Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WYKONAWCA;KRYSTIAN WALASZCZYK. JAN SEBASTIAN BACH.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WYKONAWCA;KRYSTIAN WALASZCZYK. JAN SEBASTIAN BACH."— Zapis prezentacji:

1 WYKONAWCA;KRYSTIAN WALASZCZYK

2 JAN SEBASTIAN BACH

3 Johann Sebastian Bach (ur. 21 marca 1685 w Eisenach, zm. 28 lipca 1750 w Lipsku) – kompozytor i organista niemiecki epoki baroku, jeden z najwybitniejszych artystów w dziejach muzyki. Czołowa postać rodu Bachów. ŻYCIE

4 Johann Sebastian Bach (w Polsce przyjęła się forma Jan Sebastian Bach) urodził się w roku 1685 w niemieckim mieście Eisenach. Był ósmym i ostatnim dzieckiem muzyka miejskiego w Eisenach Johanna Ambrosiusa Bacha i Marii Elisabeth Lämmerhirt. Pochodził z osiadłej w TYMFONIi Saksonii rodziny luterańskiej, o długich tradycjach muzycznych, sięgających XVI wieku. Do czasów Jana Sebastiana aż 45 potomków Hansa Bacha (ur. ok roku) zostało muzykami. Oprócz ojca zawodowo muzykowali wujowie. Byli organistami kościelnymi, nadwornymi muzykami i kompozytorami. Także synowie Jana Sebastiana byli twórcami muzyki, niektórzy znaczącymi. Niektórzy badacze kwestionują niemieckie pochodzenie rodu Bachów, m.in. na podstawie faktu, iż przywędrowali oni do Niemiec w XV w. z Węgier, prawdopodobnie wskutek prześladowań religijnych, przed którymi szukali schronienia [1]. W latach Jan Sebastian uczęszczał do szkoły łacińskiej przy kościele św. Jerzego (w tej samej szkole 200 lat wcześniej uczył się Marcin Luter) [2]. Ojciec uczył młodego Bacha gry na skrzypcach oraz klawesynie, podczas gdy jego stryj - Johann Christoph, organista w Georgenkirche w Eisenach - udzielał Janowi Sebastianowi lekcji gry na organach. Bach był bardzo zdolnym uczniem i w krótkim czasie opanował sztukę gry na tych instrumentach [2].

5

6

7

8

9

10 BACH ZAJMOWAŁ RÓŻNE STANOWISKA.JAKO MUZYK DWORSKI PISAŁ GŁÓWNIE UTWORY KAMERALNE(NA MAŁY SKŁAD INSTRUMENTALNY)I OORKIESTROWE.PRACUJĄC W SŁUŻBIE KOŚCIOŁA,TWORZYŁMUZYKĘ INSTRUMENTALNĄ(GŁÓWNIE ORGANOWĄ),WOKALNO- INSTRUMENTALNĄ I WOKALNĄ.

11 Jan Sebastian Bach jest autorem ponad 1000 znanych utworów, skatalogowanych w XX w. przez Wolfganga Schmiedera (katalog Bach-Werke-Verzeichnis, w skrócie BWV). Wiele kompozycji zaginęło, w tym co najmniej kilkadziesiąt kantat (zachowane roczniki są niekompletne), prawdopodobnie także dwie z czterech pasji, opartych na ewangeliach Nowego Testamentu. Bach sięgał po wszystkie współczesne sobie gatunki muzyczne, poza operą. Pisał utwory na organy i klawesyn, komponował fugi, muzykę chóralną oraz kameralną. Był mistrzem muzyki polifonicznej – doprowadził do doskonałości barokową formę fugi (Das Wohltemperierte Klavier, Kunst der Fuge). W sposób mistrzowski posługiwał się kontrapunktem. Styl muzyczny kompozytora pod koniec jego życia uważany był za anachroniczny, a dzieła uważane za mało wartościowe. Po śmierci Bach został zapomniany, jego nazwisko przyćmiła kariera syna, Carla Philippa Emanuela. Jan Sebastian Bach został ponownie "odkryty" przez Feliks Mendelssohna- Bartholdy'ego, który w 1829 zaprezentował wykonanie Pasji według Św. Matusza w Berlinie. Trzy utwory Bacha nagrane zostały na pozłacanym dysku Voyager Golden Record umieszczonym na dwóch sondach programu Voyager wystrzelonych w przestrzeń kosmiczną w 1977 [10].

12

13 W którym roku zmarła Maria Barbara, żona Bacha ? 1712r. 1720r. 1270r. W jakim kościele, w Muchlausen, Bach został organistą ? Św.Weroniki Św.Krystiana Św.Błażeja Kiedy Bach wziął ślub ze swoją daleką kuzynką, Marią Barbarą ? r r r. Na jakich instrumentach grał Jan Sebastian Bach ? Organy i klawesyny Skrzypce i altówka A i b to poprawna odpowiedź Jak nazywał się starszy brat Jana Sebastiana ? Johann Christoph Bach Carl Bach Christian Petzol

14

15


Pobierz ppt "WYKONAWCA;KRYSTIAN WALASZCZYK. JAN SEBASTIAN BACH."

Podobne prezentacje


Reklamy Google