Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Opracowanie: mgr Izabella Wojciechowska

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Opracowanie: mgr Izabella Wojciechowska"— Zapis prezentacji:

1 Opracowanie: mgr Izabella Wojciechowska
Krwotoki Opracowanie: mgr Izabella Wojciechowska

2 Krwotok to wypływ krwi przez uszkodzoną ścianę naczynia krwionośnego.
Definicja Krwotok to wypływ krwi przez uszkodzoną ścianę naczynia krwionośnego.

3 Krwotok tętniczy krew wypływa z tętnicy pod ciśnieniem zgodnie z falą tętna, jest jasnoczerwona

4 Krwotok żylny krew wypływa z żyły, ale pod zmniejszonym ciśnieniem niż z tętnicy i jest ciemnoczerwona

5 Krwotok włośniczkowy krew wypływa z włośniczki - przez cały czas sączy się

6 Przykłady

7 Podział Zewnętrzny Wewnętrzny

8 Skutki jeśli krwotok nie zostanie zatamowany może dojść do znacznej utraty krwi i rozwinięcia się wstrząsu hypowolemicznego

9 Krwotok zewnętrzny Krwotok zewnętrzny łatwo rozpoznać po wypływającej z rany krwi

10 Postępowanie Ocena stanu poszkodowanego: świadomości, oddechu, tętna.
Wezwanie pomocy.

11 Postępowanie Jeśli poszkodowany jest przytomny, to postępowanie rozpoczyna się od uciśnięcia miejsca krwawienia poprzez przyłożenie (jeśli jest dostępny) jałowego opatrunku bezpośrednio na krwawiącą ranę

12 Postępowanie Opatrunek mocuje się np. bandażem. Ucisk można kontynuować aż do zatamowania krwawienia. Taki opatrunek nazywany jest uciskowym. Jeśli krwawienie nie ustaje i opatrunek przekrwawia, należy nałożyć nowy opatrunek bezpośrednio na ten przekrwawiający i nadal stosować ucisk.

13 Postępowanie Jeśli nadal ma miejsce krwawienie, należy unieść krwawiącą kończynę i równocześnie stosować ucisk na ranę. Unieruchomienie krwawiącej kończyny.

14 Opatrunek uciskowy

15 Miejsca ucisku Jeśli wyżej wymienione metody zawodzą -stosowanie ucisku na przebiegu tętnic doprowadzających krew do uszkodzonych części ciała.

16 Miejsca ucisku

17 Postępowanie Tylko w ostateczności użycie opaski uciskowej! Jest ona stosowana najczęściej przy amputacjach kończyn, kiedy nie udaje się zatamować krwawienia w inny sposób, a jest ono na tyle silne, że grozi wykrwawieniem.

18 Opaska uciskowa Użycie opaski uciskowej nie jest bezpieczne i może doprowadzić do szeregu powikłań

19 Powikłania martwicy uszkodzenia nerwów, mięśni, naczyń krwionośnych przy zastosowaniu zbyt wąskiej opaski - ponieważ opaska mocno uciska także na zdrowe tkanki, wszystkich tkanek leżących obwodowo w stosunku do opaski (np.palców) - jeśli pozostawiona jest zbyt długo dochodzi do niedokrwienia.

20 Opaska uciskowa nie wolno zakładać jej na kończynach poniżej łokci i kolan, a także na tułowiu, należy stosować szeroki bandaż, albo pod węższy bandaż podłożyć szeroki opatrunek na miejscu stosowanego ucisku,

21 Opaska uciskowa nie wolno poluźniać raz założonej opaski uciskowej,
nie wolno niczym przykrywać założonej opaski - musi być widoczna przez cały czas, na założonej opasce należy napisać „opaska uciskowa" oraz czas (godzinę) jej założenia.

