Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Informatyka – szkoła podstawowa – Scholaris - © DC Edukacja Pisanie na ekranie Informatyka.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Informatyka – szkoła podstawowa – Scholaris - © DC Edukacja Pisanie na ekranie Informatyka."— Zapis prezentacji:

1 Informatyka – szkoła podstawowa – Scholaris - © DC Edukacja Pisanie na ekranie Informatyka

2 Informatyka – szkoła podstawowa – Scholaris - © DC Edukacja Cele lekcji Podczas tej lekcji nauczysz się: –jakim programem posłużyć się do pisania na komputerze; –jak ułożone są klawisze na klawiaturze i do czego służą; –jak wstawiać polskie znaki; –jak bezpiecznie i wygodnie pracować z komputerem; –które klawisze służą do poruszania się w obrębie tekstu i dokumentu; –w jaki sposób zakończyć pracę z edytorem tekstu.

3 Informatyka – szkoła podstawowa – Scholaris - © DC Edukacja Przegląd zagadnień Wprowadzenie do edytora. Korzystanie z klawiatury. Wprowadzanie tekstu. Poruszanie się w obrębie dokumentu. Kończenie pracy z edytorem.

4 Informatyka – szkoła podstawowa – Scholaris - © DC Edukacja Wprowadzenie do edytora Edytor tekstu - program do tworzenia i edycji tekstu. Edytor tekstu zastępuje użytkownikowi komputera kartkę papieru, długopis, maszynę do pisania, gumkę, zestaw do kolorowania, a najczęściej także słowniki - ortograficzny i wyrazów bliskoznacznych. Prostymi edytorami tekstu, które użytkownik znajdzie w systemie Windows, są programy Notatnik i Wordpad. Najbardziej znanym zaawansowanym edytorem tekstu jest Word firmy Microsoft. Na podstawie: http://www.komputerswiat.pl/leksykon/599.asphttp://www.komputerswiat.pl/leksykon/599.asp

5 Informatyka – szkoła podstawowa – Scholaris - © DC Edukacja Notatnik

6 Informatyka – szkoła podstawowa – Scholaris - © DC Edukacja WordPad

7 Informatyka – szkoła podstawowa – Scholaris - © DC Edukacja Microsoft Word

8 Informatyka – szkoła podstawowa – Scholaris - © DC Edukacja Korzystanie z klawiatury Klawiatura to urządzenie podłączone do jednostki centralnej. Za jej pomocą komunikujesz się z komputerem. Przyjrzyj się, jakie bloki klawiszy umieszczone są na klawiaturze i sprawdź, jakie Ty masz do dyspozycji na swojej. Układ klawiatury - fizyczne ułożenie znaków (liter, cyfr i znaków specjalnych) oraz pozostałych przycisków funkcyjnych na klawiaturze, z którym powiązany jest także sposób uzyskiwania znaków diakrytycznych na ekranie komputera. Stosowanym powszechnie na świecie układem klawiatury jest obecnie QWERTY, którego nazwa pochodzi od ciągu pierwszych sześciu liter znajdujących się w górnym lewym rogu klawiatury. Na podstawie: http://www.komputerswiat.pl/leksykon/2164.asphttp://www.komputerswiat.pl/leksykon/2164.asp

9 Informatyka – szkoła podstawowa – Scholaris - © DC Edukacja Klawiatura

10 Informatyka – szkoła podstawowa – Scholaris - © DC Edukacja Klawisze alfanumeruczne i specjalne

11 Informatyka – szkoła podstawowa – Scholaris - © DC Edukacja Klawisze numeryczne

12 Informatyka – szkoła podstawowa – Scholaris - © DC Edukacja Klawisze sterujące

13 Informatyka – szkoła podstawowa – Scholaris - © DC Edukacja Klawisze dodatkowe

14 Informatyka – szkoła podstawowa – Scholaris - © DC Edukacja Klawisze funkcyjne

15 Informatyka – szkoła podstawowa – Scholaris - © DC Edukacja Wprowadzanie tekstu z klawiatury Wprowadzanie tekstu wymaga stosowania klawiszy ze znakami, a także łączenia ich z tzw. klawiszami specjalnymi, umieszczonymi na klawiaturze. Pamiętaj, aby pisanie było bezpieczne i wygodne, należy przestrzegać kilku zasad: –Usiądź prosto i wygodnie na krześle, nogi ugnij pod kątem prostym. –Pod nadgarstki i stopy możesz stosować podkładki w przypadku dłuższej pracy z komputerem. –Ustaw odpowiednio kąt nachylenia klawiatury. –Zostaw przynajmniej 5 centymetrów przestrzeni wolnej między klawiaturą a brzegiem biurka. –Staraj się wykorzystywać 10 palców podczas pisania.

