Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dzieje książki…. Narodziny pisma Kilka tysięcy lat przed naszą erą....narodziło się pismo obrazkowe (rysunki naskalne, tzw. piktogramy).

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dzieje książki…. Narodziny pisma Kilka tysięcy lat przed naszą erą....narodziło się pismo obrazkowe (rysunki naskalne, tzw. piktogramy)."— Zapis prezentacji:

1 Dzieje książki…

2 Narodziny pisma Kilka tysięcy lat przed naszą erą....narodziło się pismo obrazkowe (rysunki naskalne, tzw. piktogramy).

3 Pismo klinowe Na glinianych tabliczkach znaki pisarskie stawiano w postaci klinów.

4 Książka w starożytności Ok.3000 p.n.e. w Egipcie powstało pismo hieroglificzne (święte pismo) powstałe na zasadzie pisma obrazowego.

5 Papirus Z czasem nauczono się też rysować i malować znaki pisarskie na miękkim materiale – papirusie. Łodyga tej rośliny po grecku zwie się,,byblos (książka).

6 Książka w średniowieczu Papirus został zastąpiony przez pergamin (wykonany z garbowanej skóry owczej, koźlej lub cielęcej). Na pergaminie pisano trzciną, a później (od V wieku) piórami gęsimi.

7 Skryba to osoba zajmująca się zawodowo odręcznym przepisywaniem ksiąg lub dokumentów. Tutaj egipski skryba ze zwojem papirusu oraz europejski skryba przy pracy w scriptorium.

8 Papier Znacznie wcześniej papirus (używany do XI w.), a następnie dopiero pergamin na przełomie XV-XVIw., został wyparty przez papier, który okazał się tańszy i praktyczniejszy w użyciu. Pochodzi on z Chin, a początkami sięga II w.p.n.e. Z Chin papier przedostał się do Turkiestanu, skąd Arabowie przenieśli go do Egiptu i w XIII w. dalej do Hiszpanii i Francji, otwierając mu wreszcie całą Europę. Papier ten wyrabiano z miazgi sporządzonej ze szmat i odpadków włókienniczych, które się rozdrabnia, maceruje i bieli w ługu wapiennym, a następnie rozciera w specjalnych młynach papierniczych.

9 Kodeks Ok. 400 n.e. n owe materiały piśmienne - pergamin i papier – zostały zastąpione przez nową formę książki - k odeks. P ierwowzorem kodeksu były wiązki tabliczek drewnianych zwanych przez Rzymian - caudex (kloc drzewny), łączonych zazwyczaj po dwie, trzy w tzw. dyptychy, tryptychy itd.

10 Zdobnictwo książek Inicjał - (tutaj) pierwsza litera tekstu lub jego partii (np. rozdziału), wyróżniająca się wielkością, barwą, często ozdobiona. Stosowany od V w., w rękopisach i i nkunabułach wykonywany był ręcznie, od ok odbijany razem z kolumną druku.

11 Iluminacja - ręcznie wykonana malowana lub rysunkowa ilustracja w rękopisach. Luminacje malowano farbami kryjącymi (woskowymi lub temperą) albo wodnymi, rysowano piórem, srebrnym sztyftem lub cienkim pędzelkiem.

12 Początki druku W XI w. w Chinach wynaleziono ruchomą czcionkę, którą wykonywano początkowo z gliny, a później z brązu.

13 Jan Gutenberg Wynalezienie druku przypisuje się Janowi Gutenbergowi (Gensfleisch) z Moguncji, przyjmując jako datę tego wydarzenia rok Istotę wynalazku tego stanowił przyrząd metalowy, który umożliwiał odlewanie czcionek szybciej i w większej ilości niż to było dotychczas osiągalne przy stosowaniu form odlewniczych z piasku

14 Pierwsze druki fragment księgi Sybilli, starodruk z 1950r.

15 Książka z 1866 r.

16 Prasa drukarska prasa drukarska o napędzie parowym Merkuriusz Polski (najstarsza, polska gazeta, wydana po raz pierwszy w Krakowie w 1661r.)

17 Dalszy rozwój druku – kalendarium druk kolorowy, prasa rotacyjna, wynalezienie linotypu wynalezienie monotypu maszyna do fotoskładu pierwszy edytor tekstu skład komputerowy po upowszechnienie się DTP

18 Współczesna prasa drukarska

19 Książka elektroniczna (e-book ) Treść książki zapisywana jest w formie elektronicznej i przeznaczona do odczytania za pomocą odpowiedniego oprogramowania zainstalowanego w urządzeniu komputerowym (np. komputer osobisty, czytnik książek elektronicznych, telefon komórkowy czy palmtop).


Pobierz ppt "Dzieje książki…. Narodziny pisma Kilka tysięcy lat przed naszą erą....narodziło się pismo obrazkowe (rysunki naskalne, tzw. piktogramy)."

Podobne prezentacje


Reklamy Google