Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Co to jest naruszenie nietykalność cielesnej ?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Co to jest naruszenie nietykalność cielesnej ?"— Zapis prezentacji:

1 Prawna ochrona dóbr osobistych w tym nietykalności cielesnej, a zwyczaje szkolne.

2 Co to jest naruszenie nietykalność cielesnej ?
Naruszenie nietykalności cielesnej – występek polegający na uderzeniu pokrzywdzonego lub naruszeniu jego nietykalności cielesnej w inny sposób. Nietykalność cielesną osoby można naruszyć przykładowo poprzez spoliczkowanie, popychanie, oplucie bądź oblanie płynem.

3 Z naruszeniem nietykalności cielesnej, przemocą często mamy do czynienia w szkole….
Przemoc to niesprawiedliwość, krzywda i cierpienie drugiej osoby!

4 Czy widziałeś w swojej szkole, jak silniejszy uczeń popycha na korytarzu słabszego?
Czy obserwowałeś, jak grupa chłopców ze starszej klasy wpycha się przed kogoś do kolejki w szkolnym sklepiku? A może słyszałeś, jak twoi koledzy i koleżanki wyśmiewają się z czyjegoś nazwiska?

5 Pewnie nie raz byłeś świadkiem takich aktów przemocy, chociaż nie myślałeś, że to przemoc. Wielu uczniów uważa, że takie sytuacje są "normalne", bo zdarzają się codziennie, a "prawdziwa" przemoc to broń, krew i brutalna walka. To nie jest prawda!

6 Przemoc w szkole… Przemoc to nie tylko bicie, ale wszystkie sytuacje, kiedy silniejszy, bardziej pewny siebie lub starszy uczeń/grupa uczniów krzywdzi słabszego od siebie. W szkole możesz spotkać dwa rodzaje przemocy:   przemoc fizyczna:     bicie kopanie opluwanie szarpanie niszczenie rzeczy zamykanie w pomieszczeniu wyłudzanie pieniędzy okradanie   przemoc słowna:     przezywanie wyśmiewanie grożenie obgadywanie poniżanie szantażowanie

7 Uczmy się zapobiegać przemocy…
Osoby dotknięte przemocą, często zamykają się w sobie. Takie osoby nie potrafią zaradzić problemowi który je dotyka. Dlatego musimy nauczyć się przeciwstawiać przemocy. Pamiętajmy, że w walce z przemocą nigdy nie jesteśmy sami, zawsze możemy zwrócić się o pomocną dłoń do nauczyciela, pedagoga szkolnego lub rodziców.

8 NIGDY NIE PRÓBUJMY ZWALCZYĆ PRZEMOCY- PRZEMOCĄ.

9 Pamiętaj: Informowanie dorosłych nie jest żadnym donoszeniem na kolegów ale szukaniem pomocy. Sprawcy postępują źle, łamią normy i powinni ponieść odpowiednie konsekwencje. Nie jesteś skarżypytą, walczysz o bezpieczeństwo w szkole. Mówiąc o przemocy dorosłym, pomagasz także innym dzieciom, które spotyka to samo. Jeśli nikomu o tym nie mówisz - krzywdzisz siebie i chronisz sprawców.

10 Przygotował: Mateusz Fiołka 


Pobierz ppt "Co to jest naruszenie nietykalność cielesnej ?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google