Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Bezpieczny prąd elektryczny

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Bezpieczny prąd elektryczny"— Zapis prezentacji:

1 Bezpieczny prąd elektryczny

2 Podstawowe zasady korzystania z prądu elektrycznego
Ostrożności nigdy nie jest za wiele, Zanim zaczniesz rozkręcać urządzenie (telewizor, komputer, radio itd.), upewnij się, czy jest ono odłączone od kontaktu.

3 Wymienia się jedynie bezpieczniki z nieuszkodzoną obudową,
Jeżeli znajdziemy się w sytuacji, w której absolutnie konieczne jest samodzielne naprawienie bezpiecznika, warto pamiętać o następujących zasadach: Wymienia się jedynie bezpieczniki z nieuszkodzoną obudową, Wymiana i naprawa powinna być wykonywana dopiero po usunięciu przyczyn awarii, Przed wymianą należy odłączyć wszystkie odbiorniki napięcia elektrycznego, Nowy bezpiecznik powinien być tego samego typu, co przepalony i charakteryzować się tym samym prądem znamionowym.

4 Prąd elektryczny – nie tylko w domu…
W czasie burzy: nie wolno stawać pod samotnie rosnącymi drzewami. Nie wolno stawać w pobliżu wysokich metalowych masztów, w które często uderza piorun. Nie wolno stawać w pobliżu linii elektroenergetycznych.

5

6 Przestroga… beztroska, niefrasobliwość, lekkomyślność
to i tak niewystarczające określenia niektórych zachowań dzieci, ale niestety także i dorosłych, które doprowadziły do tragedii. Prasa coraz częściej donosi o drastycznych wypadkach porażeń, których przy odrobinie wyobraźni można było uniknąć. Poniżej przedstawiamy kilka tego przykładów.

7 Pamiętaj!!! Nie dotykaj mokrymi rękami urządzeń zasilanych prądem. Woda bardzo dobrze przewodzi prąd, nie trzymaj więc w łazience włączonych urządzeń elektrycznych .

8 Pamiętaj!!! Jeśli zauważysz przypadkowo otwarte drzwi do transformatora albo innego budynku, na którym są napisy i tablice ostrzegawcze, powinieneś powiedzieć o tym komuś dorosłemu.

9 Unikaj zabaw: w pobliżu linii energetycznych,
nie puszczaj latawców blisko linii energetycznych, nie wspinaj się na słupy ani na drzewa rosnące w ich pobliżu, nie zarzucaj na linie energetyczne żadnych przedmiotów

10 po 3 minutach jest to już tylko 40%.
Statystyki Akcja ratunkowa w pierwszej minucie od chwili porażenia daje 98% szans na uratowanie życia po 3 minutach jest to już tylko 40%. po 5 minutach 25%. po 8 minutach szansa na przeżycie porażonego spada do 5%.


Pobierz ppt "Bezpieczny prąd elektryczny"

Podobne prezentacje


Reklamy Google