Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rozróżniamy kilka rodzajów wypadków przy pracy: Wypadek śmiertelny to taki, w wyniku którego pracownik zmarł w okresie nieprzekraczającym 6 miesięcy od.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rozróżniamy kilka rodzajów wypadków przy pracy: Wypadek śmiertelny to taki, w wyniku którego pracownik zmarł w okresie nieprzekraczającym 6 miesięcy od."— Zapis prezentacji:

1

2 Rozróżniamy kilka rodzajów wypadków przy pracy: Wypadek śmiertelny to taki, w wyniku którego pracownik zmarł w okresie nieprzekraczającym 6 miesięcy od dnia wypadku; Ciężki wypadek to taki, w wyniku którego doszło do ciężkiego uszkodzenie ciała. Ciężkie uszkodzenie ciała to: utrata wzroku, słuchu, mowy, zdolności rozrodczej, inne uszkodzenie ciała albo rozstrój zdrowia, naruszające podstawowe funkcje organizmu, choroba nieuleczalna lub zagrażająca życiu, trwała choroba psychiczna, całkowita lub częściowa niezdolność do pracy w zawodzie, trwałe, istotne zeszpecenie lub zniekształcenie ciała

3 Najwięcej wypadków na wsi jest podczas żniw. Przyczyną większości wypadków w gospodarstwach rolnych był zły stan maszyn i urządzeń. Teraz sprzęt używany przez rolników należy już do nowszej generacji, ale gubi ich pośpiech i przekonanie, że im nic się nie zdarzy. Tymczasem warto np. poświęcić kilka minut na założenie osłony na wałek napędowy (jej brak to jedna z częstszych przyczyn wypadków), aby nadchodzące żniwa nie przyniosły następnych tragedii.

4 Ofiary wypadków na wsi, szczególnie w sezonie wakacyjnym, to często dzieci wykonujące prace związane z prowadzeniem gospodarstwa. Strażacy do takich zdarzeń nierzadko docierają najszybciej. Najszybciej - to jednak zbyt późno, aby im zapobiec.

5 Brawura, alkohol i kąpiel w niestrzeżonych miejscach - to najczęstsze przyczyny wypadków na wodzie. Nierozważna kąpiel często kończy się kalectwem, a nawet połamanymi kręgosłupami, po skokach na główkę do płytkiej wody.

6 Poniżej znajduje się lista katastrof górniczych na terenach dzisiejszej Polski, w których zginęło co najmniej 5 osób. W 2007 roku w polskich kopalniach zginęło 15 osób, a Wyższy Urząd Górniczy odnotował ponad 2500 wypadków, z których 18 sklasyfikowano jako ciężkie. W 2008 roku zginęło 22 górników, a 20 odniosło ciężkie obrażenia. Do końca lipca 2009 roku w kopalniach śmierć poniosło 15 osób, a do końca czerwca w całym polskim górnictwie zdarzyło się 1696 wypadków, z czego 1355 w kopalniach węgla kamiennego; 15 górników, w tym 10 z kopalń węgla kamiennego, zostało ciężko rannych. Dane Wyższego Urzędu Górniczego wskazują na ludzkie błędy jako główne przyczyny wypadków. Powstają one w większości podczas transportu oraz obsługi maszyn i urządzeń. Najczęstsze naturalne przyczyny katastrof to wybuchy pyłu węglowego, wybuchy metanu oraz pożary powstałe od zapalonego metanu.

7 Sport żużlowy, jak każdy sport motorowy, naraża zawodnik ó w na niebezpieczeństwa w razie zderzeń i upadk ó w. W przypadku żużla jest to szczeg ó lnie częste, ze względu na bliski kontakt zawodnik ó w na torze. Niewielka część wypadk ó w niesie za sobą poważne skutki. W historii polskiego sportu żużlowego odnotowano do tej pory 40 wypadk ó w śmiertelnych na torze. Na cześć wielu ze zmarłych zawodników, organizowane są corocznie turnieje memoriałowe.

8 Według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od 1896 roku – kiedy odnotowano pierwszy wypadek śmiertelny w wyniku wypadku drogowego w Londynie – zginęło na świecie 35 mln osób. Obecnie na drogach wszystkich kontynentów – według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych – ginie rocznie ok. 1,2 mln osób, co 30 sekund jeden człowiek a tys. odnosi obrażenia. Większość ofiar pochodzi z państw rozwijających się. Ok. 40 proc. wszystkich zabitych stanowią dzieci i młodzież. Szacuje się, że w 2010 roku liczba śmiertelnych ofiar może przekroczyć nawet 2 mln osób rocznie. Najwięcej osób w wypadkach drogowych ginie w Chinach. Współczynnik liczby zgonów przypadających na 10 tys. pojazdów w ubiegłym roku w tym kraju wynosił 5,1, gdzie średnia światowa to 2.

9 Podczas kolizacji zderzyły się dwa pociągi pośpieszne: TLK,,Brzechwa spółki PKP Intercity relacji Przemyśl Główny- Warszawa wschodnia oraz inter Regio

10 Powiadamianie inspekcji pracy o wypadkach przy pracy jest możliwe przez całą dobę. Numery telefonów, pod którymi należy je zgłaszać, można znaleźć m.in. na stronach internetowych okręgowych inspektoratów pracy. Pracodawcy powinni je znać, gdyż ich obowiązkiem jest jak najszybsze zawiadomienie tej inspekcji o takim zdarzeniu. Brak powiadomienia jest wykroczeniem przeciwko prawom pracowniczym, za co grozi kara grzywny. Kiedy zdarzy się wypadek przy pracy, pracodawca musi przede wszystkim zrobić wszystko, aby wyeliminować lub ograniczyć zagrożenie i zapewnić pierwszą pomoc osobom poszkodowanym. Na ustalenie okoliczności i przyczyn wypadku - co również należy do jego obowiązków - przyjdzie pora niemal zaraz, ale najpierw, a wręcz niezwłocznie - jak wynika z kodeksu pracy - należy zawiadomić właściwego inspektora pracy i prokuratora o śmiertelnym, ciężkim lub zbiorowym wypadku przy pracy oraz o każdym innym wypadku, który wywołał wymienione skutki, mającym związek z pracą, jeżeli może być uznany za wypadek przy prac.

11 W zakładach pracy, zwłaszcza w tych, w których wykonywana jest praca fizyczna lub w warunkach stresogennych, zdarza się, że pracownicy doznają ataków serca. Mogą być one uznane za wypadek przy pracy, ale w określonych sytuacjach. Przypomnijmy, że za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą m.in.: podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych; w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.


Pobierz ppt "Rozróżniamy kilka rodzajów wypadków przy pracy: Wypadek śmiertelny to taki, w wyniku którego pracownik zmarł w okresie nieprzekraczającym 6 miesięcy od."

Podobne prezentacje


Reklamy Google