22 Zasady ratownik parokrotnie owija kończynę szerokim bandażem - powyżej miejsca krwawienia, końce bandaża wiąże w taki sposób, aby w utworzonym węźle można było umieścić kawałek drewna np. patyk,

23 Zasady następnie zaczyna okręcać umocowany w węźle patyk tak długo, aż dojdzie do ustania krwawienia, końce patyka unieruchamia np. przywiązuje bandażem, żeby nie doszło do ich poluźnienia, co może spowodować zwolnienie ucisku i ponowne krwawienie, opisuje opaskę uciskową.

24 Opaska uciskowa

25 Krwotok wewnętrzny W odróżnieniu od krwotoku zewnętrznego, w tym przypadku, wypływającej poza naczynie krwi nie widać.

26 Objawy zmiana zabarwienia skóry - ciemnoniebieskie (potocznie nazywany „siniakiem") krwotok z uszkodzonych naczyń do otaczających tkanek, wymiotowanie krwią, bądź oddawanie ciemnych tzw. smolistych stolców to krwawienie z wrzodu żołądka, dwunastnicy,

27 Objawy oddawanie stolca podbarwionego świeżą krwią to krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, oddawanie moczu podbarwionego krwią - krwawienie z układu moczowego, wykrztuszanie wydzieliny podbarwionej krwią, lub krwi - krwawienie z płuc,

28 Objawy powiększanie się obwodu brzucha - zasinienie pod prawym łukiem żebrowym, zasinienie pod lewym łukiem żebrowym - krwawienie z pękniętej wątroby, śledziony, krwawienie towarzyszące zamkniętym złamaniom, czemu towarzyszy zasinienie, obrzęk, zwiększone ucieplenie.

29 Postępowanie Ocena stanu poszkodowanego - świadomości, oddechu, tętna.
Wezwanie pomocy. Zbadanie poszkodowanego i ustalenie rozpoznania. Przy krwawieniu wewnętrznym do kończyn - unieruchomienie.

30 Postępowanie Ułożenie poszkodowanego w pozycji przeciwwstrząsowej - z kończynami dolnymi lekko uniesionymi. Zabezpieczenie przed utratą ciepła poprzez okrycie poszkodowanego. Okresowa kontrola parametrów życiowych. Poszkodowanemu nie wolno podawać niczego doustnie.

31 Krwawienie z nosa Przyczyny: urazy twarzoczaszki,
choroby krwi (np.hemofilia), nadciśnienie tętnicze krwi, zapalenie zatok obocznych nosa, infekcje górnych dróg oddechowych, zmieniona śluzówka, np. przy zbyt częstym używaniu kropli do nosa.

32 Postępowanie Przy podejrzeniu złamania podstawy czaszki (w wywiadzie uraz głowy, widoczny wypływ krwi z uszu i z nosa), po uprzednim unieruchomieniu głowy,miejsce krwawienia (nos, uszy) przykrywa się jałowym opatrunkiem bez stosowania żadnego ucisku, aby umożliwić swobodny wypływ krwi i płynu mózgowo-rdzeniowego.

33 Postępowanie jeśli poszkodowany jest nieprzytomny: wezwać pomoc,
Jeśli natomiast nie ma podejrzenia urazu czaszki należy: jeśli poszkodowany jest nieprzytomny: wezwać pomoc, udrożnić drogi oddechowe, skontrolować zawartość jamy ustnej - krew może spływać po tylnej ścianie gardła, stosować ucisk na skrzydełka nosa aż do ustania krwawienia, sprawdzić oddech i krążenie,

34 Postępowanie jeśli poszkodowany jest przytomny: posadzić poszkodowanego, uspokoić go, pochylić do przodu - wtedy spływająca po tylnej ścianie gardła krew nie zaleje dróg oddechowych i może być usunięta z jamy ustnej, stosować ucisk palcami na skrzydełka nosa do momentu ustania krwawienia, przyłożyć zimny opatrunek (lód) bezpośrednio na nos i na szyję w miejscu przebiegu dużych naczyń.

35 Postępowanie


Pobierz ppt "Opracowanie: mgr Izabella Wojciechowska"

Podobne prezentacje


Reklamy Google