Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Przyczyny zaburzeń nastroju, specyfika symptomów u dzieci i młodzieży

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Przyczyny zaburzeń nastroju, specyfika symptomów u dzieci i młodzieży"— Zapis prezentacji:

1 Przyczyny zaburzeń nastroju, specyfika symptomów u dzieci i młodzieży
Wykład II Fundacja Praesterno Przyczyny zaburzeń nastroju, specyfika symptomów u dzieci i młodzieży Wykład nr 2 w ramach programu „PROFILAKTYKA ZABURZEŃ DEPRESYJNYCH WŚRÓD MŁODZIEŻY W WIEKU 16 – 17 LAT” finansowanego ze środków Samorządu Województwa Lubelskiego Materiał dla uczestników programu

2 Depresja jest efektem działania wielu różnych czynników, które nie muszą przy tym występować w tym samym czasie. Rodzaje czynników wywołujących depresję: czynniki biologiczne czynniki psychologiczne czynniki środowiskowe

3 Badania pokazują że płeć i wiek to dwie zmienne które są znaczące.
Najbardziej na depresję narażone są dziewczyny między 15 a 19 rokiem życia. U kobiet początek depresji jest również wcześniejszy niż u mężczyzn.

4 Typologia depresji młodzieżowej Antoniego Kępińskiego:
depresja buntownicza, depresja rezygnacyjna, depresja apatyczno-abuliczna, depresja labilna.

5 Cechy depresji młodzieńczej (1)
Dzieci młodsze i przed okresem dojrzewania nie mówią zazwyczaj o obniżonym nastroju czy braku nadziei, bo nie potrafią właściwie nazwać tego, co czują. Na to, iż przezywają nastrój depresyjny – przygnębienie - wskazuje ich wygląd, manifestuje ich twarz i postawa ciała.

6 Cechy depresji młodzieńczej (2)
Z powodu niezrozumienia tego, co się z nimi dzieje lub braku umiejętności nazwania przeżyć - dzieci będą sygnalizować nie depresję a dolegliwości fizyczne.

7 Cechy depresji młodzieńczej (3)
Charakterystyczne w tych grupach jest również manifestowanie drażliwości zamiast obniżonego nastroju.

8 Cechy depresji młodzieńczej (4)
Dzieci w depresji często nie wyrażają uczuć, które w ich przekonaniu są negatywne. Tłumią je np. ze wstydu, poczucia niestosowności lub ze względu na obawę przed karą ze strony rodziców.

9 Cechy depresji młodzieńczej (5)
Cechą charakterystyczną u dzieci i młodzieży są zachowania niszczycielskie (zaburzenia zachowania) będące zewnętrzną manifestacją cierpienia wywołanego depresją – dlatego też znacznie łatwiej ją przegapić.

10 Cechy depresji młodzieńczej (6)
W przypadku młodzieży rejestrowane są również uznawane za symptom depresji zachowania antyspołeczne, agresja, drażliwość, chęć ucieczki z domu, kłopoty w szkole, nadużywanie substancji psychoaktywnych. Tak więc zdarza się, że pod zachowaniami sygnalizującymi niedostosowanie u młodzieży skrywa się depresja.

11 Cechy depresji młodzieńczej (7)
Cechą charakterystyczną u młodzieży jest również wycofanie się społeczne, zamartwianie się, narzekanie na stan zdrowia, problemy z samooceną, szczególnie dotykające młode dojrzewające dziewczęta z negatywnym obrazem własnego ciała.

12 Cechy depresji młodzieńczej (8)
Próby samobójcze u nastolatków mogą mieć podłoże w czynnikach społecznych – samobójcza próba przyjaciela lub nagłośnione samobójstwo osoby publicznej.

13 Reguła SMART. Aby cel był możliwy do osiągnięcia musi być:
Specyficzny (konkretny) Mierzalny Ambitny ale osiągalny Realny (rzeczywisty) Terminowy

14 efektywność działania
optimum stresu stres niekorzystny wyczerpanie stres korzystny efektywność działania poziom stresu

15 Co robić gdy podejrzewasz, że to co przeżywa Twój znajomy, to jest depresja?
1/ Rozmawiaj ze znajomym. Nie unikaj tematu. Nie udawaj, że nic nie widzisz. Nie twierdź, że wszystko jest w porządku i nie pocieszaj znajomego. 2/ Spróbuj skłonić znajomego do poszukania pomocy. Pomóż mu znaleźć specjalistę (psychologa lub psychiatrę). 3/ Jeśli nie chce się zgodzić na wizytę u specjalisty - porozmawiaj z jego opiekunami. Może to wywołać złość znajomego, często jednak to jedyny sposób by zapewnić mu pomoc.

16 Co robić gdy podejrzewasz że to, co przeżywasz, to jest depresja?
1/ Potraktuj poważnie symptomy. Nie zaprzeczaj, że nie dzieje się nic niepokojącego. 2/ Nie izoluj się od ludzi. Rozmawiaj z nimi, dziel się swoimi problemami i emocjami. Szukaj pomocy innych - nie zmagaj się samotnie z problemami. 3/ Zwrócić się do specjalisty (psychologa, psychiatry). Ewentualnie poprosić rodzica lub inną bliską osobę o poszukanie pomocy specjalisty.


Pobierz ppt "Przyczyny zaburzeń nastroju, specyfika symptomów u dzieci i młodzieży"

Podobne prezentacje


Reklamy Google