Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

HISTORIA KSIĄŻKI Muzyka:Maid with the Flaxen Hair

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "HISTORIA KSIĄŻKI Muzyka:Maid with the Flaxen Hair"— Zapis prezentacji:

1 HISTORIA KSIĄŻKI Muzyka:Maid with the Flaxen Hair
(Slajdy będą przełączane automatycznie)

2 NARODZINY PISMA Upłynęło wiele tysięcy lat zanim człowiek dopracował się książki, a minęło jeszcze kilka kolejnych wieków zanim książka stała się tym, czym jest dzisiaj. Najpierw bowiem musiały się wykształcić warunki podstawowe, bez których książka nie mogłaby istnieć. Zasadniczo chodzi o takie „zapisanie”, czyli wyobrażenie, za pomocą sygnałów wizualnych tego, co chce się zakomunikować i podać do wiadomości, jednocześnie, by treść i sens tego zapisu pozostały zrozumiałe.

3 PIERWSZE PISMO Przykładem takich wiadomości są rysunki naskalne (petroglify), tudzież inne sposoby notowania (utrwalania w pamięci) określonych myśli, jak różnego rodzaju i zastosowania karby na laskach (lub kawałkach drewna), czy pismo węzełkowe („quipu”), polegające na symbolizowaniu oznaczonych myśli i treści za pomocą przyjętego kodu nacięć, czy węzłów.

4 Petroglify

5 DZIEJE KSIĄŻKI Gliniane tabliczki – pisano na nich twardą trzciną na mokro, a następnie wypalano w piecach. Wadą tabliczek była ich kruchość.

6 Gliniana tabliczka

7 Tabliczki woskowe- była to warstwa wosku położona na kawałku drewna w ramce. Pisano na nich ostrym rylcem. Wadą tabliczek woskowych była ich kruchość i słaba odporność na wysokie temperatury.

8 Tabliczka woskowa

9 Zwoje papirusowe – produkowane z trzciny rosnącej w delcie Nilu
Zwoje papirusowe – produkowane z trzciny rosnącej w delcie Nilu. Zwoje można było zwijać i rozwijać, ale nie można było ich składać.

10 Zwój pergaminowy

11 Księgi pergaminowe – wytwarzane ze skór zwierzęcych, najczęściej z cielaków. Dzięki zastosowaniu skóry mogło się je zaginać. Książki z pergaminu miały pięknie zdobione ramy i stronnice.

12 Księga pergaminowa

13 Książki papierowe – używane do dziś, wynalezione w Chinach w 105 r. n
Książki papierowe – używane do dziś, wynalezione w Chinach w 105 r. n. e. Początkowo wyrabiane z włókien bambusowych, a obecnie z miazgi drzewnej.

14 Książka papierowa

15 E-book - czyli książka internetowa
E-book - czyli książka internetowa. Dzięki wygodnemu dostępowi i komfortowi z użycia zgromadziła duże grono ludzi chcących po nią sięgnąć.

16 E-book

17 CZY ISTNIEJE KSIĄŻKA PRZYSZŁOŚCI ?
Już w naszych czasach można kupić „książkę przyszłości”, ale jest ona bardzo droga i ciężko dostępna. Dzięki niej ma się zmniejszyć wycinka lasów przeznaczonych na papier, który ma się później stać książką. Jest to wizja stawiająca na „ekologiczne książki”.

18 Książka przyszłości

19 A TO CIEKAWE? Najstarszą książkę, jaką znamy napisano ok roku p. n. e. Najdroższymi na świecie książkami są czterotomowe dzieło Ptaki Ameryki Johna Jamesa Audubona oraz czterdziesto dwu - wierszowa Biblia Gutenberga. Pierwszą książką elektroniczną jest powieść Stephena Kinga pt. Riding the Bulet. Pierwszą książką wydaną w całości po polsku był Raj duszny. Pierwsze książeczki w języku polskim dla dzieci pisała Klementyna z Tańskich Hoffmanowa.

20 BIBLIOGRAFIA: http://mojeksiazki.republika.pl/historia.htm

21 Wykonanie: Marcin Rojek kl. I „a”
Gimnazjum Gminne im. Zagłębia Miedziowego w Kotli


Pobierz ppt "HISTORIA KSIĄŻKI Muzyka:Maid with the Flaxen Hair"

Podobne prezentacje


Reklamy Google