Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Opracowanie: mgr Izabella Wojciechowska

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Opracowanie: mgr Izabella Wojciechowska"— Zapis prezentacji:

1 Opracowanie: mgr Izabella Wojciechowska
Urazy Opracowanie: mgr Izabella Wojciechowska

2 Złamanie to przerwanie ciągłości kości
Urazy kończyn DEFINICJA Złamanie to przerwanie ciągłości kości

3 Podział złamań Złamania dzieli się na:
zamknięte nie ma przerwania ciągłości skóry w okolicy uszkodzonej kości (nie ma możliwości zakażenia), otwarte uszkodzona jest także skóra.

4 Złamanie zamknięte

5 Złamanie otwarte

6 Skutki Każde złamanie otwarte przyjmuje się, że jest zakażone
Każdemu złamaniu może towarzyszyć krwawienie, dlatego szczególnie przy złamaniach kości dużych np.udowej należy przewidywać możliwość wstrząsu hipowolemicznego (pokrwotocznego).

7 Objawy ból, obrzęk i zmiana zabarwienia skóry (zasinienie skóry),
zniekształcenie kończyny (wygięcie w nienaturalny sposób, skrócenie), przy złamaniu otwartym - widoczne kości, w ranie

8 Objawy utrata funkcji złamanej kończyny,
czasami słyszalne tarcie o siebie odłamów kostnych, ale nigdy nie należy poruszać złamaną kończyną, by to sprawdzić, ponieważ złamane, ostre końce kości mogą spowodować uszkodzenie naczyń i nerwów biegnących w pobliżu.

9 Skręcenie Skręcenie to uszkodzenie struktur okołostawowych (więzadeł, torebki stawowej itp.) czemu nie towarzyszy uszkodzenie kości.

10 Skręcenie Najczęściej skręcenie ma miejsce w obrębie
następujących stawów: barkowo-obojczykowego, palców, odcinka szyjnego kręgosłupa, kolanowego, skokowego,

11 Objawy skręcenia ból, obrzęk oraz zmiana zabarwienia skóry
zniekształcenie stawu na skutek narastającego obrzęku, a nie uszkodzonych kości, utrata ruchomości stawu,

12 Zwichnięcie Zwichnięcie to przemieszczenie przylegających do siebie powierzchni stawowych. Zwichnięciu może towarzyszyć uszkodzenie torebki stawowej.

13 Skutki Pomiędzy przemieszczone powierzchnie stawowe mogą dostać się tkanki miękkie, co znacznie utrudnia nastawienie zwichniętego stawu. Zwichnięciu może towarzyszyć uszkodzenie sąsiadujących naczyń i nerwów.

14 Zwichnięcia dotyczą następujących stawów
ramiennego, łokciowego, palców, skokowego

15 Objawy ból, zniekształcenie stawu, przymusowe ułożenie,
zasinienie kończyny, ochłodzenie, brak wyczuwalnego tętna obwodowo w stosunku do zwichnięcia - jeśli ma miejsce ucisk naczyń, brak czucia, porażenie kończyny - obwodowo w stosunku do zwichnięcia - jeśli ma miejsce uszkodzenie nerwów.

16 Postępowanie przy złamaniach, skręceniach, zwichnięciach.
Praktycznie postępowanie w tych trzech przypadkach jest jednakowe i w razie wątpliwości na miejscu zdarzenia nie ma potrzeby ustalenia właściwego rozpoznania - czy jest to złamanie, skręcenie, czy zwichnięcie.

17 Postępowanie Usunięcie odzieży znad miejsca uszkodzenia często poprzez rozcięcie. Jeśli są obecne rany, to przykrycie (jeśli jest dostępny) jałowym opatrunkiem. Jeśli jest obecne krwawienie, to zatamowanie.

18 Postępowanie Stabilizacja uszkodzonej kończyny poprzez unieruchomienie w pozycji w jakiej się znajduje. Nastawianie kończyny może spowodować dodatkowe powikłania,między innymi nasilenie krwawienia, uszkodzenie naczyń i nerwów oraz przy złamaniach zamkniętych możliwość spowodowania złamania otwartego.

19 Zasady unieruchamiania
Przy złamaniach - unieruchamia się dwa sąsiadujące stawy. Przy uszkodzeniach stawu - unieruchamia się staw i sąsiadujące kości.

20 Zasady unieruchamiania
Jeśli na miejscu zdarzenia nie ma materiału do unieruchomienia to —jeśli złamana jest kończyna górna, można ją unieruchomić, mocując do tułowia, a jeśli złamana jest kończyna dolna, można ją unieruchomić razem z drugą kończyną dolną

21 Zasady unieruchamiania
Materiał stosowany do unieruchamiania musi być przymocowany za pomocą np. bandaża lub chust i dzieli się na miękki - części odzieży, poduszki oraz sztywny np. elementy drewniane, metalowe itp. Unieruchamiając kończynę, materiał użyty w tym celu modeluje się i dopasowuje do kształtu uszkodzonej kończyny.

22 Co daje unieruchomienie?
Zmniejszenie bólu na zasadzie braku ruchów uszkodzonej kończyny (wyeliminowanie tarcia odłamów kości. Zmniejszenie powikłań - obrzęku, krwawień, itp.


Pobierz ppt "Opracowanie: mgr Izabella Wojciechowska"

Podobne prezentacje


Reklamy Google