Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Historia pomiaru czasu…

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Historia pomiaru czasu…"— Zapis prezentacji:

1 Historia pomiaru czasu…
Zegary i inne narzędzia służące do pomiaru czasu na przestrzeni wieków.

2 Wybór tematu Klepsydra Zegar wodny Zegar słoneczny Zegar ogniowy

3 Klepsydra Klepsydra- jest to rodzaj zegara starożytnego piaskowego, skonstruowany z dwóch szklanych baniek ułożonych pionowo. Zasada działania klepsydry jest prosta, wyznacznikiem czasu jest piasek przesypujący się powoli z jednej bańki do drugiej przez wąską szczelinę po środku. Gdy piasek się przesypie odwraca się klepsydrę do góry dnem, a cały proces zaczyna się od nowa, pomiar czasu klepsydry zależy od: wielkości, szczeliny oraz ilości pisaku.

4 Zegar słoneczny Zegar słoneczny- jest zegarem który określa czas, względem położenia słońca rzucającego cień na gnomon. Cień gnomonu wskazuje godzinę. Te zegary używane były od starożytności do dzisiaj, zegary pionowe różnią się od poziomych budową tarczy. Słoneczne zegary cechują się różnorodnością zdobień i form, można je spotkać na całym świecie również w Polsce. Były one już używane ponad 1500 lat przed naszą erą.

5 Zegar wodny Zegar wodny działa na tej samej zasadzie co klepsydra ale w tym przypadku to właśnie woda jest wskaźnikiem czasu. Zegary wodne nie zyskały sławę ze względu na ich trudny i nie dokładny pomiar czasu.

6 Zegar ogniowy Zegar ogniowy jest skonstruowany z świec około metrowej długości wbijano w nie metalowe ćwieki lub kuleczki każdej nocy wypalano trzy takie świece a gdy wosk się stopił metalowe ćwieki lub kuleczki wpadały na metalową blaszkę a dźwięk uderzenia oznaczał że upłyną czas.

7 Zakonczenie Wykonały: Gabriela Janczy, Klaudia Jandura, Karoliana Konopka.


Pobierz ppt "Historia pomiaru czasu…"

Podobne prezentacje


Reklamy Google