Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Muzyka : Maid with the Flaxen Hair (Slajdy będą przełączane automatycznie)

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Muzyka : Maid with the Flaxen Hair (Slajdy będą przełączane automatycznie)"— Zapis prezentacji:

1 Muzyka : Maid with the Flaxen Hair (Slajdy będą przełączane automatycznie)

2 Upłynęło wiele tysięcy lat zanim człowiek dopracował się książki, a minęło jeszcze kilka kolejnych wieków zanim książka stała się tym, czym jest dzisiaj. Najpierw bowiem musiały się wykształcić warunki podstawowe, bez których książka nie mogłaby istnieć. Zasadniczo chodzi o takie zapisanie, czyli wyobrażenie, za pomocą sygnałów wizualnych tego, co chce się zakomunikować i podać do wiadomości, jednocześnie, by treść i sens tego zapisu pozostały zrozumiałe.

3 Przykładem takich wiadomości są rysunki naskalne (petroglify), tudzież inne sposoby notowania (utrwalania w pamięci) określonych myśli, jak różnego rodzaju i zastosowania karby na laskach (lub kawałkach drewna), czy pismo węzełkowe (quipu), polegające na symbolizowaniu oznaczonych myśli i treści za pomocą przyjętego kodu nacięć, czy węzłów.

4 Petroglify

5 Gliniane tabliczki – pisano na nich twardą trzciną na mokro, a następnie wypalano w piecach. Wadą tabliczek była ich kruchość.

6 Gliniana tabliczka

7 Tabliczki woskowe- była to warstwa wosku położona na kawałku drewna w ramce. Pisano na nich ostrym rylcem. Wadą tabliczek woskowych była ich kruchość i słaba odporność na wysokie temperatury.

8 Tabliczka woskowa

9 Zwoje papirusowe – produkowane z trzciny rosnącej w delcie Nilu. Zwoje można było zwijać i rozwijać, ale nie można było ich składać.

10 Zwój pergaminowy

11 Księgi pergaminowe – wytwarzane ze skór zwierzęcych, najczęściej z cielaków. Dzięki zastosowaniu skóry mogło się je zaginać. Książki z pergaminu miały pięknie zdobione ramy i stronnice.

12 Księga pergaminowa

13 Książki papierowe – używane do dziś, wynalezione w Chinach w 105 r. n. e. Początkowo wyrabiane z włókien bambusowych, a obecnie z miazgi drzewnej.

14 Książka papierowa

15 E-book - czyli książka internetowa. Dzięki wygodnemu dostępowi i komfortowi z użycia zgromadziła duże grono ludzi chcących po nią sięgnąć.

16 E-book

17 Już w naszych czasach można kupić książkę przyszłości, ale jest ona bardzo droga i ciężko dostępna. Dzięki niej ma się zmniejszyć wycinka lasów przeznaczonych na papier, który ma się później stać książką. Jest to wizja stawiająca na ekologiczne książki.

18 Książka przyszłości

19 Najstarszą książkę, jaką znamy napisano ok. 2620 roku p. n. e. Najdroższymi na świecie książkami są czterotomowe dzieło Ptaki Ameryki Johna Jamesa Audubona oraz czterdziesto dwu - wierszowa Biblia Gutenberga. Pierwszą książką elektroniczną jest powieść Stephena Kinga pt. Riding the Bulet. Pierwszą książką wydaną w całości po polsku był Raj duszny. Pierwsze książeczki w języku polskim dla dzieci pisała Klementyna z Tańskich Hoffmanowa.

20 http://mojeksiazki.republika.pl/historia.htm http://pl.wikipedia.org/wiki/Historia_ksi%C4 %85%C5%BCki http://www.staff.amu.edu.pl/~mariuszk/ksiaz ka%20i%20prasa/w_1/historia_ksiazki_i_druk u.htm

21 Wykonanie: Marcin Rojek kl. I a Gimnazjum Gminne im. Zagłębia Miedziowego w Kotli


Pobierz ppt "Muzyka : Maid with the Flaxen Hair (Slajdy będą przełączane automatycznie)"

Podobne prezentacje


Reklamy Google