Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

OGÓLNIE… Dysk twardy jest jednym z podstawowych urządzeń w komputerze. Umożliwia on przechowywanie dużych ilości danych oraz szybki dostęp do nich. Pierwowzorami.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "OGÓLNIE… Dysk twardy jest jednym z podstawowych urządzeń w komputerze. Umożliwia on przechowywanie dużych ilości danych oraz szybki dostęp do nich. Pierwowzorami."— Zapis prezentacji:

1

2 OGÓLNIE… Dysk twardy jest jednym z podstawowych urządzeń w komputerze. Umożliwia on przechowywanie dużych ilości danych oraz szybki dostęp do nich. Pierwowzorami współczesnych dysków twardych były dyski stosowane w dużych komputerach u schyłku lat 60. Były to tak zwane pamięci bębnowe wykorzystujące do przechowywania danych cienką warstwę magnetyczną naniesioną na powierzchnię wirującego walca.

3 Pojemność dysków wynosi od 10MB do nawet kilku TB. Małe dyski o pojemności do 32 GB stosuje się w urządzeniach przenośnych. Dla dysków twardych najważniejszymi parametrami są: -- szybkość transmisji danych -- pojemność -- czas dostępu do danych -- prędkość obrotowa talerzy (obroty/sekunda) …o dysku twardym.

4 Budowa dysku twardego

5 Dysk to wirujący talerz lub zespół talerzy o powierzchni pokrytej nośnikiem magnetycznym, a odpowiednio ustawiane na tych powierzchniach głowice zapisują i odczytują dane. Głowice umieszczone są na ramieniu pozycjonującym i dociskane do powierzchni dysku sprężynami, ale podczas obrotów dysku nie stykają się z nią – powstająca w wyniku szybkich obrotów talerzy poduszka powietrzna utrzymuje głowice nad powierzchnią. W pierwszych konstrukcjach pozycjonowanie głowic było realizowane przez mechanizm napędzany silnikiem krokowym. Teraz używany jest układ magnetodynamiczny. Dysk twardy to metalowe pudełko o szerokości 3,5 lub 5,25 cala. Od spodu najczęściej widoczna jest płytka z elektroniką, a z boku złącza do podłączenia zasilania i kabla łączącego dysk z kontrolerem, czyli specjalnym układem sterującym pracą dysku. Budowa dysku twardego

6 Umieszczona w polu silnego magnesu stałego cewka porusza się zgodnie z przepływającym przez nią prądem, ustawiając w odpowiedniej pozycji związane z nią mechanicznie ramię głowic dysku. Każdemu dyskowi pamięci przyporządkowane są dwie głowice (dla jego dolnej i górnej powierzchni). Głowice utrzymywane są na sprężynujących ramionach, przy czym wszystkie ramiona głowic są ze sobą połączone i poruszają się synchronicznie, napędzane pozycjonerem. W stanie spoczynku głowice znajdują się na ścieżce parkującej dysku. Zadaniem pozycjonera jest przemieszczenie głowic na wybrany cylinder. Pozycjonery zbudowane w oparciu o silnik liniowy (elektromagnetyczny), same parkują głowice po wyłączeniu zasilania, gdyż sprężyna automatycznie odciąga je do położenia parkowania.

7


Pobierz ppt "OGÓLNIE… Dysk twardy jest jednym z podstawowych urządzeń w komputerze. Umożliwia on przechowywanie dużych ilości danych oraz szybki dostęp do nich. Pierwowzorami."

Podobne prezentacje


Reklamy Google