Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Samorządowe Liceum Ogólnokształcące w Głogowie Małopolskim Autorzy: klasa 1b; Anna Mytych, Agnieszka Wojdyło, Paulina Dragan, Sylwia Bajor, Magdalena Krzemińska,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Samorządowe Liceum Ogólnokształcące w Głogowie Małopolskim Autorzy: klasa 1b; Anna Mytych, Agnieszka Wojdyło, Paulina Dragan, Sylwia Bajor, Magdalena Krzemińska,"— Zapis prezentacji:

1 Samorządowe Liceum Ogólnokształcące w Głogowie Małopolskim Autorzy: klasa 1b; Anna Mytych, Agnieszka Wojdyło, Paulina Dragan, Sylwia Bajor, Magdalena Krzemińska, Joanna Szlachetka, Justyna Kasak, Małgorzata Urban, Agata Jadach oraz Katarzyna Śpiewak Opiekun: mgr Piotr Kawa e-mail: liceum@glogow-mlp.pl

2 "Dowiedz się choć raz prawdy! Warszawa stoi na śmieciach, zaś jej mieszkańcy jedzą i piją śmiecie, oddychają śmieciami, a gdy który z nich umrze, przez całą wieczność spoczywać będzie wśród śmieci" /Bolesław Prus/

3

4 Nowoczesne składowiska odpadów są zabezpieczone specjalnymi foliami oddzielającymi ich zawartość od podłoża uniemożliwia to przedostawanie się zanieczyszczeń do ziemi i wód gruntowych. Zupełnie inaczej jest z dzikimi wysypiskami, zdarza się, że na takim wysypisku znajdują się odpady niebezpieczne, a deszcze powodują wypłukiwanie trujących substancji, np. resztek lakierów, farb, środków konserwacyjnych.

5 Dzikie wysypiska mogą stać się: wylęgarnią wielu niebezpiecznych chorobotwórczych grzybów i bakterii gnilnych, zagrożeniem dla zwierząt, które np. zjadają kawałki folii, źródłem nieprzyjemnych zapachów.

6 Składowane śmieci nie tylko wpływają niekorzystnie na cechy krajobrazowe, ale również bardzo silnie oddziałują z otoczeniem, powodując skażenie powietrza, gleby i wody. Naturalna biodegradacja odpadów to proces trwający kilkaset lat - do tego czasu ilość śmieci znacznie przekroczy możliwości ich składowania.

7 Uwaga! Za wyrzucanie śmieci w nielegalnych miejscach grozi kara grzywny w wysokości orzeczonej przez sąd grodzki. Grzywnę wymierza się w wysokości od 20 zł do 5 tys. zł. Jeżeli osoba ukarananie zapłaci grzywny, można tę karę zamienić na pracę społecznie użyteczną, a gdyby ukarany nie zgodził się na to - na karę aresztu (do 30 dni).

8

9

10 Polega na oddzielaniu surowców wtórnych od tych, które nie nadają się do recyklingu. -kontener niebieski-do papieru -kontener zielony-do szkła -kontener czerwony-do metali -kontener żółty-do plastiku

11 Wszystkie szczątki organiczne, np. skorupki jajek, obierki po owocach i warzywach, stary chleb, ścięta trawa, gałęzie, spadłe owoce, kawałki drewna można przeznaczyć na kompost. Kompostowanie jest kontrolowanym rozkładem materii organicznej. Zamiast pozwalać naturze na powolny rozkład biomasy, kompostowanie zapewnia optymalne środowisko, w którym organizmy kompostujące mogą się najlepiej rozwijać.

12 - Jeśli możesz nie kupuj żywności pakowanej - Kupuj produkty większe objętościowo - Sięgaj po produkty, których opakowania możesz wykorzystać - Na zakupy zabieraj koszyk lub plecak - Nie kupuj warzyw i owoców pakowanych w folię i tacki - Kupuj baterie wielokrotnego użytku

13 - Zmniejsza zatrucie środowiska - Są tak zaprojektowane, aby nie stwarzały zagrożeń (np. pożarowego, skażenia wody) - Można je po czasie eksploatować i rekultywować oraz zamienić na tereny rekreacyjne lub zalesić je.

14


Pobierz ppt "Samorządowe Liceum Ogólnokształcące w Głogowie Małopolskim Autorzy: klasa 1b; Anna Mytych, Agnieszka Wojdyło, Paulina Dragan, Sylwia Bajor, Magdalena Krzemińska,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google