Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

P RAWNA OCHRONA DÓBR OSOBISTYCH W TYM NIETYKALNOŚCI CIELESNEJ, A ZWYCZAJE SZKOLNE.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "P RAWNA OCHRONA DÓBR OSOBISTYCH W TYM NIETYKALNOŚCI CIELESNEJ, A ZWYCZAJE SZKOLNE."— Zapis prezentacji:

1 P RAWNA OCHRONA DÓBR OSOBISTYCH W TYM NIETYKALNOŚCI CIELESNEJ, A ZWYCZAJE SZKOLNE.

2 C O TO JEST NARUSZENIE NIETYKALNOŚĆ CIELESNEJ ? Naruszenie nietykalności cielesnej – występek polegający na uderzeniu pokrzywdzonego lub naruszeniu jego nietykalności cielesnej w inny sposób. Nietykalność cielesną osoby można naruszyć przykładowo poprzez spoliczkowanie, popychanie, oplucie bądź oblanie płynem.

3 Z NARUSZENIEM NIETYKALNOŚCI CIELESNEJ, PRZEMOCĄ CZĘSTO MAMY DO CZYNIENIA W SZKOLE …. Przemoc to niesprawiedliwość, krzywda i cierpienie drugiej osoby!

4 Czy widziałeś w swojej szkole, jak silniejszy uczeń popycha na korytarzu słabszego? Czy obserwowałeś, jak grupa chłopców ze starszej klasy wpycha się przed kogoś do kolejki w szkolnym sklepiku? A może słyszałeś, jak twoi koledzy i koleżanki wyśmiewają się z czyjegoś nazwiska?

5 Pewnie nie raz byłeś świadkiem takich aktów przemocy, chociaż nie myślałeś, że to przemoc. Wielu uczniów uważa, że takie sytuacje są "normalne", bo zdarzają się codziennie, a "prawdziwa" przemoc to broń, krew i brutalna walka. To nie jest prawda!

6 P RZEMOC W SZKOLE … Przemoc to nie tylko bicie, ale wszystkie sytuacje, kiedy silniejszy, bardziej pewny siebie lub starszy uczeń/grupa uczniów krzywdzi słabszego od siebie. W szkole możesz spotkać dwa rodzaje przemocy: przemoc fizyczna: bicie kopanie opluwanie szarpanie niszczenie rzeczy zamykanie w pomieszczeniu wyłudzanie pieniędzy okradanie przemoc słowna: przezywanie wyśmiewanie grożenie obgadywanie poniżanie szantażowanie

7 U CZMY SIĘ ZAPOBIEGAĆ PRZEMOCY … Osoby dotknięte przemocą, często zamykają się w sobie. Takie osoby nie potrafią zaradzić problemowi który je dotyka. Dlatego musimy nauczyć się przeciwstawiać przemocy. Pamiętajmy, że w walce z przemocą nigdy nie jesteśmy sami, zawsze możemy zwrócić się o pomocną dłoń do nauczyciela, pedagoga szkolnego lub rodziców.

8 NIGDY NIE PRÓBUJMY ZWALCZYĆ PRZEMOCY- PRZEMOCĄ.

9 Pamiętaj: Informowanie dorosłych nie jest żadnym donoszeniem na kolegów ale szukaniem pomocy. Sprawcy postępują źle, łamią normy i powinni ponieść odpowiednie konsekwencje. Nie jesteś skarżypytą, walczysz o bezpieczeństwo w szkole. Mówiąc o przemocy dorosłym, pomagasz także innym dzieciom, które spotyka to samo. Jeśli nikomu o tym nie mówisz - krzywdzisz siebie i chronisz sprawców.

10 Przygotował: Mateusz Fiołka


Pobierz ppt "P RAWNA OCHRONA DÓBR OSOBISTYCH W TYM NIETYKALNOŚCI CIELESNEJ, A ZWYCZAJE SZKOLNE."

Podobne prezentacje


Reklamy Google