Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Sopockie Potoki Autorzy: Łukasz Leśniak IIIti Szymon Cudziło IIIti

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Sopockie Potoki Autorzy: Łukasz Leśniak IIIti Szymon Cudziło IIIti"— Zapis prezentacji:

1 Sopockie Potoki Autorzy: Łukasz Leśniak IIIti Szymon Cudziło IIIti
Paweł Wysokiński IIIti

2 Potok, niewielki ciek wodny o wartkim nurcie, płynący w terenie o znacznych deniwelacjach, zwykle w korycie wyerodowanym w skałach. Charakteryzują go duże spadki zwierciadła wody i burzliwy prąd. Definicja potoku - Wikipedia

3 Na terenie Sopotu znajduje się 11 potoków które niegdyś stanowiły atrakcje uzdrowiska
Łączna długość sopockich potoków to 21 kilometrów Na potokach znajduje się 17 stawów o powierzchniach 0,03 - 0,04 ha, powstałych przeważnie poprzez spiętrzenie wód strumieni.

4 Mapa Sopotu

5 Babidolski - Płynie z doliny Babi Dół, pojawia sie na powierzchni po zachodniej części nasypu kolejowego w okolicy domów przy alei Niepodległości Bezimienny - na terenie Karlikowa, płynący w otwartym rowie na południe od Lasku Karlikowskiego, odprowadza wodę z płaskich, niezabudowanych terenów południowej części Dolnego Sopotu. Potok Gdynia Gdynia - wypływa z górnej części parku w Stawowi. Teren tego źródła to jeden z cenniejszych przyrodniczych fragmentów miasta.

6 Grodowy - na terenie Parku Grodowego, płynie w otwartym korycie
Grodowy - na terenie Parku Grodowego, płynie w otwartym korycie. Do Zatoki Gdańskiej uchodzi w pobliżu Łazienek Północnych Haffnera - w sąsiedztwie ratusza, na terenie Parku Haffnera, tworzy malowniczy wąwóz o zboczach porośniętych bukowo - dębowym starodrzewem. Potok Grodowy Kamienny - największy z sopockich strumieni w północnej części miasta. Dzisiaj płynie w otwartych korytach o łącznej długości 1,1km. Źródła znajdują się na leśnej polanie na zachód od Brodwina.

7 Karlikowski - największy sopocki potok, w górnym biegu płynie przez ogródki działkowe równolegle do ul. Mikołaja Reja. Kuźniczy - źródła na terenie nieczynnego dziś ujęcia wody u zbiegu ul. Armii Krajowej i alei Niepodległości, jest dziś w całości ukryty pod ziemią i połączony z kanalizacją deszczową. Swelinia - jest jedynym sopockim potokiem płynącym w całości w otwartym korycie. Główną atrakcją górnego biegu Swelini jest podmokły las. Potok Swelinia

8 Jeziorko Nowowiejskie
Środkowy - uchodzi do morza 30m na południe od ujścia Potoku Wiejskiego. Dziś jest w całości ujęty w system rurociagów. Wiejski - wypływa z Jeziorka Nowowiejskiego, uchodzi do Zatoki Gdańskiej, niedaleko od nasady mola. Jeziorko Nowowiejskie

9 W latach 60 i 70, kiedy nastąpiła szybka urbanizacja miasta, stan czystości wód bardzo się pogorszył. Z ogródków działkowych do morza dostawały się nawozy, co powodowało rozrost glonów. W latach 80 z powodu zanieczyszczeń zamknięto sopockie plaże. Aktualna polityka ochrony środowiska sprawia, że stan czystości znacznie się poprawił.

10 Aktualnie modernizowane są koryta potoków, odtwarzane są również stawy.
Według sondaży 62% ludności Sopotu dobrze ocenia prace związane z czystością miasta. Źródło: Zmodernizowane Stawy Krasickiego

11 W 1999 roku Sopot został ogłoszony jednym z najbardziej czystych miast w Polsce.

12 Wiadomo, że sopocka plaża do najczystszych nie należy.
Potoki w sposób doraźny wpływają na stan wody w Bałtyku (wszystkie śmieci wrzucone do któregoś z nich w końcu wypływają w morzu). Filtracja wody w potokach zapobiega przedostawaniu się do morza bakterii. Niestety spotykane glony do problem wszystkich krajów nadbałtyckich. Źródło:

13 Ta sama sytuacja dotyczy wód gruntowych.
Ogólnie Sopot może poszczycić się dość dobrymi jakościowo ujęciami wody pitnej. Ta sama sytuacja dotyczy wód gruntowych. Źródło:

14 Koniec


Pobierz ppt "Sopockie Potoki Autorzy: Łukasz Leśniak IIIti Szymon Cudziło IIIti"

Podobne prezentacje


Reklamy Google