Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pierwsza pomoc w innych wypadkach

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pierwsza pomoc w innych wypadkach"— Zapis prezentacji:

1 Pierwsza pomoc w innych wypadkach

2 Krwawienie Czym jest krwawienie a czym krwotok?
Krwawieniem nazywamy wypływ krwi poza ścianę uszkodzonego naczynia krwionośnego. Krwotok to duże krwawienie, zagrażające życiu. Człowiek posiada około 5 litrów krwi, utrata 2 litrów jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia.

3 1.  Połóż rannego. Przy słabym krwawieniu przykryj ranę sterylnym opatrunkiem z gazy i dociśnij mocno wnętrzem dłoni. Jeśli nie masz przy sobie czystej szmatki, nie zastanawiaj się - lepszy niesterylny opatrunek niż wykrwawienie się. 2.    Gdy opatrunek nasiąknie krwią, bezpośrednio na nim połóż następny. 3.    Kiedy krwawienie ustanie, mocno zabandażuj opatrunek, jednak nie na tyle mocno, by nie było czuć tętna poniżej rany.  Wezwij lekarza.

4 Nie należy stosować ligniny, waty, itp
Nie należy stosować ligniny, waty, itp!!! - Nie wolno usuwać ciała obcego z rany – ryzyko krwotoku !!!

5 Krwotok z nosa Każ pacjentowi usiąść z głową pochyloną do przodu i siedzieć spokojnie przez dłuższy czas. Nigdy nie odchylaj mu głowy do tyłu! Połóż mu na nosie i karku mokry ręcznik lub lód. Jeśli krwawienie nie ustaje, włóż w obie dziurki od nosa tampony z gazy. Pamiętaj, by kawałek tamponu wystawał z nosa tak, by potem lekarz mógł go łatwo wyjąć.

6 Omdlenie Ułóż taką osobę na plecach. Najpierw unieś kończyny dolne. Rozepnij jej kołnierzyk, rozluźnij pasek oraz na czoło połóż zimny okład. Jeśli omdlenie trwa dłużej niż minutę lub dwie, przykryj poszkodowanego i wezwij karetkę pogotowia.

7 Oparzenie słoneczne Ze słońca trzeba korzystać z umiarem, stosując środki zapobiegające promieniowaniu UV - kremy, emulsje lub olejki. Rozległe oparzenia słoneczne wymagają wizyty u lekarza. Jeśli skóra jest zaczerwieniona, ale nie ma na niej pęcherzy, przykładaj na oparzone miejsce zimne, mokre kompresy, które złagodzą ból.

8 Udar cieplny Udar jest groźny dla życia. Ofiara jest osłabiona, ma mdłości. Skóra jest gorąca, czerwona i sucha. Temperatura ciała rośnie do 40°C lub więcej. Zdarza się, że poszkodowany traci przytomność. Umieść ofiarę udaru w zacienionym miejscu, owiń jej głowę zimnymi mokrymi ręcznikami, a ciało zimnym mokrym prześcieradłem. Przytomnej osobie podawaj chłodne napoje. Ochłodzenie to pierwszy krok, potem natychmiast wezwij lekarza.

9 Oparzenie Oparzenia jak najszybciej ozięb zimną wodą lub przyłóż kostki lodu i trzymaj dopóki ból nie ustąpi. Nie stosuj żadnych maści ani tłuszczów! Pęcherze na skórze przykryj sterylnym opatrunkiem. Nie przebijaj ich ani nie wyciskaj!

10 Odmrożenie 1. Zapewnij poszkodowanemu pozycję poziomą.
2.      Zdejmij z poszkodowanego mokrą odzież. 3.      Jeżeli ofiara jest mokra, wytrzyj do sucha. 4.      Okryj osobę folią życia. 5.      Wezwij lekarza. Osoby wyziębionej w żadnym wypadku nie rozgrzewaj metodami aktywnymi, czyli np. nacieranie.

11 Skaleczenia Wodą utlenioną oczyść skórę wokół zranionego miejsca.
Samą ranę dokładnie osusz gazą jałową i przykryj sterylnym opatrunkiem lub czystą szmatką. Zabandażuj opatrunek. Jeśli poszkodowany miał dawno robiony zastrzyk przeciwko tężcowi, trzeba zgłosić się do lekarza. Zwróć uwagę na objawy zakażenia (które mogą się pojawić dopiero po kilku dniach): - zaczerwienione, zaognione i bolesne miejsce wokół rany, - opuchlizna wokół rany oraz towarzyszące jej dreszcze lub gorączka. W przypadku wystąpienia infekcji natychmiast zgłoś się do lekarza.                         

12 Złamanie zamknięte Jeżeli złamiemy sobie kość, to należy usztywnić tę kość i dwa sąsiadujące ze sobą stawy. Jeżeli złamiemy staw to należy usztywnić ten staw i dwie sąsiadujące ze sobą kości. Do unieruchomienia można użyć: pręt, patyk, itp. Uszkodzona kończynę umieścić wyżej , aby zapobiec narastaniu obrzęku

13 Złamanie otwarte Nie próbuj nastawiać kości ani oczyszczać rany - możesz uczynić zbyt dużą krzywdę. Załóż jałowy opatrunek uciskowy i natychmiast wezwij pogotowie.

14 Pierwsza pomoc przy porażeniu prądem elektrycznym

15 Porażonego należy natychmiast uwolnić spod działania prądu elektrycznego. Uwolnienia należy dokonać jedną z następujących metod: przez wyłączenie napięcia przez odciągnięcie porażonego od urządzeń będących pod napięciem, uważając aby samemu nie ulec porażeniu

16 Jeżeli porażony jest przytomny
należy rozluźnić ubranie w okolicy szyi, klatki piersiowej i brzucha oraz ułożyć wygodnie porażonego. Zaleca się przewiezienie lub przeniesienie porażonego do lekarza. Porażony musi być zbadany przez lekarza. Do chwili badania powinien pozostawać w pozycji leżącej.


Pobierz ppt "Pierwsza pomoc w innych wypadkach"

Podobne prezentacje


Reklamy Google