16 Informatyka – szkoła podstawowa – Scholaris - © DC Edukacja Duże litery Duże litery. (P) Klawisze SHIFT+P

17 Informatyka – szkoła podstawowa – Scholaris - © DC Edukacja Polskie znaki (ś) Prawy ALT+litera (Prawy ALT+S)

18 Informatyka – szkoła podstawowa – Scholaris - © DC Edukacja Polskie znaki (duża litera) Polskie znaki (Ż) Prawy ALT+SHIFT+litera (Prawy ALT+SHIFT+Z)

19 Informatyka – szkoła podstawowa – Scholaris - © DC Edukacja Funkcje klawiszy Podczas pisania na komputerze używasz również innych klawiszy, za pomocą których możesz wykonać różne operacje na tekście. Funkcje klawiszy –Enter - przejście do nowego akapitu. –Spacja - wstawianie odstępu między znakami. –Delete - kasowanie znaku po prawej stronie kursora. –Insert - wstawianie lub zastępowanie znaku. –Backspace - kasowanie znaku po lewej stronie kursora.

20 Informatyka – szkoła podstawowa – Scholaris - © DC Edukacja Poruszanie się w obrębie dokumentu Korzystając z klawiszy sterujących ruchem kursora, możesz przemieszczać się w obrębie tekstu lub strony. Służą do tego klawisze sterujące w postaci strzałek oraz klawisze Home, End, Page Up i Page Down. Kursor - ruchomy wskaźnik, który użytkownik kontroluje najczęściej za pomocą myszy lub klawiatury. Kursor najczęściej ma kształt strzałki, kursor tekstowy zaś to mrugające podkreślenie lub pionowa kreska. Kursor w kształcie klepsydry sygnalizuje, że program właśnie wykonuje nakazane mu zadanie. Zaś kursor w kształcie ręki pojawia się nad hiperłączami w przeglądarkach stron WWW. Systemy operacyjne pozwalają często na dostosowanie wyglądu kursora do upodobań użytkownika. Na podstawie: http://www.komputerswiat.pl/leksykon/1110.asphttp://www.komputerswiat.pl/leksykon/1110.asp

21 Informatyka – szkoła podstawowa – Scholaris - © DC Edukacja Przemieszczanie kursora z klawiatury

22 Informatyka – szkoła podstawowa – Scholaris - © DC Edukacja Przemieszczanie kursora z klawiatury

23 Informatyka – szkoła podstawowa – Scholaris - © DC Edukacja Kończenie pracy z edytorem Po wprowadzeniu tekstu można zakończyć pracę z edytorem. Aby to zrobić, należy zapisać dokument edytora w odpowiednim folderze, najczęściej jest nim folder Moje dokumenty. Dokument - efekt pracy z programem. Dokumentowi można nadać nazwę, zapisać go na dysku twardym, a następnie ponownie (po upływie dowolnego czasu) odczytać. Mówiąc o dokumentach, zazwyczaj ma się na myśli materiały stworzone w edytorze tekstu. Kiedy jest mowa o plikach zawierających grafikę czy muzykę częściej używa się określeń takich jak plik graficzny czy plik muzyczny. Na podstawie: http://www.komputerswiat.pl/leksykon/494.asphttp://www.komputerswiat.pl/leksykon/494.asp

24 Informatyka – szkoła podstawowa – Scholaris - © DC Edukacja Kończenie pracy z edytorem Zapisywanie efektów pracy – w większości edytorów aby zapisać wykonaną pracę, należy z menu Plik wybrać polecenie Zapisz, następnie wskazać lokalizację pliku oraz określić jego nazwę. Próba zamknięcia dokumentu bez wcześniejszego zapisania dokonanych zmian powoduje wyświetlenie okna komunikatu.

25 Informatyka – szkoła podstawowa – Scholaris - © DC Edukacja Podsumowanie Wprowadzenie do edytora. Korzystanie z klawiatury. Wprowadzanie tekstu. Poruszanie się w obrębie dokumentu. Kończenie pracy z edytorem.


Pobierz ppt "Informatyka – szkoła podstawowa – Scholaris - © DC Edukacja Pisanie na ekranie Informatyka."

Podobne prezentacje


Reklamy Google