Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

E LEKTROŚMIECI, ELEKTROODPADY E LEKTROŚMIECI, ELEKTROODPADY CZYLI Z UŻYTY S PRZĘT E LEKTRYCZNY I E LEKTRONICZNY (ZSEE). Tą nazwą określa się wszystkie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "E LEKTROŚMIECI, ELEKTROODPADY E LEKTROŚMIECI, ELEKTROODPADY CZYLI Z UŻYTY S PRZĘT E LEKTRYCZNY I E LEKTRONICZNY (ZSEE). Tą nazwą określa się wszystkie."— Zapis prezentacji:

1

2 E LEKTROŚMIECI, ELEKTROODPADY E LEKTROŚMIECI, ELEKTROODPADY CZYLI Z UŻYTY S PRZĘT E LEKTRYCZNY I E LEKTRONICZNY (ZSEE). Tą nazwą określa się wszystkie zużyte, niesprawne, przestarzałe, zniszczone, a przede wszystkim niepotrzebne sprzęty elektryczne lub elektroniczne działające kiedyś na prąd lub na baterie.

3 W P OLSCE CO ROKU POWSTAJE PONAD 300 TYŚ. TON ELEKTROŚMIECI. NATOMIAST NA CAŁYM ŚWIECIE PRODUKOWANYCH JEST ROCZNIE PONAD 40 MILIONÓW TON, A ICH LICZBA ROŚNIE W ZATRWAŻAJĄCYM TEMPIE. Wyrzucając je w nieodpowiednie miejsce nie tylko stwarzamy zagrożenie dla środowiska, ale także łamiemy prawo - grozi za to kara do 5tysięcy zł.

4 E LEKTROŚMIECI DZIELIMY NA : Wielkogabarytowe urządzenia AGD Małogabarytowe urządzenia AGD Sprzęt oświetleniowy Zabawki, sprzęt rekreacyjny i sportowy Przyrządy do nadzoru i kontroli Sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny Sprzęt audiowizualny Narzędzia elektryczne i elektroniczne Przyrządy medyczne Automaty do wydawania

5 O ZNAKOWANIE SPRZĘTU ELEKTRYCZNEGO I ELEKTRONICZNEGO Na wszystkich urządzeniach elektrycznych i elektronicznych wyprodukowanych po 2005 roku (czasami na opakowaniach) powinien znajdować się symbol selektywnego zbierania.

6 D LACZEGO ELEKTROŚMIECI SĄ SZKODLIWE DLA ŚRODOWISKA ? Sprzęt elektryczny i elektroniczny zawiera liczne substancje, które mogą być niebezpieczne. Gdy elektrośmieci nie zostaną prawidłowo zabezpieczone, substancje takie mogą przedostać się do gleby, wody i tą drogą mogą włączyć się w łańcuchy pokarmowe roślin, zwierząt i człowieka.

7 W ELEKTROŚMIECIACH ZNAJDUJĄ SIĘ SZKODLIWE SUBSTANCJE NIEBEZPIECZNE DLA ZDROWIA : rtęć ołów związki bromu polichlorobifenyl (PCB) azbest chrom freon (R-12) kadm nikiel powodują między innymi: uszkodzenie nerek, zaburzenia wzroku, słuchu, mowy, i koordynacji ruchów, deformację kości i są przyczyną zmian nowotworowych.

8 Każdy z nas może w łatwy sposób ograniczyć negatywny wpływ elektrośmieci na środowisko. Wystarczy oddać je bezpłatnie w sklepie (kupując nowy sprzęt tego samego rodzaju) lub specjalnym punkcie zbiórki elektrośmieci. Warto sprawdzić, czy firma której oddajemy elektrośmieć działa legalnie - powinna znajdować się w rejestrze Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

9 E LEKTROŚMIECI TO NAJBARDZIEJ DYNAMICZNIE ROSNĄCY RODZAJ ODPADÓW. P OPRZEZ ICH ODZYSK I RECYKLING ZACHOWUJEMY CENNĄ PRZESTRZEŃ ZAMIAST CZYNIĆ Z NIEJ SKŁADOWISKO.

10 oddajemy w sklepie przy zakupie nowego sprzętu lub w przeznaczonych do tego punktach zbiórki. Informacje o tych punktach zbiórki możemy uzyskać mdz. in. na stronie: Zużyty Sprzęt Elektryczny i Elektroniczny (ZSEE)


Pobierz ppt "E LEKTROŚMIECI, ELEKTROODPADY E LEKTROŚMIECI, ELEKTROODPADY CZYLI Z UŻYTY S PRZĘT E LEKTRYCZNY I E LEKTRONICZNY (ZSEE). Tą nazwą określa się wszystkie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google