Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jak ratować ustną maturę?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jak ratować ustną maturę?"— Zapis prezentacji:

1 Jak ratować ustną maturę?
Anna Ślósarz Jak ratować ustną maturę? Jak ratować ustną maturę? Anna Ślósarz Uczenie się i egzamin w oczach nauczycieli. Opole IX 2008 r.

2 Czego powinna uczyć ustna matura?
Wyszukiwania i selekcji informacji Używania poprawnego języka, komunikatywnego stylu Wykorzystywania materiałów pomocniczych Gospodarowania czasem Rozumienia intencji rozmówcy Formułowania odpowiedzi Przestrzegania etykiety językowej Hierarchizowania argumentów, uzasadniania stanowiska Formułowania problemów badawczych... Anna Ślósarz Jak ratować ustną maturę? Uczenie się i egzamin w oczach nauczycieli. Opole IX 2008 r.

3 Zdawalność ustnej matury
2006 r. 96.7% średni wynik 71% 2007 r. 94% średni wynik 69% 2008 r. 93% średni wynik 68% Anna Ślósarz Jak ratować ustną maturę? CKE Informacja o wynikach Wniosek: egzamin nie jest trudny Uczenie się i egzamin w oczach nauczycieli. Opole IX 2008 r.

4 Po niezdaniu ustnej matury
Anna Ślósarz Jak ratować ustną maturę? Zdający odwołuje się do OKE (bezpłatnie, bez względu przyczynę i rezultat) Po uznaniu odwołania powtórny egzamin (z tego samego tematu i materiału, po kilkunastu dniach, bezpłatny, komisję powołuje dyrektor szkoły) Wnioski: Mało prawdopodobne jest niezdanie egzaminu poprawkowego Należy zaostrzyć jego procedury! Uczenie się i egzamin w oczach nauczycieli. Opole IX 2008 r.

5 Lobbing (dawniej: kumoterstwo)
Anna Ślósarz Jak ratować ustną maturę? Szkoły wymieniają się egzaminatorami, którzy są w związku z tym zainteresowani pozytywnym wynikiem egzaminu Egzaminatorzy oceniający zdających negatywnie podlegają ostracyzmowi lokalnego środowiska Wniosek: Jeżeli wynik egzaminu ma być wiarygodny, to egzaminator powinien być zewnętrzny! Uczenie się i egzamin w oczach nauczycieli. Opole IX 2008 r.

6 Skąd wziąć zewnętrznych egzaminatorów?
Anna Ślósarz Jak ratować ustną maturę? Mogą ich dobierać OKE, które posiadają bazy danych Pełnienie tej funkcji może być obligatoryjne do uzyskania tytułu profesora oświaty Jeśli egzaminować będzie jedna osoba (a nie dwie), można podwoić wynagrodzenie Uwaga: To powinni być najlepsi egzaminatorzy Uczenie się i egzamin w oczach nauczycieli. Opole IX 2008 r.

7 Baccalauréat we Francji. Ustnie egzaminuje jedna osoba
Anna Ślósarz Jak ratować ustną maturę? Czas trwania: 00:30 Nagrane: 11 VI 2008 Miejsce: Paris, Île-de-France, Francja Uczenie się i egzamin w oczach nauczycieli. Opole IX 2008 r.

8 Niezdany Baccalauréat
Anna Ślósarz Jak ratować ustną maturę? Czas trwania: 00:23 Nagrane: 23 maj 2008 Miejsce: Paris, Île-de-France, Francja Uczenie się i egzamin w oczach nauczycieli. Opole IX 2008 r.

9 Egzaminatorkę boli brzuch
Anna Ślósarz Jak ratować ustną maturę? Czas trwania: 00:42 Nagrane: 23 V 2008 Miejsce: Francja Uczenie się i egzamin w oczach nauczycieli. Opole IX 2008 r.

10 Ogłoszenie wyników Baccalauréatu budzi emocje rodziców
Ogłoszenie wyników Baccalauréatu budzi emocje rodziców. Egzamin jest ważny dla młodego człowieka (fragment filmu, reż. Claude Zidi, 1980) Anna Ślósarz Jak ratować ustną maturę? Czas trwania: 01:38 Nagrane: 02 VIII 2007 Miejsce: Francja Uczenie się i egzamin w oczach nauczycieli. Opole IX 2008 r.

11 Egzaminatorowi trzeba zapewnić bezpieczeństwo
Anna Ślósarz Jak ratować ustną maturę? Uczenie się i egzamin w oczach nauczycieli. Opole IX 2008 r.

12 Konieczne działania towarzyszące
Szkolić egzaminatorów i nadzorować ich pracę Opracować dla egzaminatorów pomocnicze broszury Umożliwić nauczycielom i pracownikom uczelni obserwację egzaminów, zwłaszcza będących skutkiem odwołania i poprawkowych Egzamin będący skutkiem odwołania i poprawkowy przeprowadzać poza szkołą i w obecności obserwatora Rejestrować przebieg egzaminu i skrócić jego czas Zwiększyć wynagrodzenie egzaminatorów Traktować pełnienie funkcji egzaminatora jako ważne przy uzyskiwaniu tytułu profesora oświaty Egzaminować na początku czerwca, aby nie zaburzać pracy szkoły Anna Ślósarz Jak ratować ustną maturę? Uczenie się i egzamin w oczach nauczycieli. Opole IX 2008 r.

13 Czego obecnie uczy ustna matura?
Pozorowania pracy Kontrkultury Bezkarności finansowej Korzystania z prawnych luk Radzenia sobie w posttotalitarnym społeczeństwie Anna Ślósarz Jak ratować ustną maturę? Uczenie się i egzamin w oczach nauczycieli. Opole IX 2008 r.

14 Dziękuję za uwagę! aslosarz@ap.krakow.pl
Anna Ślósarz Jak ratować ustną maturę? Dziękuję za uwagę! Uczenie się i egzamin w oczach nauczycieli. Opole IX 2008 r.


Pobierz ppt "Jak ratować ustną maturę?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google