ’90 XXw. i w kolejnym dziesięcioleciu, wyzwoliły one do atmosfery 45% całkowitej emisji gazów cieplarnianych Kanady. Tegoroczne pożary w australijskim stanie Wiktoria wyzwoliły do atmosfery ilość CO2 porównywalną z całoroczną emisją przemysłową tego kontynentu.

31 Oczywiście, winą za każdy pożar nie można bezpośrednio obciążać zmian klimatu. Jednak spojrzenie na statystykę daje do myślenia. Poniższy wykres pokazuje liczbę wielkich pożarów w obu amerykach w podziale na dekady.

32 Zapowiada się, że kolejne dziesięciolecie ustanowi nowy rekord.
"Obserwujemy ocieplanie się klimatu i wcześniejsze wiosny, powiązane z częstotliwością dużych pożarów lasów. Wielu ludzi myśli, że zamiany klimatu i ich wpływ na środowisko to przyszłość odległa o 50 czy 100 lat - pożary pokazują, że ma to miejsce już teraz" Thomas Swetnam, Pożary wybuchają nie tylko z przyczyn naturalnych. Bardzo często rozniecają je sami ludzie, nie tylko przez przypadek, ale również dla krótkoterminowych korzyści, niezależnie czy jest to biedny chłop w Amazonii czy Nigerii, który wypala las, aby na pogorzelisku urządzić pole bądź pastwisko, Indonezyjski plantator potrzebujący więcej miejsca pod uprawy, czy deweloper w Grecji, któremu las przeszkadzał w wybudowaniu pola golfowego.

33 DZIEKUJEMY!!! *zdjęcia i artykuły użyte dzięki uprzejmości:


Pobierz ppt "Wpływ pożarów lasów na środowisko"

Podobne prezentacje


Reklamy Google