Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Recyklingu nie wymyślił człowiek, stworzyła go natura W przyrodzie nie ma odpadków, wszystkie substancje są potrzebne i znajdują swoje miejsce w obiegu.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Recyklingu nie wymyślił człowiek, stworzyła go natura W przyrodzie nie ma odpadków, wszystkie substancje są potrzebne i znajdują swoje miejsce w obiegu."— Zapis prezentacji:

1

2 Recyklingu nie wymyślił człowiek, stworzyła go natura W przyrodzie nie ma odpadków, wszystkie substancje są potrzebne i znajdują swoje miejsce w obiegu. Podobnie powinno być w ekonomicznej gospodarce. Prawie wszystkie materiały używane do wytwarzania przedmiotów codziennego użytku mogą być ponownie wykorzystane (papier, szkło, metal) można powtórnie przerobić, inne nadają się do wielokrotnego użytku (butelki i inne opakowania zwrotne, odzież). Segregację odpadów można prowadzić na kilka sposobów. Najskuteczniejszy z nich to selekcja i gromadzenie już w miejscu powstawania np. gospodarstwa domowego.

3 Rodzaje Recyklingu : Chemiczny - obejmuje procesy, w których zużyte materiały odpadowe przetwarzane są do materiałów o innych właściwościach fizykochemicznych Energetyczny - spalanie odpadów i wytwarzanie z nich paliw stałych, ciekłych i gazowych Surowcowy - przetwarzanie materiałów i wyrobów odpadowych do postaci surowców, z których te materiały zostały wytworzone Materiałowy - tworzywa sztuczne poddawane są przetwórstwu, topnieniu lub rozpuszczaniu Organiczny - rozkład biologiczny odpadów w kontrolowanych warunkach przy wykorzystaniu mikroorganizmów

4 Tak dla zasady, segreguj odpady. Segregacja śmieci to zabieg, który ma swoje zalety i plusy. Pomimo tego, że wymaga pewnej dokładności jeśli chodzi o wyrzucanie odpadów to niesie za sobą wiele korzyści zarówno dla nas samych jak i całego społeczeństwa.

5 1 tona makulatury ratuje aż 17 drzew! Pomóżmy ratować drzewa! Nasze postępowanie ma ogromny wpływ na istnienie lasów. W naszej szkole dwa razy do roku, jesienią i wiosną, przeprowadzana jest zbiórka makulatury.

6 Panowie i Panie, czy wiecie co to kompostowanie? Czym właściwie jest kompost? To nawóz organiczny wytwarzany z odpadów roślinnych i zwierzęcych w wyniku częściowego, tlenowego rozkładu. A kompostowanie to…? Kompostowanie, czyli organiczny recykling to naturalna metoda unieszkodliwiania i zagospodarowywania odpadów. Zamiast pozwalać naturze na powolny rozkład biomasy, kompostowanie zapewnia optymalne środowisko, w którym organizmy kompostujące mogą się najlepiej rozwijać.

7 Dzikie wysypiska Trudno jest zrozumieć, jak to możliwe, że w centrach największych polskich miast istnieje coś równie okropnego jak dzikie wysypiska śmieci. Przy niskim standardzie technicznym, stanowią one wyjątkowo niebezpieczną minę ekologiczną.

8 Legalne wysypiska Zagospodarowanie ogromnych ilości odpadów wytwarzanych przez społeczności przemysłowe jest poważnym wyzwaniem dla państwa i przedsiębiorców. Stworzono szereg metod zagospodarowania odpadów, jak recykling, kompostowanie, czy spalanie śmieci.

9 Dzikie wysypiska śmieci kontra legalne wysypiska! Dzikie zanieczyszczanie gleb, wód zagrożenie dla zwierząt leśnych zagrożenie pożarem (m.in. Samozapłony gazów) wybuchanie epidemii Legalne zmniejszanie zatrucia środowiska zaprojektowane w sposób minimalizujący zagrożenia, np. pożarowe po eksploatacji wysypiska miejsce, w którym się znajdowało pozostaje czyste

10 Stara lodówka ma rację, bo wierzy w reinkarnację! Elektrośmieci (czyli Zużyty Sprzęt Elektryczny i Elektroniczny) to wszystkie popsute, od dawna nieużywane urządzenia elektryczne i elektroniczne, działające kiedyś na prąd lub na baterie. Klasyfikowane są one jako odpady niebezpieczne, ponieważ zawierają trujące substancje.

11 Co zrobić z ZSEE? Elektrośmieci nie wolno wyrzucać do zwykłego śmietnika – grozi za to kara grzywny nawet do 5 000 złotych! Stare i zużyte sprzęty rzadko przydają się w przyszłości – nie powinno się ich przechowywać w domu, na strychach i piwnicach. Elektroodpady można bezpłatnie oddać w punktach zbierania elektrośmieci. ZSEE można pozbyć się także w sklepie, ale tylko przy zakupie nowego sprzętu tego samego typu

12 Substancje niebezpieczne W lekach Z punktu widzenia prawa ochrony środowiska, odpady farmaceutyczne są niebezpieczne, ponieważ mogą zawierać substancje zdefiniowane jako toksyczne, które ze względu na swoje specyficzne własności stanowią zagrożenie dla środowiska. W elektroodpadach Zawierają one liczne szkodliwe substancje, które po wydostaniu się z nich przedostają się do gleby. Nieodpowiednie postępowanie z elektrośmieciami w skrajnych przypadkach może spowodować zatrucie żywych organizmów.

13 Kto nam pomaga? W recyklingu dużą rolę pełnią wyspecjalizowane przedsiębiorstwa, które zajmują się nie tylko segregacją, ale i przetwarzaniem odpadów. W naszej gminie jest to ZZO ( Zakład Zagospodarowania Odpadów) EURO- SOKÓŁKA, które dysponuje nowoczesnym systemem Quatro.

14

15 Prezentację wykonały uczniowie Gimnazjum Prezentację wykonali Uczniowie Gimnazjum nr 2 w Sokółce: Elżbieta Wołkowycka Justyna Steckiewicz Krzysztof Andrzejewski 2 w Sokółce: Elżbieta Wołkowycka Justyna Prezentację wykonały uczennice


Pobierz ppt "Recyklingu nie wymyślił człowiek, stworzyła go natura W przyrodzie nie ma odpadków, wszystkie substancje są potrzebne i znajdują swoje miejsce w obiegu."

Podobne prezentacje


Reklamy Google