Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Fundacja PRAESTERNO Przyczyny zaburzeń nastroju, specyfika symptomów u dzieci i młodzieży Wykład nr 2 w ramach programu PROFILAKTYKA ZABURZEŃ DEPRESYJNYCH.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Fundacja PRAESTERNO Przyczyny zaburzeń nastroju, specyfika symptomów u dzieci i młodzieży Wykład nr 2 w ramach programu PROFILAKTYKA ZABURZEŃ DEPRESYJNYCH."— Zapis prezentacji:

1 Fundacja PRAESTERNO Przyczyny zaburzeń nastroju, specyfika symptomów u dzieci i młodzieży Wykład nr 2 w ramach programu PROFILAKTYKA ZABURZEŃ DEPRESYJNYCH WŚRÓD MŁODZIEŻY W WIEKU 16 – 17 LAT finansowanego ze środków Samorządu Województwa Lubelskiego

2 Fundacja PRAESTERNO Depresja jest efektem działania wielu różnych czynników, które nie muszą przy tym występować w tym samym czasie. Rodzaje czynników wywołujących depresję: czynniki biologiczne czynniki psychologiczne czynniki środowiskowe

3 Fundacja PRAESTERNO Badania pokazują że płeć i wiek to dwie zmienne które są znaczące. Najbardziej na depresję narażone są dziewczyny między 15 a 19 rokiem życia. U kobiet początek depresji jest również wcześniejszy niż u mężczyzn.

4 Fundacja PRAESTERNO Typologia depresji młodzieżowej Antoniego Kępińskiego: depresja buntownicza, depresja rezygnacyjna, depresja apatyczno-abuliczna, depresja labilna.

5 Fundacja PRAESTERNO Cechy depresji młodzieńczej (1) Dzieci młodsze i przed okresem dojrzewania nie mówią zazwyczaj o obniżonym nastroju czy braku nadziei, bo nie potrafią właściwie nazwać tego, co czują. Na to, iż przezywają nastrój depresyjny – przygnębienie - wskazuje ich wygląd, manifestuje ich twarz i postawa ciała.

6 Fundacja PRAESTERNO Cechy depresji młodzieńczej (2) Z powodu niezrozumienia tego, co się z nimi dzieje lub braku umiejętności nazwania przeżyć - dzieci będą sygnalizować nie depresję a dolegliwości fizyczne.

7 Fundacja PRAESTERNO Cechy depresji młodzieńczej (3) Charakterystyczne w tych grupach jest również manifestowanie drażliwości zamiast obniżonego nastroju.

8 Fundacja PRAESTERNO Cechy depresji młodzieńczej (4) Dzieci w depresji często nie wyrażają uczuć, które w ich przekonaniu są negatywne. Tłumią je np. ze wstydu, poczucia niestosowności lub ze względu na obawę przed karą ze strony rodziców.

9 Fundacja PRAESTERNO Cechy depresji młodzieńczej (5) Cechą charakterystyczną u dzieci i młodzieży są zachowania niszczycielskie (zaburzenia zachowania) będące zewnętrzną manifestacją cierpienia wywołanego depresją – dlatego też znacznie łatwiej ją przegapić.

10 Fundacja PRAESTERNO Cechy depresji młodzieńczej (6) W przypadku młodzieży rejestrowane są również uznawane za symptom depresji zachowania antyspołeczne, agresja, drażliwość, chęć ucieczki z domu, kłopoty w szkole, nadużywanie substancji psychoaktywnych. Tak więc zdarza się, że pod zachowaniami sygnalizującymi niedostosowanie u młodzieży skrywa się depresja.

11 Fundacja PRAESTERNO Cechy depresji młodzieńczej (7) Cechą charakterystyczną u młodzieży jest również wycofanie się społeczne, zamartwianie się, narzekanie na stan zdrowia, problemy z samooceną, szczególnie dotykające młode dojrzewające dziewczęta z negatywnym obrazem własnego ciała.

12 Fundacja PRAESTERNO Cechy depresji młodzieńczej (8) Próby samobójcze u nastolatków mogą mieć podłoże w czynnikach społecznych – samobójcza próba przyjaciela lub nagłośnione samobójstwo osoby publicznej.

13 Fundacja PRAESTERNO Reguła SMART. Aby cel był możliwy do osiągnięcia musi być: Specyficzny (konkretny) Mierzalny Ambitny ale osiągalny Realny (rzeczywisty) Terminowy

14 Fundacja PRAESTERNO optimum stresu efektywność działania poziom stresu stres korzystny stres niekorzystny wyczerpanie

15 Fundacja PRAESTERNO Co robić gdy podejrzewasz, że to co przeżywa Twój znajomy, to jest depresja? 1/ Rozmawiaj ze znajomym. Nie unikaj tematu. Nie udawaj, że nic nie widzisz. Nie twierdź, że wszystko jest w porządku i nie pocieszaj znajomego. 2/ Spróbuj skłonić znajomego do poszukania pomocy. Pomóż mu znaleźć specjalistę (psychologa lub psychiatrę). 3/ Jeśli nie chce się zgodzić na wizytę u specjalisty - porozmawiaj z jego opiekunami. Może to wywołać złość znajomego, często jednak to jedyny sposób by zapewnić mu pomoc.

16 Fundacja PRAESTERNO Co robić gdy podejrzewasz że to, co przeżywasz, to jest depresja? 1/ Potraktuj poważnie symptomy. Nie zaprzeczaj, że nie dzieje się nic niepokojącego. 2/ Nie izoluj się od ludzi. Rozmawiaj z nimi, dziel się swoimi problemami i emocjami. Szukaj pomocy innych - nie zmagaj się samotnie z problemami. 3/ Zwrócić się do specjalisty (psychologa, psychiatry). Ewentualnie poprosić rodzica lub inną bliską osobę o poszukanie pomocy specjalisty.


Pobierz ppt "Fundacja PRAESTERNO Przyczyny zaburzeń nastroju, specyfika symptomów u dzieci i młodzieży Wykład nr 2 w ramach programu PROFILAKTYKA ZABURZEŃ DEPRESYJNYCH."

Podobne prezentacje


Reklamy Google