Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pomimo wielkiego postępu technicznego na całym świecie, tak jak kilkaset lat temu, dalej parkiet króluje jako najlepszy z materiałów podłogowych. Jest.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pomimo wielkiego postępu technicznego na całym świecie, tak jak kilkaset lat temu, dalej parkiet króluje jako najlepszy z materiałów podłogowych. Jest."— Zapis prezentacji:

1

2 Pomimo wielkiego postępu technicznego na całym świecie, tak jak kilkaset lat temu, dalej parkiet króluje jako najlepszy z materiałów podłogowych. Jest on bardziej ceniony niż panele. W odróżnieniu od nich można go wielokrotnie odnawiać. Jest dużo trwalszy od mozaiki, przewyższa ją grubością. Jest cieplejszy niż terakota czy kamień naturalny. Parkiet materiał budowlany z drewna stosowany do wykończenia podłóg w budynkach.

3 Parkietaże platońskie (foremne) uzyskane są z jednego wielokąta foremnego. Istnieją tylko trzy takie parkietaże: typu 3_3_3_3_3_3 (w jednym wierzchołku styka się 6 trójkątów równobocznych) typu 4_4_4_4 (w jednym wierzchołku stykają się cztery kwadraty) typu 6_6_6 (w jednym wierzchołku styka się trzy sześciokąty foremne)

4 Parkietaże archimedesowe (półforemne) uzyskane są z różnych wielokątów foremnych, ale w taki sposób, że wszystkie wierzchołki wyglądają identycznie. Przykładem parkietażu archimedesowego jest parkietaż typu 6_4_3_4 co oznacza, że w każdym wierzchołku styka się sześciokąt foremny, kwadrat, trójkąt równoboczny i jeszcze raz kwadrat.

5 Parkietaże Johnsona (foremnościenne) uzyskane są z różnych wielokątów foremnych, ale w taki sposób, że wierzchołki nie są identyczne. Przykładem parkietażu Johnsona jest parkietaż typu 12_4_3_3 / 3_3_3_3_3_3

6 Mozaika – dekoracja w postaci ornamentu lub obrazu wykonana z drobnych, o różnej kolorystyce (dwu lub wielobarwne) i kształcie kamyczków, kawałków szkła. Historia mozaiki sięga już IV-III tysiąclecia p.n.e. lecz za jej właściwy rozkwit można przyjąć wiek VI-IV p.n.e. Główne ośrodki tej techniki dekoracyjnej leżały w Mezopotamii, starożytnej Grecji, Imperium Rzymskiego i Bizancjum.

7 Motywy pojawiające się na mozaikach antycznych, jak również techniki ich wykonania, zależały od epoki i miejsca występowania. Sceny rodzajowe z życia władców, prace związane z hodowlą zwierząt, przedstawienia mitologiczne, gryfy i chimery to częste zdobienia w starożytnej Grecji i Mezopotamii, wykonywane głównie z otoczaków, później też z przyciętych kamieni.

8 Mozaika, sztuka islamska Amfitryta i Neptun, mozaika grecka

9 Grecka mozaika Aleksandra Wielkiego Mozaika w Haga Sofia Maska Acheloosa, rzymska mozaika

10 Puzzle - forma rozrywki polegająca na składaniu dużego obrazka z małych fragmentów o charakterystycznych kształtach. Za twórcę pierwszych puzzli uważany jest John Spilsbury, londyński kartograf W celu ułatwienia nauki geografii naklejał drukowane mapy na cienkie deski z mahoniu i rozcinał całość wzdłuż granic państw.

11 Na początku XX wieku rozpoczęto maszynowo wykrawać elementy, co pozwoliło obniżyć koszty. Największe seryjnie produkowane puzzle składają się z elementów. Najczęściej jednak składają się z 500, 1000, 1500 i 2000 elementów. Odmianą klasycznych puzzli są puzzle trójwymiarowe oraz puzzle kuliste.

12 Plaster – zbudowana przez pszczoły robotnice woskowa dwustronna konstrukcja z przylegających do siebie sześciokątnych komórek, wspartych na tylnej ścianie tworzącej środkową warstwę plastra. Komórki dwóch warstw plastra są otworami skierowane w przeciwne strony i ułożone z kilkustopniowym odchyleniem osi od poziomu, tak że ich otwory znajdują się nieco wyżej niż dna. Ścianki są nachylone w stosunku do siebie pod kątem 70°32' co, jak obliczono, zapewnia najmniejsze zużycie budulca. JAK ZBUDOWANY JEST PLASTER MIODU?

13 KSZTAŁT ELEMENTÓW BUDOWY PLASTRA MIODU

14 Plastry służą pszczołom do gromadzenia zapasów pokarmu: miodu i pyłku oraz do wychowu czerwiu. DO CZEGO SŁUŻĄ PLASTRY MIODU?

15 Prezentację wykonali Mikołaj Balasa Michał Lesiak Sebastian Mikrut Marcin Molek Paweł Molek


Pobierz ppt "Pomimo wielkiego postępu technicznego na całym świecie, tak jak kilkaset lat temu, dalej parkiet króluje jako najlepszy z materiałów podłogowych. Jest."

Podobne prezentacje


Reklamy Google