Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Trójkąty – ich własności i rodzaje Co to jest trójkąt? Podział trójkątów ze względu na boki. Podział trójkątów ze względu na kąty. Co to jest wysokość

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Trójkąty – ich własności i rodzaje Co to jest trójkąt? Podział trójkątów ze względu na boki. Podział trójkątów ze względu na kąty. Co to jest wysokość"— Zapis prezentacji:

1

2 Trójkąty – ich własności i rodzaje Co to jest trójkąt? Podział trójkątów ze względu na boki. Podział trójkątów ze względu na kąty. Co to jest wysokość trójkąta?

3 Co to jest trójkąt? Trójkąt to figura geometryczna, która ma: trzy kąty, trzy wierzchołki, trzy boki. α β γ A B C a b c

4 Podział trójkątów ze względu na boki Trójkąt różnoboczny Trójkąt równoramienny Trójkąt równoboczny

5 Trójkąt różnoboczny Jest to trójkąt, w którym wszystkie boki są różnej długości. a b c

6 Trójkąt równoramienny Jest to trójkąt, w którym przynajmniej dwa boki mają taką samą długość. a b b

7 Trójkąt równoboczny Trójkąt, w którym trzy boki mają taką samą długość. a a a

8 Podział trójkątów ze względu na kąty Trójkąt ostrokątny Trójkąt prostokątny Trójkąt rozwartokątny

9 Trójkąt ostrokątny Trójkąt, w którym wszystkie kąty są ostre. α, β, γ – kąty ostre α β γ

10 Trójkąt prostokątny Trójkąt, w którym jeden kąt jest prosty. α, β – kąty ostre γ – kąt prosty α β γ przeciwprostokątna przyprostokątna

11 Trójkąt rozwartokątny Trójkąt, w którym jeden z kątów jest rozwarty. α, β – kąty ostre γ – kąt rozwarty α γ β

12 Co to jest wysokość trójkąta? Wysokość trójkąta jest to odcinek poprowadzony prostopadle z wierzchołka do przeciwległego boku lub jego przedłużenia. Każdy trójkąt ma trzy wysokości. Wysokości w trójkącie ostrokątnym. Wysokości w trójkącie prostokątnym. Wysokości w trójkącie rozwartokątnym.

13 Wysokości w trójkącie ostrokątnym Wysokości w trójkącie ostrokątnym przecinają się w jednym punkcie, który leży wewnątrz tego trójkąta.

14 Wysokości w trójkącie prostokątnym Wysokości w trójkącie prostokątnym przecinają się w jednym punkcie, który jest wierzchołkiem kąta prostego. Dwie wysokości pokrywają się z jego przyprostokątnymi.

15 Wysokości w trójkącie rozwartokątnym Wysokości w trójkącie rozwartokątnym przecinają się w jednym punkcie, który leży poza tym trójkątem. Dwie wysokości leżą poza trójkątem.


Pobierz ppt "Trójkąty – ich własności i rodzaje Co to jest trójkąt? Podział trójkątów ze względu na boki. Podział trójkątów ze względu na kąty. Co to jest wysokość"

Podobne prezentacje


Reklamy Google