Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SKRZYPCE Aleksandra Cuper Spis treści: Wstęp Stradivari Budowa Wirtuozi Skrzypce w muzyce rozrywkowej Skrzypce w muzyce rozrywkowej Test.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SKRZYPCE Aleksandra Cuper Spis treści: Wstęp Stradivari Budowa Wirtuozi Skrzypce w muzyce rozrywkowej Skrzypce w muzyce rozrywkowej Test."— Zapis prezentacji:

1

2 SKRZYPCE Aleksandra Cuper

3 Spis treści: Wstęp Stradivari Budowa Wirtuozi Skrzypce w muzyce rozrywkowej Skrzypce w muzyce rozrywkowej Test

4 WSTĘP Skrzypce zaliczają się do instrumentów strunowych smyczkowych. Są z tej grupy najmniejszym instrumentem, a zarazem najwyżej brzmiącym.

5 STRADIVARI Najsławniejszym i najlepszym do tej pory budowniczym skrzypiec był Antonio Stradivari ur. 1643 lub 1644 roku w Cremonie, zm. 18 grudnia 1737 roku. Jego dziełem jest około 1100 egzemplarzy skrzypiec. Skrzypce Stradivariusa uważane są za największe osiągniecie lutnicze. Skrzypce Stradivariusa są jednym z najbardziej znanych instrumentów na całym świecie! Prawdziwe skrzypce Stradivariusa są obecnie niezwykle rzadkie. Największą ilość udało się zgromadzić niejakiemu Stewartowi Pollensowi. Specjaliści już od ponad 250 lat zastanawiają się nad wspaniałym brzmieniem skrzypiec tego znamienitego lutnika. Każdy twórca skrzypiec miał swoje receptury na produkcje tego instrumentu. Twórcy używali własnej mieszaniny środków chemicznych. To właśnie one sprawiały, że drewno używane do produkcji skrzypiec miało różne właściwości. Antonio Stradivari poznał tajemnicę naprawdę wyjątkowej mieszanki...

6 BUDOWA Pudło rezonansowe zbudowane jest najczęściej z płyt świerkowych i jaworowych (dwóch). Płyty mają wycięcia boczne w kształcie litery C. Na górnej stronie skrzypiec znajdują się dwa otwory w które przypominają literę f (otwory te nazywane są efami). Pomiędzy płytami najczęściej widnieje drewniany kołeczek zwany duszą. Przenosi on drgania z płyty górnej na dolna. Do pudła skrzypiec zamocowana jest specjalna szyjka, na której znajduje się najważniejszy element skrzypiec czyli gryf. Zwieńczeniem gryfu jest komora kołkowa zwykle zakończona główką w kształcie ślimaka (w niektórych przypadkach ma ona inny kształt).

7 WIRTUOZI Najwspanialszymi wirtuozami skrzypiec byli m. in. : Henryk Wieniawski Itzhak Perlman Niccolo Paganini

8 (1782-1840), najznakomitszy skrzypek wirtuoz wszystkich czasów, był też wybitnym kompozytorem. Gry skrzypcowej uczył się u G. Costy, kapelmistrza katedry w Genui, następnie u A. Rollego w Parmie, kompozycji u G. Ghirettiego.

9 Henryk Wieniawski (1835-1880), Skrzypek, kompozytor i pedagog. Urodzony 10 lipca 1835 w Lublinie, zmarł 31 marca 1880 w Moskwie. Jego ojciec, Tadeusz, był znanym chirurgiem, matka, Regina z domu Wolff, pianistka. Dom Wieniawskich był prawdziwym lubelskim salonem. Odwiedzali go wybitni artyści, gdzie odbywały się koncerty, spotkania literackie i dyskusje.

10 Itzhak Perlman (ur. 31 VIII 1945 r.), skrzypek amerykański. Studiował w Tel-Awiwie, następnie (od 1958) w Juilliard School of Music w Nowym Jorku. Debiutował w 1963 w Carnegie Hall w Nowym Jorku, wykonując I Koncert skrzypcowy H. Wieniawskiego.

11 SKRZYPCE w muzyce rozrywkowej Wspaniały dźwięk tego instrumentu wykorzystywany jest również w muzyce rozrywkowej, doskonałym tego przykładem jest współczesny skrzypek Nigel Kennedy

12 Nigel Kennedy urodził się 28 grudnia 1956 r. w angielskim mieście Brighton znany jako po prostu Kennedy lub Bad Boy of Classical- kontrowersyjny skrzypek brytyjski. Absolwent elitarnej Juilliard School of Music w Nowym Jorku. Na początku swej skrzypcowej kariery występował razem z fenomenalnym skrzypkiem Stephane Grappellim. Kennedy podczas koncertów wykonuje utwory znanych kompozytorów takich jak: Jan Sebastian Bach, Antonio Vivaldi, Jimmyego Hendrixa, czy współczesnych zespołów takich jak The Doors. Jego kontrowersyjna gra od dawna wzbudza w publiczności podziw i tajemniczość.

13 TEST

14 Jakimi interwałami strojone są struny skrzypiec? Kwintami Tercjami Kwartami Sekundami Sekstami

15 Czy główka skrzypiec zawsze ma kształt ślimaka? Tak Nie Rzadko W niektórych przypadkach W niektórych przypadkach

16 W którym roku zmarł twórca najlepszych skrzypiec na świecie, Antonio Stradivari ? 1746 1737 1733 1739

17 Czy każde skrzypce mają swoją duszę? Nie Większość Prawie wszystkie Tak

18 Dziękuję Aleksandra Cuper


Pobierz ppt "SKRZYPCE Aleksandra Cuper Spis treści: Wstęp Stradivari Budowa Wirtuozi Skrzypce w muzyce rozrywkowej Skrzypce w muzyce rozrywkowej Test."

Podobne prezentacje


Reklamy Google