Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prezentacja multimedialna

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prezentacja multimedialna"— Zapis prezentacji:

1 Prezentacja multimedialna
INSTRUMENTY PRKUSYJNE

2 Historia Historia perkusyjnych instrumentów muzycznych sięga najdawniejszych czasów działalności człowieka. Początkowo służyły jako narzędzia dźwiękowe, przydatne w pracy (np. kołatki do odstraszania zwierząt) i w obrzędach magicznych (bębny), towarzyszyły tańcom i śpiewom.

3 Podział Melodyczne dzwonki wibrafon ksylofon tamburyn bęben talerze
  Niemelodyczne: tamburyn bęben talerze     kastaniety werbel marakasy trójkąt Melodyczne dzwonki wibrafon ksylofon

4 Niemelodyczne

5 Tamburyn Tamburyn jest to obręcz z membraną
napiętą z jednej strony. Na obwodzie są przyczepione okrągłe i ruchome blaszki które przy każdym uderzeniu wydają metaliczny dźwięk. Tamburyny umieszczone w zestawach szkolnych często nie mają membrany

6 Bęben Bęben wielki jest to walec obciągnięty skórą lub błoną
(z jednej strony lub po obu), w którą uderza się drewnianymi pałeczkami, obitymi filcem. Bęben wielki ma niski donośny głos.

7 Talerze Talerze są to okrągłe metalowe
płyty o płaskich i cienkich brzegach wypukłe pośrodku od strony zewnętrznej, a wklęsłe od wewnątrz. Źródłem dźwięku są drgania brzegów talerzy. Grać można na dwa sposoby:        - przez uderzanie talerzami,        - uderzanie pałką

8 Kastaniety Kastaniety to dwie jednakowej wielkości muszle z drewna, złożone wklęsłościami do siebie, przytwierdzone dolnymi częściami do płaskiej płytki osadzonej na rączce. W trakcie gry muszle uderzają o znajdującą się w środku drewnianą płytkę. Kastaniety potocznie nazywane są kołatką, a pochodzą z Hiszpanii.

9 Werbel Werbel jest rodzajem bębna w postaci
obręczy z napiętą po obu jej stronach błoną. Charakterystyczną cechą werbla jest to, że pod dolną błoną znajduje się kilkanaście specjalnych sprężynek, których naciąg można regulować mechanizmem dźwigniowym. Owe sprężynki nadają werblu charakterystyczne ostre brzmienie.

10 Instrument pochodzi z Ameryki Południowej.
Marakasy Marakasy (inna nazwa grzechotki) są to dwie skorupy orzecha kokosowego wypełnione kamyczkami lub innym materiałem sypkim np. piaskiem, makiem, ryżem i osadzone na drewnianych rączkach. Instrument pochodzi z Ameryki Południowej.

11 katów nie stykają się ze sobą.
Trójkąt Trójkąt to cienki pręt stalowy wygięty w kształt trójkąta, którego dwa boki w jednym z trzech katów nie stykają się ze sobą. Dźwięk wydobywa się przez uderzenie metalową pałeczką w jeden z trzech boków instrumentu, który w trakcie grania musi swobodnie zwisać.

12 Melodyczne

13 Dzwonki Dzwonki chromatyczne zbudowane są z dwóch rzędów sztabek metalowych kolejno ułożonych na drewnianej płytce. Układ sztabek przypomina klawiaturę fortepianu. Pierwszy szereg to odpowiednik białych klawiszy drugi szereg odpowiada klawiszom czarnym. Dźwięk uzyskuje się przez uderzanie w sztabki drewnianymi pałeczkami.

14 Wibrafon Wibrafon to instrument składający się z metalowych płytek umieszczonych na poziomej ramie, pod którymi znajdują się rury rezonansowe, mające wewnątrz wiatraczki napędzane elektrycznie. W płytki uderza się pałeczkami obitymi filcem. Dźwięk dostający się do rur rozbija się o wiatraczki, stąd charakterystyczne, wibrujące brzmienie

15 dźwięk o określonej wysokości.
Ksylofon Ksylofon stanowi szereg różnej wielkości płytek drewnianych, ułożonych na podkładce z filcu. Płytki te uderza się dwiema drewnianymi pałeczkami (po jednej w każdej ręce grającego). Każda płytka po uderzeniu wydaje krótki, ostry i bardzo charakterystyczny dźwięk o określonej wysokości.

16 Opracowała Lucyna Kawęcka


Pobierz ppt "Prezentacja multimedialna"

Podobne prezentacje


Reklamy Google